Guardian: Bugün Kürdler, haklarını korumak için her zamankinden daha kararlı

Guardian: Bugün Kürdler, haklarını korumak için her zamankinden daha kararlı

İngiltere’de yayın yapan Guardian gazetesi, Iraktaki gelişmeler, Kürdistan Bölge Yönetimi’nin tutumu ve Türkiye gibi bölgesel aktörlerin Kürd Yönetimi’ne olan tavrını konu alan bir makale yayımladı.

Gazete, Irak’ın güneyinde yaşananları bir 'felaket' olarak adlandırdı ancak Kürdlerin, uzun süreli hayallerine yaklaştıkça Erbil’de mutluluğun arttığına dikkat çekti.
Haberde, geçmişte ulusal amaçları konusunda çekingen davranan Kürdlerin bugün 'yeni bir gerçeklikten' bahsettiği belirtiliyor.

The Guardiyan, Irak Parlamentosu Kürd Ekonomik Komitesi Başkanı Muhama Halil’in sözlerine yer verdi.

Halil, 'Kerkük nihayet Kürdler için petrol üretecek. 70 yıldır Kerkük’te ürettikleri petrolle, bizi öldürmek için silah alıyorlar. Nihayet kendi petrolümüz var ve bu petrol sadece Kürdlerin olacak' dedi.

Suriye, Türkiye, İran ve Irak’ın Kürdlerin özerk bölge yönetiminden memnun olduğu fakat bir Kürd devleti kurulması yönündeki bir açıklamanın özellikle Türkiye’yi rahatsız edeceğinin iddia edildiği yazıda, Kürdlerin bölgede ikili bir strateji izlediğine dikkat çekildi.

Kürdistan Bölge Yönetimi’nin bir yandan Türkiye’yle yakın ilişkilerini sürdürürken diğer yandan Bağdat’ın sınırlarını zorladığı iddialarına yer veren yazıda, “Bugün Kürdler, Kerkük’teki petrol üzerinde haklarını ileri sürmek ve çıkarlarını korumak konusunda her zamankinden daha kararlı görünüyor” ifadeleri kullanıldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.