HDK 4. Olağan Genel Kurulu başladı

HDK 4. Olağan Genel Kurulu başladı

HDK’nin 4. Genel Kurulu’nda konuşan Tuncel, “Türkiye’de toplumsal hareketleri örgütleyecek, halkla birlikte mücadele eden bir noktada olmak zorundayız. Demokratik çözüm ve barış gelecekse bizlerin mücadelesi ile gelecek.” dedi.

 Ertuğrul Kürkçü ise “HDK sosyal mücadele tarihindeki en önemli icatlardan biridir” diye konuştu.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 4. Olağan Genel Kurulu, İnşaat Mühendisleri Konferans Salonu’nda başladı.

Genel Kurula çok sayıda bileşenin ve yurttaşın yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanları Sebahat Tuncel ile Ertuğrul Kürkçü, HDP milletvekilleri Adil Zozani, Levent Tüzel, HDP MYK üyeleri, insan hakları savunucusu Akın Birdal, sanatçı Yusuf Çetin, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfedarasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, HDP eski Genel Başkanı Yavuz Önen, yazar Hasan Kıyafet ile kimi aydın ve sanatçılar katıldı.

Kongre, divan seçimi ile başladı. Başkanlığını Yurdusev Özsekmenler’in yaptığı ve sadece kadınlardan oluşan divanda, Yıldız İmrek ve Berivan Saydan yer aldı. Divan seçiminin ardından saygı duruşu yapıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını, görevini yarınki HDP Genel Kurulu’nda devredecek olan HDP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü yaptı.

Tuncel, sosyalist hareket ile Kürt özgürlük hareketinin daha çok eylem birlikleriyle yürüyen mücadelesinin bugün HDK ile başka bir boyuta taşındığına işaret etti. HDK kurulduğu zaman “Mümkün mü?” diyenler olduğunu hatırlatan Tuncel, “İşte şimdi 4. genel kurulu yapıyoruz” dedi.

Tuncel, “Biri Kürdistan’da, biri Türkiye’de. İkisinin de ortak talepleri vardı” dedi, bunların demokrasi, adalet, özgürlük ve eşitlik olduğunu söyledi. Tuncel, HDK’nın bu talepler için mücadele ettiğine işaret etti.

Tuncel: Şimdi bizim zamanımız

Suriye’de önemli gelişmeler olduğunu kaydeden Tunce’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Orada bir şey oldu. İnsanlık adına güzel bir şey oldu. Kriz sonrası Rojava devrimi ortaya çıktı. Selam olsun. Bu devrim sadece Suriye ile sınırlı değil. Tüm insanlar tartışıyor. Tüm Ortadoğu ve dünyaya model olabilir. Rojava devrimi ulusal halk ayaklanması ya da halkın bir bölgeyi ele geçirmesi değil, Rojava devrimi sosyalist devrimdir. Kadın devrimidir. Kriz ve kaos süreçlerinde kim örgütlüyse o kazanır.”

“Bu faşist iktidardan bıktık. Bize yeni bir soluk, nefes gerekiyor. CHP sadece sağa açılmadı. AKP’nin alanına açıldı. Gösterdiği cumhurbaşkanı adayı ortada. Muhafazakarla onlara başarılar diliyoruz. Şimdi bizim zamanımız. Önemli olan doğru örgütleyecek miyiz örgütleyemeyecek miyiz? Devrimciler topluma umudu aşılar, halkı örgütler. Ardınıza baktığınızda kaç kişiyle yürüyorsunuz? Kürt özgürlük hareketi 5 kişiyle başladı, milyonlara ulaştı. Ortadoğu’da önemli bir güç haline geldi. Türkiye sosyalist hareketi de çok önemli badirelerden geçti ama asla yılmadı. Bize ‘marjinal’ diyorlar. Bu devlet tarafından çok özel üretilmiş bir kodlamada. Evet bizimle gelirlerse gaz ve cop yiyecekler ama bizimle gelince onurlu bir geleceği birlikte kuracağız.

