HDP ve DBP'den 15 Şubat çağrısı!

HDP ve DBP'den 15 Şubat çağrısı!

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye’ye getirilişinin 17. yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan HDP ve DBP Hakkari il örgütleri, Öcalan’ın üzerindeki tecride dikkat çekerek kentte yarın hayatı durdurma çağrısı yaptı.

YÜKSEKOVA HABER 

HAKKARİ - HDP ve DBP Hakkari il örgütleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin 17'nci yıldönümü nedeniyle HDP il binasında ortak bir basın açıklaması düzenledi. DBP İl Eş Başkanı Hüseyin Armut ile HDP İl eş Başkanları Metin Besi ve Emine Armut'un katıldığı açıklamada 17 yıl önce Türkiye’ye getirilen PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecride dikkat çekilerek Hakkârililere hayatı durdurmaları çağrısı yapıldı.

Açıklamada söz alan HDP Hakkari İl Eş Başkanı Metin Besi, 17 yıl önce PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bir komplo sunucu Türkiye’ye getirildiğini kaydederek, Hakkari’deki demokratik kitle örgütleri adına bu komployu kınadıklarını söyledi.

Kürt sorunun çözümü için PKK Lideri Öcalan’la görüşmelerin başlatılması gerektiğinin altını çizen Besi, “Bugün Kürdistan tüm coğrafyasıyla bir iç savaşı yaşamaktadır. Bu iç savaştan çıkmanın demokratik ve barışçıl bir sürecin başlatılması gerekir. Bu konuda AKP hükümeti aklını başına devşirmek durumunda ülkeyi daha fazla kana bulamadan, ülkede daha fazla duygusal parçalama yaratmadan bu müzakere sürecine başlamalıdır. Demokratik siyasal çözüm Önder Apo’yla yeniden gündemleştirilmelidir. Bunun dışındaki çözüm formülleri Kürdistan’da tutmayacaktır.”diye konuştu.

Hakkari halkına 15 Şubat için çağrı yapan Besi “Artık bizim için geleneksel hale gelen hayatı durdurma, siyahlar giyinme ve o günü oruç tutarak geçirme eylemimizi yarın da hayata geçireceğiz. Yarın kentimizde böylesi uluslar arası komployu ve bu tecridi lanetleyen eylemsel sürecimiz de başlayacaktır. Bu konuda halkımızın her zaman ki gibi duyarlı bir yaklaşım içerisinde olacağını yarından itibaren siyahlar giyerek, evinin balkonuna siyah bezler asacağını, kepenk ve kontak kapatma ile okul boykotu yapılacaktır. “Barışa Ses Ver Eylemi” çerçevesinde her akşam olduğu gibi saat 19:00 da ses çıkarma ve ışık söndürme eylemini ile hayatı durduracağına inanıyorum” dedi.

1-20160214150249.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.