1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP: O şiddet dolu ellerinizi belediyelerimizden çekin
HDP: O şiddet dolu ellerinizi belediyelerimizden çekin

HDP: O şiddet dolu ellerinizi belediyelerimizden çekin

Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin Belediyeleri'ne kayyum atanmasının ardından açıklama yapan HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay, kararın siyasi ve hukuksal dayanaktan yoksun olduğunu söyledi.

A+A-

Hakkâri, Yüksekova ve Nusaybin Belediyeleri'ne kayyum atanmasına HDP'den ilk tepki geldi.

Parti genel merkezinde gündeme ilişkin düzenlenen haftalık basın toplantısında iktidara seslenen HDP Parti Sözcüsü Günay Kubilay, "O şiddet dolu ellerinizi belediyelerimizden çekin, Kürt düşmanlığına son verin. Görevden uzaklaştıran eş başkanları görevlerine iade edin, belediyeleri gerçek sahiplerine teslim edin ve kayyum zihniyetine son verin" çağrısında bulundu.

Operasyonların tamamının siyasi ve hukuksal dayanaktan yoksun olduğunu vurgulayan HDP Sözcüsü Kubilay, "Bunlar önce minareyi çalıyor sonra kılıfı uyduruyorlar. Bu operasyonlar keyfidir. Arkadaşlarımız herhangi bir suç işledikleri için değil iktidar tarafından işlenen hukuksuzlukları kamuoyuna açıkladıkları için haklarında operasyon yapılıyor" dedi.

BELEDİYELERİN NASIL YOLSUZLUK ÇUKURUNA SÜRÜKLENDİĞİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR'

Hakkari, Nusaybin ve Yüksekova belediyelerinde yaşananlara ilişkin bilgi veren Kubilay: "31 Mart seçimlerinden hemen sonra bugüne kadar HDP belediyelerine ve seçilmişlerine yönelik siyasi operasyonlar, gözaltılar, tutuklamalar hız kesmeden devam ediyor. Bu sabah öğrendiğimiz kadarıyla Nusaybin’e Nusaybin Kaymakamı kayyım atanmış. Bir kez daha belediyemize kayyım atanması şaşırtıcı değil. Her şeyden önce bu kayyımcı zihniyeti sert bir dille kınıyoruz. Demokratik ve meşru siyaset yöntemleriyle yönetemiyorlar. Kimse bunların yalanlarına, iftiralarına inanmıyorlar. Bu iktidar çoğunluk desteğini yitirmiş gayri meşru bir iktidardır. Toplumu meşru yöntemlerle, demokratik  zeminlerinde siyaset yapması mümkün değildir. Bu operasyonların tamamı hukuksal dayanaktan yoksundur. Bunlar önce minareyi çalıyor, sonra kılıf uyduruyorlar. Önce siyasi karar veriyor, sonra hukuksal gerekçe bulmaya çalışıyorlar. O nedenle bu operasyonlar, gözaltılar, tutuklamalar hukuksuzdur, keyfidir. Arkadaşlarımız herhangi bir suç işledikleri için değil, tam tersine iktidar tarafından işlenen suçları teşhir ettikleri, belediyelerdeki hırsızlıkları, yolsuzlukları, gerçekleri kamuoyuna açıkladıkları için haklarında operasyon yapılıyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyorlar. HDP’li belediyelere yönelik kayyım uygulamaları, AKP-MHP iktidarının sadece Kürt düşmanlığını değil, doğal varlıkların ve kamu kaynaklarının nasıl yağmalanıp talan edildiğini, belediyelerin nasıl bir hırsızlık ve yolsuzluk çukuruna sürüklendiğini göstermekle kalmadı, aynı zamanda dünya nimetlerinin dışındaki bütün insani değerlerin aşındığı ve büyük bir ahlaki çöküntünün yaşandığını da gün yüzüne çıkardı." diye konuştu.

'KAYYUM ZİHNİYETİNE SON VERİN'

Kubilay açıklamasında, "Kriz masası da basılarak 3 kişi darp edilmiş ve gözaltına alınmıştır. Ardından tüm eş başkanların dosyasına gizlilik kararı getirilmiş ve avukat sınırı getirilmiştir. Ardından 4 günlük daha ek gözaltı kararı alınmıştı. Aramalarda kapılar kırılmış çeşitli dosyalara el konulmuştu. Gizli tanık ifadesi ile silahlı örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmışlardır. Cihan Karaman, İrfan Sarı, Remziye Yaşar yine gizli tanık ifadesi ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alınmıştır. Bir kez daha bir belediyemize kayyum atanması şaşırtıcı değil. Bu kayyumcu zihniyeti sert bir dille kınıyoruz. Artık kimse bunların yalanlarına inanmıyor. Bu iktidar çoğunluk desteğini yitirmiş gayri,meşru bir iktidardır. Bu operasyonların tamamı siyasidir ve hukuksal dayanaktan yoksundur. Bunlar önce minareyi çalıyor sonra kılıfı uyduruyorlar. Bu operasyonlar hukuksuzdur, keyfidir. Arkadaşlarımız herhangi bir suç işledikleri için değil iktidar tarafından işlenen hukuksuzlukları kamuoyuna açıkladıkları için haklarında operasyon yapılıyor. HDP'li belediyelere yönelik kayyum uygulamaları AKP-MHP iktidarının sadece Kürt düşmanlığını değil belediyelerin nasıl bir yolsuzluk çukuruna sürüklendiğini göstermekle kalmadı, büyün insani değerlerin aşındığını gün yüzüne çıkardı. O şiddet dolu ellerinizi belediyelerimizden çekiniz, Kürt düşmanlığına son veriniz. Görevden uzaklaştıran eş başkanları görevlerine iade edin, belediyeleri gerçek sahiplerine teslime edin ve kayyum zihniyetine son verin." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum