HDP Hakkari ve Yüksekova teşkilatlarından Demirtaş açıklaması

HDP Hakkari ve Yüksekova teşkilatlarından Demirtaş açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi, Hakkari ve Yüksekova teşkilatları olmak üzere birçok merkezden Demirtaş açıklaması yapıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe örgütleri, açlık grevi eyleminin 16’ncı gününde olan Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “tutukluluk haline son verilmesi” kararı verdiği Selahattin Demirtaş için birçok merkezde açıklama yaptı.

Ankara, Van, Adana, Mersin, Hatay, Muş, Hakkari, İzmir, Bitlis başta olmak üzere birçok kentte yapılan açıklamalara, milletvekillerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşu ve emek örgütü temsilcileri de katılarak destek verdi.

YÜKSEKOVA VE HAKKARİ

Yüksekova İlçe Binasında yapılan basın açıklamasına HDP ile DBP ilçe eş başkanları katıldı. Açıklamayı HDP İlçe Eş Başkanı Hüsnü Beşer okudu.

Beşer, "AİHM kararında, ulusal yargı organlarının muhalefetin liderlerinden biri olan Sayın Demirtaş’a, diğer HDP’li vekillere, seçilmiş belediye eş başkanlarına ve genel olarak muhalif seslere yönelik tutumlarında özellikle sert davranıldığına değinmiştir. AİHM’e göre, Sayın Demirtaş’ın hedef olması hakkında yürütülen davaların salt bireysel koşullarından değil, bunun yanında onun siyasi muhalefetin liderlerinden biri olması nedeniyledir. Bu nedenle, AİHM’e göre tehdit altında olan yalnızca Sayın Demirtaş’ın bireysel hak ve özgürlükleri değil tüm demokratik sistemin kendisidir. Bu nedenle AİHM’in Sayın Demirtaş hakkında verdiği karar, cezaevlerindeki bütün tutsak milletvekilleri için emsal niteliğindedir." dedi.

Beşer şöyle konuştu:

"AİHM kararını açıkladıktan hemen sonra AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından yapılan “karar bizi bağlamaz” açıklaması, Türkiye’nin hem Avrupa Konseyi hem de AİHM nezdindeki yerini siyaseten sarsacak niteliktedir. AİHM kararının derhal uygulanması, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereğidir ve toplum vicdanı da kararın yerine getirilmesini beklemektedir. Kimsenin yargıya müdahale etme gücü olmamalıdır. Siyaset yapma koşullarının ortadan kaldırılması, siyasetçilerin farklı görüş ve düşüncelerinden ötürü cezaevlerinde tutulması aynı zamanda toplumun sesinin susturulması anlamına gelmektedir. Demokratik siyaset temsilcilerine rehine hukukunun uygulanması toplumu germekte, siyasi ve toplumsal krizi de her geçen daha fazla derinleştirmektedir. Bu hukuk dışı uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir."

Demirtaş ve diğer seçilmişlerin karar doğrultusunda serbest kalması gerektiğini ifade eden Beşer, "Yargının bir an evvel Anayasa’nın ve AİHM kararının gereğini yerine getirerek, başta Sayın Demirtaş olmak üzere milyonların iradesi olan ve hukuksuzca cezaevlerinde rehin alınan bütün tutsak milletvekillerimizi ve seçilmişleri serbest bırakması gerekmektedir.” diye konuştu.

Hakkari'deki basın açıklaması ise HDP Hakkari İl Binasında yapıldı. Basın açıklamasını HDP İl Eş Başkanları okudu.

w1.jpg

DİYARBAKIR

HDP Diyarbakır İl binasının önünde yapılan açıklamaya ise HDP milletvekillerinin yanı sıra DBP il yöneticileri de katıldı.

HDP Diyarbakır İl Yöneticisi Ramazan Kaval’ın burada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AİHM kararına uyarak Selahattin Demirtaş’la birlikte bütün seçilmişlerin bir an önce serbest bırakılması istendi.

Ramazan Kaval yaptığı açıklamada, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önceki dönem Eş Genel Başkanımız, yoldaşımız Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması yönünde bir karar vermiştir. AİHM’in verdiği kararda Sayın Demirtaş’ın tutuklanmasının siyasi saikler ile yapıldığını açıkça ortaya çıkarmıştır. HDP’li milletvekilleri ve belediye eş başkanlarının siyasi bir rehine olduğu uluslararası bir mahkemenin verdiği karar ile de tescillenmiştir” dedi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.