İbrahim Kalın: İdlib konusunda mutabakat var

İbrahim Kalın: İdlib konusunda mutabakat var

İdlib'e olası bir harekatın ele alındığını aktaran Kalın, "İdlib'e yapılacak saldırının sonuçlarının çok ağır olacağına dair genel bir mutabakat var" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; Türkiye, Fransa, Almanya ve Rusya’nın katılacağı zirvenin hazırlık toplantısından sonra açıklama yaptı. Kalın, “İdlib’e yapılacak bir saldırının sonuçlarının çok ağır olacağı, hem insani krizlere yol açacağı hem yeni bir göç dalgasına neden olacağı, hem de devam etmekte olan siyasi süreçleri dinamitleyeceğine dair genel bir mutabakat var” dedi.

TOPLANTI 4 SAAT SÜRDÜ

Türkiye, Fransa, Almanya ve Rusya’nın temsilcilerinin katıldığı Suriye konulu dörtlü zirve için hazırlık toplantısı İstanbul’da yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ev sahipliğinde Dolmabahçe Sarayı çalışma ofisinde düzenlenen toplantı saat 14.00’da başladı ve yaklaşık 4 saat sürdü.

Toplantıya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başdanışmanı Yuri Ushakov, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ulusal güvenlik danışmanı Jan Hecker ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un diplomasi başdanışmanı Philippe Etienne katıldı. Toplantının ardından İbrahim Kalın açıklamalarda yaptı.

‘İDLİB’E SALDIRI SİYASİ SÜREÇLERİ DİNAMİTLER’

Toplantıda Suriye merkezli müzakerelerin olduğunu belirten Kalın, şunları söyledi:

“İdlib’de son dönemde yaşananları detaylı bir şekilde ele aldık. İdlib hassasiyetini korumaya devam ediyor. Bu konuda mutabakat söz konusu. Özellikle İdlib’e yapılacak bir saldırının sonuçlarının çok ağır olacağı, hem insani krizlere yol açacağı hem yeni bir göç dalgasına neden olacağı, hem de devam etmekte olan siyasi süreçleri dinamitleyeceğine dair genel bir mutabakat var. Felaketi önlemeye dönük ne tür adımlar atabiliriz, bunları değerlendirme imkanımız oldu.”

‘HERKESİN ORTAK KANAATİ SİYASİ ÇÖZÜM’

Askeri çözüm yerine siyasi çözüm istediklerini söyleyen Kalın, “Herkesin ortak kanaati çözümün askeri değil siyasi olması. Birleşmiş Milletler çatısı altında devam eden Cenevre sürecinin desteklenmesi, Astana platformunun desteklenmesi ve devam eden başka inisiyatifler var bunların da Cenevre sürecine tanzim edilmesi konusunda genel fikir birliği oluştu” dedi.

‘İDLİB’DE MEVCUT STATÜNÜN KORUNMASI ÖNEM ARZ EDİYOR’

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, pazartesi günü Soçi’ye yapacağı ziyaret ve Putin ile yapacağı görüşeceğini kaydetti.

Kalın, “Geçen hafta Tahran’da, Sayın Cumhurbaşkanımız, İdlib’e yönelik yeni bir saldırı olmaması için çok yoğun çaba göstermişti. Bu çabanın devamı olarak biz bugünkü toplantıyı gerçekleştirdik. Pazartesi de bu müzakerelerimiz devam edecek. Bizim orada 12 tane gözlem noktamız var. Askerlerimizin güvenliği açısından da İdlib’deki insani durumun kontrol altında tutulması açısından da, mevcut statünün korunması önem arz ediyor. Biz Türkiye olarak da bu görüşümüzü ifade ettik” şeklinde konuştu. (DHA)

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.