HDP'den tutuklu vekiller için başvuru

HDP'den tutuklu vekiller için başvuru

HDP Milletvekilli Meral Danış Beştaş, 4 Kasım 2016'da operasyonla gözaltına alınan HDP milletvekilleriyle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için başvuruda bulundu.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, 4 Kasım 2016 tarihinde operasyonlarla gözaltına alınan HDP eş genel başkanları ve milletvekilleriyle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için TBMM Başkanlığı’na başvurdu.

‘TUTUKLANMALARININ NEDENLERİ ANLAŞILIR OLACAK’

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının dahi demokrasi ve hukuk sorunsalı olduğunu belirten Beştaş araştırma komisyonu kurulması gerekçesini şu şekilde özetledi;

“Türkiye’nin yakın tarihinde demokrasiye dönük, parlamenterlerin ifade hürriyetlerine dönük örnekler yaşanmış ise de hukuk dışı uygulamaların yarattığı travmalar ve tahribatlar etkisini sürdürmektedir. Hâlihazırda içinde bulunduğumuz koşullar içerisinde HDP milletvekillerinin tutuklu bulunduğu süre zarfında eksik irade ile yasama fonksiyonunu yerine getiren parlamentodan çıkan kararların da ne kadar hukuka uygun olduğu kuşkuludur. Bu gelişmelere bir de sistem değişikliğinin konu olduğu 16 Nisan Anayasa referandumu gibi tüm ülke halklarının geleceğini etkileyecek yasal değişikliklerin, parlamentodaki önemli eksikliklere rağmen gerçekleştiğini hatırlayacak olur isek 4 Kasım Darbesi ile seçilmiş milletvekillerinin tutuklanmalarının ne denli ağır sonuçları beraberinde getirdiği ve bu tutuklamaların nedenleri de anlaşılır olacaktır.”

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.