HDP milletvekili Leyla Güven: Berberoğlu’na işleyen hukuk bana işlemedi

HDP milletvekili Leyla Güven: Berberoğlu’na işleyen hukuk bana işlemedi

HDP milletvekili Leyla Güven, tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevinde açlık grevine devam ediyor. Güven, "Tecrit kalkana kadar açlık grevine devam edeceğim" dedi.

Leyla Güven, DTK Eş Başkanı olarak Afrin operasyonuna karşı açıklamaları gerekçesiyle ocak ayında tutuklandı.

Tutuklu olduğu sırada yapılan 24 Haziran seçimlerinde Hakkari’de yüzde 70’i aşkın oy alan HDP’den milletvekili seçildi.

Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutulan Leyla Güven, sağlık durumuyla ilgili olarak,  “Şu an için 10 kilo kaybım var. Baş ağrısı, yürürken baş dönmesi, denge kaybı, düşük tansiyon sorunlarım ortaya çıktı. Türkiye’de olmadığı yurt dışından getirileceği gerekçesi ile B1 vitamini alamıyorum. Ancak oldukça moralliyim. Kendimi iyi ve güçlü hissediyorum” dedi.

‘ULUSLARARASI TEPKİNİN OLMADIĞI AÇIK’

Evrensel’in haberine göre, halen milletvekili olup da cezaevinde olan tek kişi olan Güven, “Hukukun bizlere, yani Kürtlere farklı uygulandığı düşüncesindeyim. Kırkdokuzlar diye bilinen Kürt aydınlarının yargılanması, istiklal mahkemeleri, sıkıyönetim mahkemeleri, DGM’ler, bunların tamamı Kürtler söz konusu olunca farklı bir hukuk uygulamıştır. Bugün de CHP’li Enis Beberoğlu’na işleyen hukuk bana işlemedi.

Başta AB olmak üzere uluslararası bir tepkinin olmadığı açık. AKP’nin mültecileri Avrupa’ya göndereceği yönündeki tehdidi AB’nin ülkemizdeki antidemokratik tüm uygulamaları görmezden gelmesine neden olmakta. Doksanlı yıllarda Leyla Zana milletvekili olarak tutuklu iken AB ısrarlı bir şekilde bunu gündemde tutmuştu, Zana’ya Saharov ödülü verilmişti. O tarihte AB’nin konsepti oydu, bugün farklı. Bugün tüm muhalefet eziliyor, batı bunu görmüyor. Batılı ülkelerin, iki yüzlü, menfaat temelindeki yaklaşımı AKP iktidarının elini güçlendirmektedir. CHP’li Milletvekili Enis Berberoğlu tutuklu iken HDP ayrım yapmaksızın ‘Leyla Güven ve Enis Berberoğlu serbest bırakılmalı’ dedi. Ancak CHP, Berberoğlu’nun tahliyesi için çaba sarf ederken bir kez olsun ‘Leyla Güven de serbest bırakılmalı’ demedi. Böyle bir CHP’nin hâlâ Sosyalist Enternasyonale üye olmasını da çok yadırgıyorum” ifadelerinde bulundu.  Güven, geride kalan 44 günde Diyarbakır Barosu ve İHD dışında şu ana dek bir görüşme gerçekleşmediğini belirtti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.