“Barış gelecekse bizlerin mücadelesi ile gelecek”

“Türkiye’de toplumsal hareketleri örgütleyecek, halkla birlikte mücadele eden bir noktada olmak zorundayız. Demokratik çözüm ve barış gelecekse bizlerin mücadelesi ile gelecek. İkincisi Türkiye’de işçi sınıfına öncülük yapmakla karşı karşıyayız. Soma’daki işçinin haklarını savunuyorsak Şırnak’taki işçinin haklarını savunuyorsak, işsizlerin haklarını savunuyorsak sadece söz söylememiz yetmez, işçi sınıfını örgütlememiz gerekiyor. Sınıf mücadelesinin 21 yüzyıl koşullarına göre örgütleyecek miyiz örgütlemeyecek miyiz?

“Yine kadın özgürlük mücadelesi olmazsa olmazdır. Sadece söylemle olacak bir durumda değil, yaşamlarımızın tüm alanlarını kadın erkek eşitliğini esas olarak kurmalıyız.

“Bir diğer mesele ekoloji. Sadece çevre meselesi değil. Bu kapitalist sistem hepimizi kimliksizleştirdi, kendimize yabancılaştırdı, doğaya da yabancılaştırdı. Bu kadar saldırı karşısında yapılacak şey sadece çevre duyarlılığı olmaz, daha örgütlü bir yapıyı kurmalıyız.

“Demokrasi bizim için olmazsa olmazdır. Devletin dışladığı tüm toplumsal kesimlerle yeni bir mücadeleyi örmek zorundayız. Başka bir Türkiye istiyorsak talep etmekle olmaz, inşa etmekle olur. Demokratik Türkiye’yi inşa edeceğiz. Türkiye halklarına öncülük etmek bizim tarihi görevimizdir.

Kürkçü: HDK sosyal mücadele tarihindeki en önemli icatlardan biri

Ardından HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü bir konuşma yaptı:

“HDK sosyal mücadele tarihindeki en önemli icatlardan biri. HDK aslında Kürdistan özgürlük mücadelesi deneyiminden çıkarılmış ilk genel derstir. Türkiye’nin batısındaki sosyal ve siyasal tarih ‘Benim yaptıklarımdan başka benim öğreneceğim şey yoktur’ diyordu. Ancak Kürtler bizim bu talihsizliğimizi, kendi içine kapanıklığımızı değiştirdiler. Türkiye devrimci hareketin başlattığı işi devralıp yepyeni bir içerik kazandırdılar. HDK, Kürdistan devrimcilerinin bizim ortak hazinemize kattığı en önemli deneyimlerden bir tanesidir. Bu yolu açtıkları için Kürdistan devrimci hareketine sonsuz selamlarımızı gönderiyorum.

“21. yüzyılın bölgesel tarihi kapsamında ortaya çıkan dinamikler gösteriyor ki, Kürtler 1917′de 1. Dünya Savaşı’nda Rusların oynadığı rolü bugün Ortadoğu’da oynuyor. O nedenle biz Türkiye devrimci hareketi, Kürdistan özgürlük hareketiyle, devrimcileriyle buluşurken yükselen bu özgürlük kavgası bayrağını yükseltirken büyük bir halkla yürüyüşün bilinciyle bunu yapıyoruz. Enternasyonalist bir yürüyüşle bunu gerçekleştiriyoruz. Dağda gerilla olmasa, mahallede sisteme rağmen mücadele olmasa, kadın ve gençliğin mücadelesi olmasa, hayat mücadelesi olmasaydı böylesine bir başkaldırı olmazdı. İşte bunun her an gerçekleşmesi için HDK’ye ihtiyacımız var. Yerel ve uluslararası alanda seslenişimizi haykıracağız. Büyük amaca, inançla sürdürdüğümüz mücadele ihtiyacımız var. İmkansızı başarmak üzereyiz.”

Basına kapalı olarak devam eden genel kurul, siyasi durum değerlendirmesi ve cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarıyla sürecek. Genel kurul karar önergelerinin oluşturulmasıyla sona erecek.

İMC TV

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.