Halk Keneye Karşı Bilinçlendiriliyor

Halk Keneye Karşı Bilinçlendiriliyor

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, il genelinde halkı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı bilgilendiriyor.

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü, KKKA hastalığına karşı olan farkındalığı arttırmak amacıyla il merkezi ve ilçelerinde toplu halk eğitimleri, din görevlileri ve muhtar eğitimleri, okul eğitimleri ile birlikte sağlık personeli eğitimleri veriyor. Eğitimler hakkında bilgi veren Bingöl Halk Sağlığı Müdürü Vedat Söyiler, Haziran ayı içerisinde 4 adet pozitif tanı almış hastanın bulunduğunu söyledi. Pozitif tanı alan yerleşim yerlerinde ivedi olarak Bulaşıcı Hastalıklar Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube yetkililerinin yönlendirildiğini ifade eden Söyiler, “Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından hasta takipleri yapılmakta, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne bilgi verilerek yerleşim yerlerinde hayvan ilaçlaması yapılarak risk faktörlerinin minimum düzeye indirilmesi için kurumlar arası işbirliği yapılmaktadır” dedi.

Bingöl merkez ve ilçelerinde görev yapan hekim ve yardımcı sağlık personellerine eğitim verildiğini kaydeden Söyiler, hekim ve uzman hekim olmak üzere il genelinde toplam 115 doktora, ebe, hemşireye eğitimlerinde ise il genelinde 568 yardımcı sağlık personeline eğitim verildiğini söyledi.

Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından yürütülen eğitimler kapsamında il genelinde 189 din görevlisi ve 214 muhtara KKKA hakkında bilgi verilip, konu hakkında afiş ve broşür dağıtımı yapıldığını ifade eden Söyiler, “2012 ve 2013 yıllarında pozitif tanı alan yerleşim yerlerine öncelik verilmesi şartı ile toplu halk eğitimleri yapılmış, bu eğitimlerde KKKA bulaşma yolları ve korunma önlemleri hakkında bilgiler verilmiş, verilen eğitimlerde 68 yerleşim yerine ulaşılarak toplamda 29 bin 370 kişiye eğitim verilmiştir. Kurumlar arası işbirliği ile yürütülmesi istenen okul eğitimleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından merkez ve ilçelerde Bakanlığımız tarafından hazırlanan eğitim sunumundan faydalanılarak yürütülmüş, yürütülen eğitimlerde yüzde 85 oranında 2013-2014 eğitim öğretim dönemi sona ermeden KKKA açısından bilgilendirme eğitimleri yapılmıştır. Mevsimsel olarak KKKA açısından riskin devam etmesinden dolayı müdürlüğümüz olarak eğitim çalışmaları devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Halk Keneye Karşı Bilinçlendiriliyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.