İBB'den 'kurum dışına bilgi çıkarılıyor' iddialarına yalanlama

İBB'den 'kurum dışına bilgi çıkarılıyor' iddialarına yalanlama

Ekrem İmamoğlu'nun talimatıyla tüm kayıtların kopyalanacak olmasına ilişkin iddialara İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yalanlama geldi: Kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılması söz konusu değildir.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mesaisinin ilk günü olan dün, belediye ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanının kopyalanması talimatı verdi. Bu iş için de 5 kişilik uzman ekip görevlendirildi.
Bu talimatın ardından hükümete yakın medyada, İBB bilgilerinin kurum dışına çıkartılacağı ve ‘FETÖ’nün eline geçeceği yayınları yapıldı.

Söz konusu iddialar üzerine İBB’den yapılan açıklamada, büyükşehir ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ile alt yapılarının yedeklerinin ve log kayıtlarının belediyenin dijital arşivinde tutanakla kayıt altına alınacağı, kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılmasının söz konusu olmadığı duyuruldu.

Açıklamada, şu bilgiler verildi: “İlgi yazıyla amaçlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve alt yapılarının yedeklerinin ve log kayıtlarının, bilgi güvenliği standartlarına uygun olarak, 31 Aralık 2018, 31 Mart 2019 ve 18 Nisan 2019 tarihli olmak üzere Büyükşehir Belediyesinin dijital arşivinde tutanak ile kayıt altına alınması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi veri merkezinde muhafaza edilmesi olup, kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılması söz konusu değildir.

Bütün iş ve işlemler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde; ilgi yazı ile görevlendirilen İstanbul Büyükşehir Belediye müfettişlerinin başkanlığında yapılacak olup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda mevcut yetkilendirilmiş bulunan kişilerin nezaretinde gerçekleştirilecektir.”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.