1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP’den BM’ye Afrin çağrısı
HDP’den BM’ye Afrin çağrısı

HDP’den BM’ye Afrin çağrısı

Türkiye’nin Afrin’e harekatına karşı BM’yi göreve çağıran HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, “Vahim bir tablo ortaya çıkmadan irade sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

A+A-

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin MYK toplantısı sırasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği harekata tepki gösteren ve Birleşmiş Milletler’i (BM) göreve çağıran Bilgen, “BM’nin büyük insanı dramlar yaşanmadan tavrını ortaya koyması, kararının arkasında durması, Srebrenitsa’da geçmişte yaşanan vahim bir tablo ortaya çıkmadan irade sergilemesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’nin BM’nin ateşkes kararına rağmen “pazarlık yaparak süreci silah gücüyle şekillendirme arayışında” olduğunu belirten Bilgen, şunları söyledi:

“Bunu da mülteci pazarlığı, uçak alımı gibi Avrupa ülkelerini susturmaya yönelik yöntemlerle denemektedir. Bütün bunları denerken de NATO’yu göreve çağırması manidar. BM kararlarına uymayan bir ülkenin sanki kendisine yönelik tehdit varmış gibi NATO’yu göreve çağırmasının mantıklı bir açıklaması yoktur. NATO’nun geçmişte Ortadoğu’da hangi süreçlere nasıl müdahale ettiği de nasıl sonuçlar doğurduğu da hafızalarda net bir yerde.”

‘Erdoğan’ın kurt işareti dışında Kürtlere söyleyeceği bir şey var mı?’

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mersin’de yaptığı “bozkurt” işaretine de değinen Bilgen, “Birkaç gün sonra Cumhurbaşkanı Diyarbakır’a gidecek. Merak ediyoruz; acaba Mersin’de yaptığı kurt işareti dışında Kürtlere söyleyeceği bir şey var mı?” diye sordu.

Bilgen şöyle devam etti:

“Kürtler geçmişte Kerkük konusunda olduğu gibi bugün de Afrin konusunda Erdoğan’ın söylemini onaylıyorlar mı? Kürtlerin, Türklerin, Arapların bütün halkların barış içinde yaşama iradesine karşı sergilenen bu tahammülsüzlük onlar için bir anlam ifade etmiyor mu? Coğrafya bir kaderse 900 km’ye yakın bu sınırda Kürtlerle birlikte yaşamanın ve kendi geleceklerini kurma haklarını saygıyla karşılayarak ancak bölgesel barış tesis edilebilir.

Bu güvenlik sendromu ile Türkiye’nin güvenliği de sabote edilmektedir. Bu tablo hem iç siyaseti hem de Ortadoğu’nun geleceğini ilgilendirmektedir.

Bugünler Kürt tarihi açısında anlamlı günler. Qamışlo, Halepçe katliamlarının yıl dönümü. Sadece Kürtlerin değil bütün Ortadoğu hafızasında derin yaralar açılmaması için herkes üzerine düşeni yerine getirmelidir. Bu politikadan bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz. Bu politikadan medet uman anlayışın Türkiye’ye ödettiği bedelin bitmesini istiyoruz.”

‘Seçim stratejimizle ilgili tartışma yeni başlayacak’

Ayhan Bilgen, “İttifaklar konusu konuşuldu mu ve Kadri Yıldırım’ın “HDP ve Hüdapar birbirinin kapısını çalmalı” açıklamasını nasıl değerlendirirsiniz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Türkiye’nin bir seçim ve seçim güvenliği gündemi var. Kendisini programına yakın hisseden siyasi hareketlerin bir araya gelmesi çok doğal. Ama Meclis’te geçen hafta bir milletvekilimiz, Mahmut Toğrul, Afrin’le ilgili sözleri dolayısıyla saldırıya uğradı, kolu kırıldı.

Başka bir milletvekilimizin, Hüda Kaya’nın Afrin’le ilgili konuşması sırasında süresi dolmadan Meclis Başkanvekili tarafından mikrofonu kapatıldı. Dolayısıyla seçim tartışmasını yaparken aslında nasıl bir ortamda yaşadığımızın da farkında olmalıyız. Seçim demokrasilerde önemli bir fırsattır, iktidarları değiştirmek, düzeltmek, eleştirmek açısından ciddi bir fırsattır.

Ama Türkiye savaş ve OHAL koşulları dolayısıyla seçimlerden başka bir tartışmayı yapmak zorunda. Biz bu tartışmayı yaparak seçimde de bir umut, bir alternatif yaratmanın arayışı içinde olacağız. Herkesle konuşabiliriz, herkesle Türkiye’nin bu kaostan çıkmasının yolunu araması konusunda değerlendirme yapabiliriz. Ama şu anda bulunduğumuz aşamada seçime dair somut bir planlama içinde değiliz. Sadece seçim güvenliği ile ilgili çalışmalar hakkında sunumlar yapılacak. Seçim stratejimizle ilgili tartışma yeni başlayacak. İlkesel duruşumuz tabi ki net. Bir alt komisyon çalışmalara başladı. O strateji netleştikten sonra kimlerle görüşmek gerekli, faydalı olacaksa bunu sergileyeceğiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.