Hakkari kitap günleri

Hakkari kitap günleri

Ağırlıklı olarak kürtçe kitapların yer aldığı ve Kürt yayınevlerinden çıkan yayınların okurlarla buluştuğu Hakkari Kitap Günleri devam ediyor. Mini kitap fuarının gözdesi Kürtçe yazılan Perdeyê Rêş isimli eser.

ZEKİ DARA - YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ -  Weşanên Sitav (Sitav Yayınları) ve KURDÎ-DER Hakkari Şubesi tarafından, 9-19 Haziran tarihleri arasında Hakkari ve ilçelerini kapsayan Hakkari Kitap Günleri Şemdinli ve Yüksekova’nın ardından Hakkari’de devam ediyor.

Ağırlığı Kürt yayınevlerinden çıkan yayınların Hakkari Belediyesi önünde kurulan çadırda sergilendiği mini kitap fuarında son dönemde Kürtçe olarak kaleme alınan romanlar ve öykü kitapları ile Kürtçe mevlit ile kürtçe sözlükler büyük ilgi görüyor.

Kürt orjinli bir çok yayın evinden çıkan kitabın bir araya getirilerek okurlarla buluşturulan kitap günleri etkinliğine okurlar ilgi gösterirken, Kürtçe’sini geliştirmek isteyen çocuklar için çeşitli öykü kitaplarının yanı sıra görsel ağırlıklı Kürtçe hikaye kitapları da stand ta yer alıyor.

Qahır Bateyî’nin cezaevinde yaşanan gerçek hikayelerin anlatıldığı ‘Perdeyê Rêş’ isimli kitabı ile yazarlarımızdan Ömer Dîlsöz’ün ‘Berbiska Zer’ isimli kitabı büyük ilgi görüyor.

Hakkari’de ilki düzenlen kitap günleri etkinliğine yurttaşlar büyük ilgi gösterirken, Kurdi-der Hakkari Şubesi Başkanı Metin Kaçmaz bu etkinlik sayesinde Kürtçe eserlerin günyüzüne çıktığına şahit olduklarını söyledi. Kaçmaz, bütün yurttqaşlara başta anadil olmak üzere bütün değerlere sahip çıkma çağrısı yaptı.

Etkinliğin konuklarından Yazar Ömer Dîlsöz ise bu organizasyon ile Kürtçe eserlerin ve kürtçe’nin geleceği için iyi bir adım olarak gördüklerini söyledi.

Yazar Qahîr Bateyî ise Hakkari’de düzenledikleri birinci kitap günleri etkinliğinin istenilen düzeyde olmasa da yurttaşar tarafından ilgi ile karşılandığını söyledi. Bateyî Kürtçe’nin geleceği için bu tür etkinliklerin önemli olduğunu belirtti.

Yarın sona erecek olan 3 günlük kitap günleri etkinliği kapsamında yazarlarlar Qahîr Bateyî ve Ömer Dîlsöz okurlar için kitaplarını imzaladı.

Yurttaşlar kitap günleri etkinliği kapsamında yıllardır arayıpta bulamadıkları bir çok eserin kendi ayaklarına gelmiş olmasına sevindiklerini kaydettiler.

2-219.jpg

4-067.jpg

3-149.jpg

1-362.jpg

5-040.jpg

1-359.jpg

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.