HDP’li Üçer Başkale’yi sordu

HDP’li Üçer Başkale’yi sordu

HDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Van’ın Başkale ilçesinde bir PKK'linin yaşamını yitirmesi ardından halkın protestosuna polisin saldırmasını İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu.

Üçer’in soru önergesinde şu sorulular yer aldı:

“-Hiçbir şiddet içermeyen bu protesto eylemine emniyet güçleri tarafından gerçekleştirilen bu müdahale hangi mantıkla açıklanabilir?

-Bu müdahaleyi barışın geliştirilmeye çalışıldığı böyle bir ortamda nasıl değerlendirmektesiniz? (Bu tür müdahalelerin barış sürecine olumsuz etkileri bilindiğine göre) Müdahale, bilinçli bir politikanın mı ürünüdür?

-Emniyet güçlerinin hemen hemen her demokratik gösteride benzer anti-demokratik tutum içerisinde olduğu gerçeği dikkate alındığında; kamuoyunda oluşan: ‘‘devletin ve hükümetin yürüttüğü barış görüşmelerinin bizzat devlet ya da derin devlet tarafından provoke edilmeye çalışıldığı’’ yönündeki yargı hakkında ne düşünmektesiniz? İlgili birimleriniz tarafından şahsınıza iletilen benzer bilgiler var mıdır? Varsa açıklayınız.

-Bu müdahale emri kim tarafından verilmiştir? Konuyla ilgili başlatmış olduğunuz soruşturma var mıdır?

-Müdahalede kaç kişi yaralanmıştır? Bu kişilerin halihazırdaki durumları nasıldır?

-Gözaltına alınan kimse var mıdır? Varsa isimleri nelerdir ve hangi gerekçeyle gözaltına alınmışlardır?

-Yereldeki devlet yetkilileri tarafından gerillanın her ne kadar sınır bölgesinde İran askerleri ile yaşanan çatışmada yaşamını yitirdiği iddia edilse de; konu ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Emniyet güçlerinin protesto gösterisine sert müdahalesi referans alındığında; bu iddianın kamuoyu tarafından şüpheyle karşılanması haklı bir durum değil midir?

-Hayatını yitiren gerillanın naaşı şu an nerededir? Otopsi yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonuçları nelerdir?”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.