Hakkari'de konuşan Buldan: İstanbul’a çıkarma yapacağız

Hakkari'de konuşan Buldan: İstanbul’a çıkarma yapacağız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'dan seçim açıklaması: "İstanbul’da AKP-MHP’ye kaybettirmek için 31 Mart’taki tavrımızı 23 Haziran’da da sürdüreceğiz. İstanbul’a çıkarma yapacağız. 23 Haziran’a kadar gece gündüz çalışacağız."

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Kars ve Iğdır’ın ardından Hakkari’ye geçerek bayram ziyaretinde bulundu.

Buldan ve partililer Özgürlük Meydanı’nda davul zurna ile karşıladı. Ardından Buldan ve beraberindekiler çarşı merkezinden HDP İl binasına kadar davul zurna eşliğinde yürüdü.

İl binasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Buldan uzun süredir bayram kutlayamadıklarını ve bayramları buruk geçirdiklerini söyledi.

Buldan’ın bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, şu başlıklar öne çıktı:

TECRİT KISMEN KIRILDI: Uzun süredir aslında bizler bayram kutlamadık, uzun yıllar bayramları hep buruk geçirdik. Çünkü uzun yıllardır bayramları aslında hep tecridin olduğu dönemde karşıladık. Ama bu bayram büyük bir direniş sayesinde, Hakkari milletvekilimiz sevgili Leyla Güven’in başlatmış olduğu 200 günlük direnişin neticesinde tecridin kısmen kırılmış olduğu, kısmen kaldırılmış olduğu bir bayrama denk geldik. Leyla’nın başlattığı ve cezaevleriyle dışarıda binlerce insanın destek verdiği açlık grevlerinin neticesinde İmralı adasında Sayın Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüşmeleri kısmen de olsa başlamıştır. Bu önemlidir. Çünkü biz biliyoruz ki tecrit sadece İmralı’da değil, tecrit sadece Öcalan üzerinde değil onunla birlikte tüm Türkiye’ye yayılan ve yönetim biçimi haline gelen, insanları susturmaya, izole etmeye çalışan bir anlayış biçimidir. Tecritle birlikte bu ülkenin ne hale geldiğini hepimiz gördük. Tıkanan siyaset kanalları ile birlikte cezaevlerine atılan insanlar, belediyelerin gasp edilmesi, başkanlarımızın yerine atanan kayyımlar ve bununla birlikte demokrasiye vurulan darbeyle; barışı isteyenler, demokrasiyi dillendirenler ve özgürlüğü talepler edenler ne yazık ki cezaevlerinde rehin olarak tutuluyor. İşte onun için diyoruz ki tecrit sadece İmralı’ya değil tüm Türkiye’ye uygulanan bir yönetim anlayışıdır.

p1-027.jpg

31 MART’TA VERDİĞİMİZ DERSİN GURURUNU YAŞIYORUZ: Yerel seçimde kaybettiğimiz yerleri de inanın elimizden zorbalıkla aldılar. Şemdinli’yi, Çukurca’yı yine diğer il ve ilçelerini özellikle Şırnak başta olmak üzere birçok yeri yaptıkları hileler, usulsüzlüklerle gasp ettiler. Belki Hakkari’de buna güçleri yetmedi ama diğer yerlerde büyük oyunlar oynadılar ve halkımızın iradesini bir kez daha gasp ettiler. Biz kayyımları göndereceğiz, Türkiye’nin batısında da AKP’ye kaybettireceğiz dedik. Bunu da başardık. Bu stratejimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin’de bir çok yerde, ismini sayamayacağım ilçelerde AKP’ye kaybettirdi. Bu strateji bugün Türkiye’ye yönetenlere ders olmuştur. Biz AKP’ye sandıkta ders verdik. Sen Kürtleri yok sayarsan, Kürtleri inkar edersen, vekillerini ve belediye başkanlarını rehin olarak cezaevlerine koyarsan, belediyelere kayyım atarsan, Kürtler ve demokrasi güçleri sana ders verir. Bu dersi 31 Mart tüm Türkiye’ye gösterdik bunun gururunu yaşıyoruz.

23 HAZİRAN’DA YENİ BİR DERS VERECEĞİZ: Şimdi ders vereceğimiz yeni bir tarih var önümüzde. 23 Haziran İstanbul seçimleri. Evet istanbul seçimleri bizler açısından önemli bir seçimdir. Şırnak Belediyesi’ni gasp edenlere ders vermek, Şemdinli, Çukurca, Uludere’yi elimizden zorla alan, gasp eden anlayışa ders vermek için şimdi 23 Haziran’ı dört gözle bekliyoruz. Biz İstanbul’da AKP-MHP adayı kaybetsin, demokrasi güçleri kazansın diye 31 Mart’taki tavrımızı 23 Haziran’da da hayata geçireceğiz. Bütün milletvekillerimizle biz iki eşbaşkan başta olmak üzere partimizin bütün yönetici ve kadroları ile İstanbul’a çıkarma yapacağız. 23 Haziran’a kadar gece gündüz çalışacağız. Durmadan, uyumadan, yemeden, içmeden çalışacağız ki AKP’ye kaybettirelim. Tıkanan demokratik siyaset kanallarının yeniden açılması için 23 Haziran seçimleri önemlidir.

p2-016.jpg

p4-007.jpg

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.