HDP'li Dede sordu: Hakkari ve ilçelerinde anjiyo ünitesi neden yok?

HDP'li Dede sordu: Hakkari ve ilçelerinde anjiyo ünitesi neden yok?

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Hakkari ile ilçelerindeki devlet hastanelerinde anjiyo ünitesinin bulunmamasını TBMM'ye taşıdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi veren HDP Hakkari Milletvekili Dr. Sait Dede, Hakkari ile ilçelerdeki develet hastanelerinde anjiyo ünitesi bulunmadığını hatırlattı.

Önergesinin gerekçesinde kalp krizi geçiren hastalara zamanında müdahalenin ölümcül sonuçları minimize ettiğini vurgulayan Dede, söz konusu hastaların 120 dakika içerisinde sevk edilmesi ve gerekli müdahalenin zamanında yapılmasının elzem olduğunu söyledi.

Dede, soru önergesinde Sağlık Bakanı Faruk Koca'dan şu soruların yanıtını istedi:

"* Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre %40 ile en yüksek ölüm oranına sahip hastalık biçiminin Kalp Damar hastalıkları olduğu belirtildiği halde 275.761 nüfuslu Hakkâri İli'nin Kamu hastanelerinde Anjiyo Ünitesi  bulunmamasının gerekçeleri nelerdir?

* Hakkâri İli'nde bulunan kamu hastanelerine Anjiyo Ünitesinin temini konusunda bakanlığınızın bir çalışması bulunmakta mıdır?

* Bakanlığınız tarafından paylaşılan bilgilere istinaden Hakkâri İli'nde bulunan kamu hastanelerinin kardiyoloji bölümlerinde 1'er uzman doktor bulunmakta olduğu görülmektedir. Yukarıda belirtilen talep ve ihtiyaçlara binaen kardiyoloji bölümüne yönelik uzman doktor temini yapılacak mıdır?

* Bilindiği üzere söz konusu Hakkâri İli bölgesinin istihdam oranları ve yaşam memnuniyeti verileri Türkiye ortalamasının altında seyretmektedir. Bu sebeple sevk edilen hastaların ve hasta yakınlarının sevk edildikleri Van İli'nde barınma ve çeşitli temel ihtiyaçlarının karşılanamaması konusunda bakanlığınız tarafından yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa nelerdir?

* Türkiye'deki ölüm oranlarının en yüksek olduğu hastalığın kalp damar hastalıkları olduğu bilinmektedir. Buna göre, hangi illerde anjiyo ünitesi bulunmamaktadır?

* Sağlık envanteri yetersizliği ve teknik eleman yetersizliği sebebi ile hangi iller hastalarını sevk etmek zorunda kalmaktadırlar?"

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.