1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hazine Bakanı Albayrak: ABD ve İran konusunda Fransa ile aynı noktadayız
Hazine Bakanı Albayrak: ABD ve İran konusunda Fransa ile aynı noktadayız

Hazine Bakanı Albayrak: ABD ve İran konusunda Fransa ile aynı noktadayız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Paris'te Fransız mevkidaşıyla görüşmesinin ardından bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Albayrak, 'Dolar önemini kaybetti, Euro ile ticareti ileri taşıma konusu önem kazanıyor." dedi.

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Fransız mevkidaşı La Maire ile bir araya geldi.  Fransa Hazine Bakanı “Türkiye’nin ekonomik istikrarı Avrupa’nın yararına” açıklaması yaptı.

La Maire, öncelikle ABD’nin Türkiye ve Avrupa’ya yönelik yaptırımların görüşüldüğünü belirtirken Bakan Albayrak, Fransa’nın Türkiye ekonomisine yapılan saldırılarda Fransa’nın duruşuna dikkat çekti. Albayrak, doların küresel ticarette güvenilirliğini yitirdiğini Euro ile ticaretin önem kazandığını söyledi

Basın toplantısında konuşan La Maire, “Türkiye’deki durumun istikrara kavuşması Avrupa ve Türkiye’deki herkesin çıkarına. Türkiye’nin mümkün olan her türlü araçla yapısal reformlara devam etmesi hayati önemde. Bu yüzden Fransa ve Türkiye görüşmeleri çok önemli bir görüşmeydi.” ifadelerini kullandı.

‘DOLAR GÜVENİLİR DEĞİL, EURO İLE TİCARET ÖNEM KAZANIYOR’

Bakan Berat Albayrak’ın açıklamaları şöyle:

AMERİKA’NIN İTİBARINI ZEDELEDİ: İki müttefik ülke olarak ortak hareket etme kararı aldık. Fransa bu sağlıksız adımlar karşısında dostluğunu esirgemedi. İki ülkenin ticari ekonomik hacmi dediğimiz 14 milyar Euro olan hacmi 20 milyar euroya çıkarmayı konuştuk. Atılan adımlar Amerika’nın itibarını zedelediği gibi yalnızlaştırdı. Dolar, küresel ticarette güvenilir bir enstrüman olma özelliğini kaybetti. Euro ile ticareti ileri taşıma konusu önem kazanıyor.

İRAN KONUSUNDA AYNI DÜŞÜNÜYORUZ: Türkiye olarak bu süreçte Dünya Ticaret örgütü anlaşmaya uymayan vegiler konusunda Dünya Ticaret Örgütü konusunu ele aldık. Birlikte hareket etmek iki ülkenin çıkarına olacağı çok açıktır. İran konusunu konuştuk.  Türkiye bölgedeki istikrarlı liman olan çok nadir ülkelerden biridir. Bugün bir kez daha bunu ortaya koyduk ki Amerika ve İran konusunda da aynı konuda düşünüyor ve birlikte hareket etme kararı aldık.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.