HDP'li Önlü'den Erdoğan'a: Seyit Rıza'nın mezarı nerede?

HDP'li Önlü'den Erdoğan'a: Seyit Rıza'nın mezarı nerede?

HDP'li Alican Önlü verdiği soru önergesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, idam edilişinin 80'inci yılında Seyit Rıza'nın mezar yerini sordu.

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, bugün idam edilişinin 80’inci yıl dönümü olan Seyit Rıza’nın mezar yerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sordu.

Önlü, sunduğu soru önergesinde, resmi açıklamalara göre 16 bin, tanıkların anlatımlarına göre ise az 70 bin kişinin öldürüldüğü 1938 Dersim Katliamı’nın üzerinden 80 yıl geçtiğini hatırlatarak, “Sorumlular hukuk karşısında yargılanmamış ve Dersim halkının acıları dindirilmemiştir” dedi.

Önlü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011 yılında yaptığı “…Dersim’de adım adım çerçevesi çizilmiş, bahaneleri hazırlanmış bir operasyon var. Çeşitli tarihlerde Dersim raporları hazırlanıyor… 1937, 1938 ve 1939 yıllarında Dersim’de maalesef büyük bir dram yaşanıyor. Havadan, karadan, toplarla, hatta gaz bombalarıyla, Dersim’de hareket eden her şey, çocuklar, kadınlar katlediliyor…’’ açıklamayla katliamı en üst makamdan tanıdığını ifade etti.

MA'nın haberine göre, Önlü, Seyit Rıza’nın 5 Eylül 1937 tarihinde Erzincan Valisi’yle görüşmeye giderken pusu kurularak esir alındığını ve savunma hakkı verilmeden acelece bir yargılamayla Elazığ’ın Buğday Meydanı’nda oğlu Resik Hüseyin ve diğer 5 yoldaşıyla birlikte idam edildiğini hatırlattı.

HDP’li Önlü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Dersim 1937/38/39 sürecine ilişkin hakikatin ortaya çıkması ve idam edilenlerin onurlarının ve itibarlarının iade edilmesine ilişkin” çalışmaları olup olmadığını sordu. Seyit Rıza’nın cenazesinin yakıldığı iddialarının doğru olup olmadığını soran Önlü, Erdoğan’a “Seyit Rıza ve yoldaşlarının mezar yerleri neresidir? Buna dair resmi bir kayıt bulunmakta mıdır? 1937/38/39 tarihlerinde Dersim’de kaç yurttaşımız öldürülmüştür? Dersim’de isyan ettiği iddiasıyla tutuklanan 58 kişiden 7’sinin idam edildiğini biliyoruz. Geride kalan 51 kişiye ne olmuştur?” sorularını yöneltti.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.