Hakkari Eğitim-Sen'den yıl sonu değerlendirmesi

Hakkari Eğitim-Sen'den yıl sonu değerlendirmesi

Eğitim-Sen Hakkari Şubesi tarafında 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılını Acil Çözüm Bekleyen Sorunlarını bitireceklerine ilişkin basın açıklaması düzenlendiler.

KADİR KAYA / YÜKSEKOVA HABER

HAKKARİ -  Bugün öğlen saatlerin Eğitim-Sen şubesi tarafında KESK Şubeler platformu binası önünde 2013-2014 Eğitim-Öğretim acil bekleyen sorunlarla ilgili basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına Eğitim-Sen üyeleri katıldı.

Basın metinin okuyan Eğitim -Sen Hakkari Eşbaşkanı Süleyman Aşkan, AKP hükümetinin, eğitim sistemini piyasacı projelerle yönetmesi, angarya çalışma uygulamaları ve eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında derinleşerek artan sorunlar, 2013-2014 eğitim-öğretim yılına damgasını vurmuştur. Eğitimde 4+4+4 sonrasında okul dönüşümleri ile bazı okulların imam hatip yapılması yeni mağduriyetler yaratmıştır. Okullarda giderek artan fiziki donanım ve altyapı sorunları, kalabalık sınıflar, ikili eğitim, taşımalı eğitim, zorunlu ve “zorunlu seçmeli” din dersi dayatmaları, eğitim müfredatında piyasacı ve dini içerikli söylemlerin artması vb gibi pek çok sorun artarak devam etmektedir.

AKP hükümetinin eğitime ve çocuklarımıza verdiği önem 14 Haziran 2014 te Hem LYS hem de MTSK sınavlarını, 22 Haziran 2014 ise Yine LYS ve  5,6,7,  ve 9. Sınıf öğrencilerinin girdiği PYBS sınavını aynı güne ve aynı saate koyduğunu son gün fark etmesinde açıkça görülmektedir. Sınavlara bir gün kala bunu fark eden ve gerekli ayarlamaları zamanında yapmayıp öğrencileri mağdur eden bakanlığın bu tutumunu kınıyoruz.

Hakkari Eğitim Sen Şubesi olarak ilimizdeki eğitim sorunlarını belirlemek için 2-11 Haziran 2014 tarihleri arasında merkezde görev yapan 720 eğitim çalışanı ile yaptığımız anket sonuçlarını da kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Yapılan çalışmanın sonucunda;

• Ankete katılanların  % 82 si anadilin farklı olması ilimizdeki eğitim sorununun temel nedeni olarak görmektedir.

• Ankete katılanların %80 i kurumlarında yapılan çalışmalarda kendilerinin fikirlerinin alınmadığını belirtmiştir.

• Ankete katılanların % 95 i sene başı ve sene sonu yapılan seminerlerin etkili olmadığını belirtmiştir.

• Ankete katılanların %93 hizmet içi seminerlerinin mesai saatleri dışında ve ücret ödenmeden yapılmasını doğru bulmuyor.

• Ankete katılanların  %75 i 7 Ekim 2013 tarihinden beri sendikamızın yapmış olduğu özgür giyim kuşam eylemine katıldıklarını belirtmiştir.

Ankete katılanların;

• Barınma ve ulaşım

• Sosyal mekân eksikliği,

• Sorunların çözümünde Sivil Toplum Kurumları ile işbirliği yapılmaması,

• Veli ilgisizliğinin yoğun olması,

Konularının da eğitimde giderilmesi gereken temel sorunlar olarak görmektedirler.

Hakkâri Eğitim-Sen Şubesi olarak her yıl  lise ve üniversitelere giriş sınavlarında son sıralarda yer almanın bir kader olmadığının, olamayacağının bilincindeyiz. Bunun için yetkililerin biran önce gereken tedbirleri almaları, geleceğimiz olan çocuklarımızın başta anadilinde eğitim hakkı olmak üzere tüm eğitim öğretim olanaklarından yararlanmaları sağlanmalıdır.

Var olan sorunlara yönelik somut çözüm önerilerimiz şunlardır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Yapılması gerekenler;

1. Öğretmen görevlendirmelerinin adil bir şekilde ve en ücra mezra dahil tüm okulların eğitim öğretim yılının başladığı ilk gün ders başı yapacak şekilde yapılması.

2. Bakım onarım tamirat ve pansiyon ile taşımalı eğitim ihalelerinin Temmuz-Ağustos aylarında yapılıp tamamlanması.

3. İdareci ve öğretmen atamalarının liyakate bağlı olarak adil bir şekilde yapılması.  Özellikle Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin sendika üyeliğine göre değerlendirmelerine son verilmesi.

4.  Yapılan tüm çalışmalara öğrenci, veli ve tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının dahil edilmesi.

5. Aile eğitimi programlarımın uygulanması.

Milli Eğitim Bakanlığınca Yapılması Gerekenler;

1. İlimizdeki öğretmen açığının ilk atama dönemimde giderilmesi.

2. İlimizdeki öğretmen sirkülasyonunun önüne geçilmesi için tüm çalışanlara ek puan ve ek ödeme uygulanması.

3. İlimizin okul binası, derslik, pansiyon, lojman ve öğretmenevi ihtiyacının giderilmesi.

4. İlimizde inşaatı devam eden okulların biran önce bitirilmesi.

5. İlimize Sosyal Bilimler, Spor ve  Güzel Sanatlar Liselerinin açılması.

Bunların dışında,

• Hakkari Üniversitesi Kampüsünün bitirilmesi

• Havaalanının biran önce hizmete açılması

• Eğitim sorunlarının çözümü için geniş katılımlı bir çalıştayın yapılması

Var olan sorunun çözümüne katkı sunacağı inancındayız.

Sayın Halkımızın, çocuklarımızın eğitimi için çaba sarf eden eğitim emekçilerine destek olmasını ve eğitim sorunun çözülmesi için, başta veli ve öğrencilerimiz olmak üzere;  bakanlığın,  milletvekillerinin, belediyelerin, kamu kurumlarının ve Sivil Toplum Kuruluşlarının gereken çabayı göstereceklerine olan inancımızla;

Hepinize basın açıklamamıza destek verdiğiniz için teşekkür ediyor. Tüm eğitim emekçilerine ve öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz.

10447191_10204019297272254_766871591_n.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum