Guatemala: Eski askerler tecavüzden suçlu bulundu

Guatemala: Eski askerler tecavüzden suçlu bulundu

Guatemala'da iki eski ordu mensubu, cinayet, tecavüz ve yerli kadınları seks kölesi olarak kullanma suçlarından 360 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkemenin kararı, Guatemala'da 1980li yıllarda ordunun işlediği cinsel şiddet suçlarına karşı kazanılan ilk dava olarak tarihe geçti.

Mahkeme, Francisco Reyes Giron ve Heriberto Valdez Asij'in insanlığa karşı suç işlediği hükmüne vardı.

Francisco Reyes Giron, Sepur Zarco bölgesindeki askeri üste komutan olarak görev yapıyordu.

Reyes Giron, 15 yerli kadını seks kölesi olarak kullanmak, esir almak ve bir kadın ile iki kızını öldürmekten suçlu bulundu.

Ordu için çalışan milis güçlerden Heriberto Valdez Asif de yine kadınları esir almak ve yedi erkeği de zorla alıkoymaktan hüküm giydi.

Mağdurlar, yıllardır ülkenin kuzeyinde Alta Verapaz ve Izabal bölgeleri arasında kalan Sepur Zarco köyündeki suçlara dair hesap verilmesi için mücadele ediyordu.

Duruşmayı izleyen Nobel Barış Ödülü sahibi Rigoberta Menchu, "Bu tarihi bir karar, kadınlar ve her şeyden önce mağdurlar için çok büyük bir adım" dedi.

'Tecavüz, işkence, esaret'

Mahkemede mağdur kadınları temsil eden 70 yaşındaki Demesia Yac, "Tecavüze uğradık, tüm bunların hepsi yaşandı. Eğer böyle olmadıysa, eşlerimiz nerede? Nerede olduklarını bilmiyoruz" diye konuştu.

Kovuşturmaya göre, 1982 yılında orduya bağlı birlikler Sepur Zarco köyüne defalarca saldırdı ve toprak mülkiyeti hakkı için başvuran Maya halkı liderlerini esir aldı. Maya halkı erkekler, solcu gerillalarla bağlantılı olmakla suçlanıyordu.

Kurtulan Maya erkeklerinden Agustin Chen, askerlerin kendisini bir hücreye götürdüğünü ve her gün dövdüklerini söyledi.

Chen, "Yedi kişiyi öldürdüler, erkekleri koydukları çukurlara iki el bombası attılar" dedi.

Duruşmada, komutanların eşleri olmadan kadınları seks kölesi olarak kullanıp günlük işleri yaptırdıkları belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.