Hüseyin Çelik: Kürdistan Kardeşimizdir

Hüseyin Çelik: Kürdistan Kardeşimizdir

Kuzey Irak'ta kurulması planlanan Kürt devletini değerlendiren AKP'li Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Kürdistan hakkında olumlu konuştu.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak'ın ikinci büyük şehri Musul'u ele geçirmesinin ardından, peşmergenin de Kerkük'e yerleşmesiyle ülkenin bölünmesi gündemde. 

Fderal Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesud Barzani de "Kürtlerin geleceğini tayin etme vakti geldi." diyerek bağımsızlığın sinyalini verdi. Şu anda merak edilen ise Türkiye'nin bağımsız Kürdistan'a yönelik tutumu. vereceği tepki.

ÇELİK: ONLARIN ADI KÜRDİSTAN VE BU KABUL EDİLMELİ

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Financial Times Gazetesi’ne son gelişmeler ışığında Kuzey Irak’ta kurulacak Kürt devleti hakkında açıklamada bulundu.

Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devleti kurulması ihtimalinin devlet erkini eskiden olduğu gibi rahatsız etmediğini ve bazı şeylerin değiştiğini söyleyen Çelik, “Eskiden bağımsız bir Kürt devleti mevzuu Türkiye için savaş nedeni sayılıyordu. Hatta Kürdistan kelimesi bile insanları sinirli ve agresif yapmaya yeterliydi. Ama onların adı Kürdistan ve bunun kabul edilmesi gerekli” dedi.

"KÜRDİSTAN BİZİM KARDEŞİMİZ"

Çelik ayrıca “Eğer Irak bölünürse ki bu kaçınılmaz görünüyor; onlar bizim kardeşimizdir” dedi.

Gazete, Federal Kürdistan petrol şirketlerinin hisselerine Türkiye’nin yatırım yaptığını belirterek pek çok alanda işbirlikleri bulunduğunu yazdı.

FINANCIAL Times: TÜRKİYE SİNYALİ VERDİ

Financial Times, Çelik’in sözlerini aktardığı haberinde “Türkiye bağımsız Kürdistan’ı tanıma sinyali verdi” yorumuna da yer verdi.

"BÖYLE BİR DEVLET TÜRKİYE'NİN İŞİNE YARAYACAK"

Gazete ayrıca Kuzey Irak’ta kurulacak böyle bir devletin IŞİD gibi radikal terör örgütleri ile Türkiye arasında tampon görevi göreceği için Türkiye’nin işine yaracağını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum