HDP: İmralı'daki görüşme olumlu bir adım

HDP: İmralı'daki görüşme olumlu bir adım

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli imzalı açıklamada, İmralı'da Abdullah Öcalan ile avukatlarının görüşmesiyle ilgili açıklama yaptı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, İmralı’da Abdullah Öcalan ile avukatlarının görüşmesinin gecikmiş ama olumlu bir hukuki adım olduğunu açıkladı ve hukuki tüm hakların bundan sonra da sürdürülmesi çağrısı yaptı.

Buldan ve Temelli imzalı yazılı açıklamada şöyle denildi: “2 Mayıs’ta İmralı’da Sayın Abdullah Öcalan’ın 8 yıl aradan ve 810 başvurudan sonra avukatları ile yapmış olduğu görüşme, gecikmiş ama olumlu hukuki bir adımdır. Bu sorunun Türkiye’nin gündeminden çıkması için, İmralı’da hukuki tüm hakların varolan yasa ve yönetmeliklere, Anayasa’ya ve Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelere uyumlu bir şekilde bundan sonra da sürdürülmesi en önemli temennimiz ve beklentimizdir.”

‘HDP OLARAK KARARLI VE ISRARLIYIZ’

“Ülkemiz son derece kritik bir dönemden geçmektedir. Her zaman özenle vurguladığımız bir gerçeklik, ister tarihsel isterse güncel olsun, siyasal ve kültürel sorunlarımızı evrensel hukuk ve insan hakları çerçevesinde çözme imkanlarını kullanmak bu parlamentonun ve demokratik siyasetin temelidir. HDP olarak demokratik siyaset, barış ve toplumsal uzlaşma konularındaki duruşumuzu sürdürmek konusunda kararlı ve ısrarlıyız. Bütün demokrasi güçlerini, vicdan sahibi insanları, siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını bu kararlılığı güçlendirmeye ve birlikte davranmaya; elele ve omuz omuza demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, adalet, özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesini güçlendirmeye davet ediyoruz.”

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.