1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hamide Yiğit’e IŞİD kitabından hapis cezası
Hamide Yiğit’e IŞİD kitabından hapis cezası

Hamide Yiğit’e IŞİD kitabından hapis cezası

Sendika.Org yazarı Hamide Yiğit, 'Tekmili Birden IŞİD: El Kaide’den IŞİD’e Amerika için Cihat' başlıklı kitabı yüzünden açılan iki dava bugün görüldü.

A+A-

Sendika.Org yazarı Hamide Yiğit’in ‘Tekmili Birden IŞİD: El Kaide’den IŞİD’e Amerika için Cihat’ adlı kitabı nedeniyle yargılandığı iki dava bugün 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı Avrupa, Akdeniz İnsan Hakları Ağı Temsilcisi Sylvie Jabbour, HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, İnsan Hakları Derneği’nden Kasım Akbaş, Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Çağrı Kurter ve Manisa Barosu Genel Sekreteri Seçil Ege de izledi.

İki ayrı dosyadan yargılanan Yiğit, TCK 301. madde gereğince ‘hükümeti, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama’ suçlamasıyla yargılandığı dosyadan 5 ay hapis cezası aldı. Ceza, 3 bin TL para cezasına çevrildi.

BERAT ALBAYRAK, BİLAL ERDOĞAN VE İHH’NİN DAVACI OLDUĞU İKİNCİ DAVA 

Aynı kitap hakkında İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) suç duyurusu üzerine başlayan ve Dönemin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Bilal Erdoğan şikayetçi olması üzerine hakaret suçlamasıyla açılan dava da bugün aynı mahkemede görüldü.

İddianamede Yiğit hakkında şu suçlamalar yer alıyor: Genel olarak kitabın kitabın 191. sayfasından itibaren gelişen anlatımda müşteki ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin uluslararası kaçak petrol ticaretine dahil olduğu, bu yolda IŞİD ile ticari kontakt kurduğu ve terör örgütüne yardımcı olduğu isnadında bulunulduğu belirtilmiş, söz konusu isnadın halen Enerji Bakanı olan müşteki açısından Kamu Görevlisine Alenen Hakaret suçu çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği anlaşılmıştır. (Kaynak: Sendika.Org)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.