HDP'nin 8. yılı kutlaması: Direnmenin adı HDP'dir

HDP'nin 8. yılı kutlaması: Direnmenin adı HDP'dir

İstanbul’da HDP’nin 8’inci kuruluş yıl dönümü şöleninde HDP Eş Genel Başkanları konuştu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 8’inci kuruluş yıl dönümü, partinin Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile binlerce kişinin katıldığı şölenle kutlandı. Bostancı Gösteri Merkez’inde gerçekleşen şölene Eş Genel Başkanları, çok sayıda milletvekili, Parti Meclisi (PM) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi, bileşen partilerin yönetici ve temsilcileri, sivil toplum örgütü, demokratik kitle hareketleri ve binlerce yurttaş katıldı.

HDP bayrakları ile süslenen salona, “Özgürlükte ısrarlı mücadelede kararlıyız”, Tekoşîna jinan li her derê ye-Kadın direnişi her yerde”, “Em bawerîyê mezin dikin, meşa azadîyê didomînin/İnancı büyütüyor özgürlük yürüyüşünü devam ettiriyoruz” , “Hak, hukuk, adalet için mücadeleyi yükseltiyoruz”, “Li hemberî faşizmê û êrîşan berxwedanê mezin dikin-Faşizme ve saldırılara karşı mücadeleyi büyütüyoruz”, “Biz geleceğiz, faşizmi yeneceğiz”, “Yalana, talana, sömürüye karşı hep birlikte direniyoruz” pankartları asıldı. Katılımcılar şölen boyunca “HDP halktır halk burada”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız”, “HDP umuttur umut dimdik ayakta” sloganları attı. Yurttaşların yöresel kıyafetlerle katılmaları ise renkli görüntülere yol açtı.

690x450nc-ist-18-10-2020-hdp-yil-donumu-kutlama5.jpg

BULDAN: DEMOKRATİK HALK İKTİDARI ZAMANI

HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan “Büyük fırtınaları, darbeleri, barajları birer birer aşarak bugünlere gelen emeğimiz, alın terimiz, onur kaynağımız Halkların Demokratik Partisi kurulalı tam 8 yıl oldu" dedi. Buldan şöyle devam etti:

"Evet, daha dün gibi yeniyiz, heyecanlıyız, bir o kadar da coşkuluyuz. Dünüz, bugünüz, yarınız. Hep varız ve var olmaya da devam edeceğiz. Umut oldukça HDP de olacaktır. HDP, bu kadim toprakları, Kürt, Türk, Ermeni, Arap, Çerkez, Alevi, Süryani, Êzîdî, Rum, Laz, Hıristiyan, Müslüman, Roman, Pomak bütün inanç ve kültürlerin ortak evi yapmak için vardır, bunun için mücadele vermektedir. HDP fikriyatının bir yanı Anadolu’dur, diğer yanı Mezopotamya’dır. Kızılırmak’la Dicle ve Fırat’ı birleştiren, halklar deryasının çok sesliliğidir. Eşit ve özgürce bir arada yaşama iradesinin dayandığı temel güçtür. HDP salt seçimden seçime oy verilen bir parti değildir. HDP farklıdır. HDP, her kimliğin ve her inancın kendini özgür ve değerli hissettiği onurlu bir yaşam biçimidir. Yaşama olan büyük bağlılıktır. Aynı zamanda kadın partisiyiz diyoruz ya, HDP kadının yaşam alanıdır. Kadının özgürlük ve yaşam dokunulmazlığıdır."

690x450nc-ist-18-10-2020-hdp-yil-donumu-kutlama7.jpg

'MÜCADELESİZ GEÇEN GÜNÜMÜZ YOKTUR'

"Eş başkanlıkla tek başkanlığı kaldıran bir partiyiz. HDP, büyük insanlık değerlerini yaşatan, ileriye taşıyan toplumsal bir özdür. Ape Musa yıllar önce şöyle demişti: Yaşamanın bir diğer adı direnmektir. Evet, biz de diyoruz ki yaşamanın diğer adı direnmekse direnmenin adı da HDP’dir,  HDP’li olmaktır. HDP’de olmaktır. 8 yıllık siyasi ömrüne on yılların mücadelesini sığdırmayı başaran bir partiyiz. Neredeyse mücadelesiz geçen bir günümüz yoktur. Hakikat neredeyse, HDP oradadır. HDP’yi en iyi tarif edecek tek bir cümle vardır, o da; HDP halkın kendisidir. Halkın özüdür. HDP sizsiniz. Her bir insanımıza değerli olduğunu hissettirecek demokratik bir cumhuriyeti hedefliyoruz. Devletin anayasası değil, halkların ve hakların demokratik anayasası olsun diyoruz. Kürt ve Türk eşit koşullarda özgürce bir arada yaşasın. Kürdün varlığı Türk’ün varlığını, Türkün varlığı Kürdün varlığını güçlendirsin istiyoruz. Bu ülkede yaşayan herkes ev sahibidir, misafir değildir. Bu topraklar herkesin ortak evi olsun diye mücadele yürütüyoruz. Ayrımcılık son bulsun, hiçbir inanç ve dil diğerinden üstün olmasın, Alevi ve Sünniler eşit olsun diye çaba yürütüyoruz."

