Halep çevresinde çatışmalar

Halep çevresinde çatışmalar

Halep’e bağlı Aktarin Nahiyesi ve yakın köylerde ÖSO’ya bağlı Cehpet El Ekrad, El Ceht Şam ile Şemsê Şemal grupları ile IŞİD arasında yoğun çatışmalar sürerken IŞİD’in çocuklara patlayıcılar bağlayarak intihar eylemcisi olarak gönderdiği belirtildi.

Halep ile Bab arasındaki Aktarin nahiyesi ile ona bağlı Belmuza, Düdyan, Herdani, Türkmenberax köylerini denetiminde tutan Cephet El Ekrad, El Ceht Şam ile Şemsê Şimal grupları ile IŞİD çete grubu arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.  Konuya ilişkin bilgi veren bir Cephet El Ekrad yetkilisi son 9 gündür çatışmaların durmadan aralıksız bir şekilde sürdüğünü söyledi.  Konuya ilişkin bilgi veren yetkili IŞİD’in köylere girmek için saldırılar geliştirdiğini, saldırılarda tank, top gibi ağır silahlar kullandığını belirtti. Yetkili son dokuz gündür geceleri sabaha kadar yaşanan çatışmalarda çok sayıda çete üyesinin öldürüldüğünü birçoğunun da yaralandığını belirtti.

13 ÇOCUĞU PATLAYICI BAĞLAYARAK GÖNDERDİLER

Son 9 gündür IŞİD çete grubuyla aralıksız bir şekilde çatışmalar yaşayan Cephet El Ekrad yetkilisinin verdiği çarpıcı bilgiler arasında çete grubunun kadın ve çocuklara patlayıcılar bağlayarak intihar eylemcisi olarak kullanması da var. Yetkili son dokuz gün içinde patlayıcı bağlayarak gönderdikleri Aktarin’de 13 çocuğu üzerlerindeki patlayıcılarla birlikte yakalayarak, üzerlerindeki patlayıcıları etkisiz hale getirdiklerini söyledi.  Kullandıkları çocukların yaşlarının 12 ile 13 arasında olduğuna dikkat çeken yetkili bununla çete grubunun hiçbir insani değer tanımadığına bir kez daha tanık olduklarını söyledi.

Cephet El Ekrat yetkilisi alanda bulunmaları ve aynı cephede yer almak için bazı anlaşmalar yapmalarına rağmen IŞİD çete grubuyla yaşadıkları çatışmalarda Cephet El Nusra, Ehrar Şam ile Liva Tevhid gruplarının katılmadığını ve çatışmaların dışında kaldıklarını belirtti. Bununla aslında IŞİD çete grubu ile aralarında bir gizli anlaşma olduğuna dair kuşkularının olduğunu söyleyen yetkili, önümüzdeki günlerde çatışmaların daha da şiddetlenebileceğini işaret etti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.