1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HDP'den Diyarbakır’da eylem yapan annelere davet
HDP'den Diyarbakır’da eylem yapan annelere davet

HDP'den Diyarbakır’da eylem yapan annelere davet

Diyarbakır il binası önünde oturan annelerin meşru eylemlerini Meclis’e taşımaya davet eden HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay, “Bir heyet kuralım. Bu konunun çözüm yer Meclis’tir” dedi.

A+A-

HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay, genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Diyarbakır’ın Kulp İlçesinde düzenlenen ve 7 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan saldırıyı kınayarak sözlerine başlayan Kubilay, “Kabul edilemez bu durumun bir an önce etkin bir biçimde soruşturulması ve sorumluların bulunmasını talep ediyoruz” dedi.

12 Eylül askeri darbesinin 39’uncu yıl dönümü hakkında da konuşan Kubilay, “12 Eylül’de işkenceler yapıldı, idam sehpası kuruldu. 12 Eylül’ün hesabı istenilen gibi sorulamadı ve 12 Eylül darbesi ile yüzleşilemedi. Tüm bunlar olmadığı için darbeci zihniyet üniformalı ya da değil farklı biçimler altında bugünlere taşındı” ifadelerine yer verdi.

HDP YEREL YÖNETİMLERDEN TASFİYE EDİLMEK İSTENİYOR

31 Mart yerel seçimlerin ardından HDP’li belediyelere yönelik baskıların ‘kayyım atamaları’ ile hız kesmeden devam ettiğini dile getiren Günay Kubilay, “Şimdi de HDP’nin seçildiği belediye meclislerinden meclis üyelerimiz çeşitli bahaneler ile görevden uzaklaştırılıyor. Bitlis Tatvan’da 9 meclis üyemiz, Muş İl Genel Meclisi’nde ise 7 meclis üyemiz olmakla beraber şuana kadar 20 meclis üyemiz görevden alındı. Büyükşehir belediye meclislerini fes ederek devre dışı bırakmak yerelde de tek adam rejimini inşa etmek, yerelleri kayyımlar vasıtasıyla saray rejiminin organik ve siyasi uzantısı haline getirmek istiyorlar. HDP, yerel yönetimlerden bütünü ile tasfiye edilmek isteniyor. İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı yolsuzluk çukuruna batmış olan kayyımlar hakkında neden bir açıklama yapmıyor? Neden kamuoyuna açık bir soruşturma başlatmıyorsunuz?” dedi.

‘BELEDİYE BAŞKANLARI TOPLANTISI MEŞRU DEĞİLDİR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan belediye başkanları toplantısı hakkında da açıklama yapan Kubilay, şöyle konuştu:

“Siyasi bir darbeyle HDP’li 3 büyükşehir belediye başkanının yerine atanan kayyımlarla birlikte yapılan bu toplantı meşru değildir. Kayyım darbesini gerçekleştiren iktidar ortaklarının dışında bütün toplumsal kesimlerce hukuksal dayanaktan yoksun, siyasi bir karar neticesinde ortaya çıkan kayyımların sarayda belediye başkanlarıyla bir araya getirilmesi darbeye meşruiyet kazandırılmak istenmesiyle ilgilidir. İşte bu nedenle İçişleri Bakanlığı kararını saray darbesi olarak nitelendirenlerin kayyımlar ile aynı toplantıda bulunması Erdoğan’ın bir süre daha iktidara tutunmak için yaptığı siyasi manevraya prim vermesi, elde edilmiş ortak demokratik kazanımların iktidarın konjonktürel çıkarlarına feda edilmesinden başka bir şey değildir.”

‘ERDOĞAN DEMOKRASİ İTTİFAKINI DAĞITMAK İSTİYOR’

Erdoğan’ın bu hamlesinin 31 Mart-23 Haziran seçimlerinde tabanda ortaya çıkan demokrasi ittifakını dağıtmak, muhalefeti bölmek ve yalnızlaştırmak olduğunu savunan Kubilay, “Hiçbir muhalefet partisinin bu siyasi tuzağa düşmeyeceğini, bu siyasi oyuna gelmeyeceğini umuyoruz” diye konuştu. Diyarbakır İl binası önünde 3 Eylül’den bu yana çocuklarının dağdan getirilmesini talep eden annelerin eylemi ile ilgili olarak da konuşan Kubilay, “Ailelerin talebi son derece haklı bir taleptir. Bizimde talebimiz toplumsal barışın sağlanarak evlerine geri dönmesidir” dedi.

‘DİYARBAKIR’DAKİ ANNELERİ MECLİSE DAVET EDİYORUZ’

Bu konuda mecliste insan hakları kuruluşlarının da yer aldığı bir heyet kurulmasını teklif ettiklerini ancak AK Parti’nin reddettiğini belirten Kubilay, heyet tekliflerini yinelediklerini söyledi. AK Parti dahil Meclisteki tüm siyasi partilere çağrıda bulunduklarını ifade eden Günay Kubilay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu çocuklar neden dağdalar? Neden birbirlerini vuruyorlar? Gelin Mecliste her şeyin tartışıldığı bir komisyon kuralım. Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümünü konuşalım. Bu konunun çözüm yeri meclis, çözüm muhatabı ise iktidardır. Biz anneleri meclise davet ediyoruz.”

SİYASİ DARBEYE KARŞI İMZA KAMPANYASI

Dün yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ana gündeminin ‘kayyımlar’ olduğunu ifade eden Kubilay, şöyle konuştu:

“Kayyımlar geldikleri yere gidene kadar, belediye eş başkanlarımız görevlerine iade edilene kadar meşru direnişimizi genişleterek, büyüterek sürdüreceğiz. Üç büyük ilde süren nöbet eylemlerimiz zenginleşerek, büyüyerek devam edecektir. Bunun yanı sıra, kayyımlara karşı çıkan, bu siyasi darbenin karşısında olan herkesi geniş bir kitlesel imza kampanyasına çağıracağız.” (DUVAR)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.