Hakkari'de Öcalan için meşaleli yürüyüş

Hakkari'de Öcalan için meşaleli yürüyüş

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Hakkari bileşenleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü talebiyle meşaleli yürüyüş düzenledi.

YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kadın meclisi ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) üyesi bir grup kadın PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi ile BDP il binasından Hakkari Belediyesine meşaleli bir yürüyüş düzenledi.

Hakkari’de bir süre önce başlatılan ‘Kadınlar Önderliği ve özgürlüğü için eylemde’ etkinliği kapsamında akşam saatlerinde düzenlenen meşaleli yürüyüşe BDP Hakkari İl Eş Başkanları Mehtap Daştan Demirer ve Avukat Mustafa Miraz Çallı ile BDP Kadın meclisi üyeleri ile DÖKH’lü kadınlar katıldı.

Öcalan lehine sloganların atıldığı ve belediye önünde son bulan yürüyüşte kadınlar adına hazırlanan açıklama il genel meclisi üyesi Zeynep Yılmaz tarafından okundu.

Yılmaz BDP kadın meclisi olarak Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılmış olan ‘Öcalan’a özgürlük’ platformu kampanyasının aktif bir katılımcısı ve yürütücüsü olacaklarını söyledi.

Öcalan’ın evrensel bir önder olduğunu ifade eden Yılmaz, “Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın Newroz deklarasyonunda yeni bir dönem başlıyor, belirlemesini önemsiyoruz. Kürdistan, Türkiye, Ortadoğu ve dünyada kapitalist sistemi kan ve gözyaşı insanlığın kaderi haline getirilmek istenmiştir. Demokratik toplum modelini yaşamsal kılmak isteyen Önderliğimiz bir halkın özgürlük arayışının temsilcisidir. Dolayısıyla kendisinin tutsaklığını halkların kadınların tüm farklılıkların tutsaklığı olarak görüyoruz. Önderliğimiz demokratik ulus bakış açısıyla sadece Kürt halının önderi değil evrensel bir önderlik olmuştur. Bu yüzden biz kadınlar ‘Kadınlar Önderliğe ve Özgürlüğü İçin Eylemde’ kampanyasıyla yeni paradigmanın Ortadoğu ve tüm dünyada etkin bir hale getirilmesinin mücadelesini vereceğiz. Bu çalışmanın stratejik bir öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Önderliğimiz şahsında gelişen tutsaklık Kürt halkı şahsında tüm haklara ve kadınlara uygulanan imha inkar ve soykırım politikalarıdır” diye konuştu.

Yılmaz konuşmasını şu sözler ile sürdürdü: “AKP politikalarının sonucu olarak sanki çözüm tek taraflı olacakmış gibi yaklaşımlar Türkiye’yi müdahaleyle açık hale getirmiştir. Bugün nasıl ki Suriye’de Irak’ta İran’da yaşanan müdahaleye açık olma hali kaos, çetecilik, istikrarsızlık halkları karşı karşıya getirdiyse Türkiye’de de bu durumun derinleşmiştir. Biz kadınlar bu gidişatın önüne geçebilmek için bu mücadelenin yükseltilmesine öncülük ediyoruz”

Açıklamanın ardından belediyenin önünde kurulan ekranda Öcalan’ın hayatını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Kadınlar daha sonra sessiz bir şekilde dağıldılar.

2-196.jpg

3-126.jpg

1-318.jpg

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.