690x450nc-ist-18-10-2020-hdp-yil-donumu-kutlama16.jpg

'HDP SAYESİNDE MATEMATİĞİ DE ÖĞRENDİLER'

"Başta İmralı olmak üzere tüm demokrasiyi, adaleti, barışı, toplumu tecrit altına alan hukuksuz politikaların son bulması için mücadele veriyoruz. Bu devlet sisteminin demokrasi, adalet ve barışa dayanan yeni bir demokratik kurguya acil ihtiyacı var diyoruz. Binlerce arkadaşımızı haksızca tutukladılar. HDP’yi cezaevlerine sığdıracaklarını sandılar ama yanıldılar. HDP cezaevlerine sığmaz. Milyonların iradesi cezaevlerine konulamaz. İktidar HDP’yi etkisizleştirmeye çalışarak faşizmi kurumsallaştırmaya çalışıyor. Bu kaleyi bir düşürebilirseler saraylarını faşizmin kalesine dönüştürmüş olacaklar. Yalanlarla, talanlarla, yolsuzluklarla ve yasaklarla yönetmeye devam edecekler. Bütün dertleri budur. Çünkü biz onların saray oyunlarını sürekli bozuyoruz. İktidar hesaplarını ters yüz ediyoruz. HDP’nin sayesinde bu arada matematiği de öğrendiler.  İktidarları için her gün toplama, çıkarma, çarpma, bölme yapıyorlar. Ama her defasında HDP’ye çarpılıyorlar. 50+1 hesapları bir türlü tutmuyor. Tutmayacak da."

Buldan, PKK lideri Abdullah Öcalan’a selam göndererek, konuşmasını sonlandırdı.

SANCAR: DEMOKRASİYİ PARTİ İÇİNDE DE İŞLETMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Buldan’ın ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, sahneye çıktı. Sancar şunları söyledi:

"Bin kez kırdılar dallarımızı, bin kez budadılar, yine çiçekteyiz. HDP olarak 8 yaşındayız ama arkamızda asırlar var, asırlarca biriktirilmiş mücadele var. İşte biz bu mücadele geleneğinin mirasçısıyız. 8 yaşında değiliz, 8 bin yaşındayız. Bugün zindanlarda tutulan Demirtaş’a, Yüksekdağ'a, Baluken’e bütün yoldaşlara buradan selam olsun. Sevgili dostlar, bizler binlerce yıllık direnişin eşitlik ve özgürlük geleneğinin partisiyiz. Bu gelenek ulu bir çınardır. Kökleriyle toprağa, gövdesiyle yeryüzüne, dalları ve yapraklarıyla ışığa yönelen bir hayat ağacıdır HDP. Faşizme karşı direniş her gün tazelenmesi gereken bir hayat tecrübesidir. Biz o nedenle her gün her an yeniden faşizme karşı direneceğiz, direneceğiz ki o gün geldiğinde sandıklarda bu iktidarı devirmek için gücü gösterelim. Bu iki hedefi bir araya getirmedikçe bu zulüm yönetimini sona erdirmenin imkanı yok. Faşizme karşı her gün direniş ve demokratik cumhuriyeti inşa için mücadele ediyoruz. Er ya da geç kazanacağız. Şimdi tam da birlik zamanı. Bu ülkeye demokrasiyi getirmek için demokrasi güçlerinin birlik zamanıdır. Bu ülkede Kürt halkının onuruyla oynamak isteyen zalimlere karşı Kürtlerin ulusal birlik zamanıdır. Şimdi HDP'nin ve emekçilerinin kenetlenme zamanıdır. Partimiz için de birlik, partimiz için de kenetlenme partimiz için de daha da birlik zamanıdır. Ülkeye istediğimiz demokrasiyi bu partinin içinde de işletmek için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Bütün sorunlarımızı bu temelde çözeceğimize inancımız tamdır, sizin de inancınız tam olsun."

690x450nc-ist-18-10-2020-hdp-yil-donumu-kutlama1.jpg

KONUŞMAYA KÜRTÇE DEVAM ETTİ

Sancar, "Konuşmamın buraya kadar ki bölümünü özgürlük demokrasi mücadelesine emek vermiş bütün insanlara adamıştım. Bundan sonraki bölümü Kürtçe devam edeceğim. Bu konuşmayı en başta Kürt dilini var etmek için sonsuz emek sarf eden bütün sanatçılara, bütün yazarlara, bütün insanlara ithaf ediyorum. Kürtlerin dilini ayakta tutmak için Apê Musa'nın şahsında bütün mücadele ve emek yolcularına ithaf ediyorum” dedi.

Sancar’ın konuşması büyük alkış aldı.

Konuşmaların ardından sanatçı Pınar Aydınlar ve Mezopotamya Kültür Merkezi sanatçıları sahne aldı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.