Gözaltındaki Sarkozy hakkında altı suçlama

Gözaltındaki Sarkozy hakkında altı suçlama

yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınan Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin polis ve yargıyı içeren bir bilgi şebekesi kurduğundan şüpheleniliyor.

BİANET'in * Le Monde ve La Libération web sitelerinden derlediği habere göre, yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınan Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin polis ve yargıyı içeren bir bilgi şebekesi kurduğundan şüpheleniliyor.

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alındı.

Fransa’da ilk defa eski bir devlet başkanı gözaltına alındı. Sarkozy, 26 Şubat’tan beri devam eden “nüfusunu kötüye kullanma” ve “soruşturmanın gizliliğinin ihlali” suçlamasıyla bir adli soruşturmanın merkezindeydi.

Bu sabah erken saatlerde Yolsuzluk ve Mali/Vergi Suçlarıyla Mücadele Ofisi’ne giden Sarkozy’nin ifadesi alındı.

Dün (Pazartesi) Sarkozy’nin avukatı Thierry Herzog ile iki yüksek savcı Gilbert Azibert ve Patrick Sassoust gözaltına alınmıştı.

Sarkozy, savcı Azibert’e kendisiyle ilgili soruşturmalar hakkında bilgi vermesi karşısında Yargıtay’da önemli bir pozisyon teklif etmekle suçlanıyor.

Telefon dinlemeleri

Soruşturma, “Polis ve yargı içeren bir bilgi şebekesi” kurulduğu ve Sarkozy’nin kendisi için tehdit oluşturabilecek yargı görevlerine yakınlarını getirdiği şüphesiyle başlatılmıştı.

Bu şüpheler 2013 ilkbaharında, Paris’te başlatılan bir yolsuzluk soruşturmasında ortaya çıkmıştı. Bu soruşturmada ise 2007’de Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına Libya’dan para sızdırıldığı iddiası araştırılıyordu.

Bu soruşturma kapsamında önce Sarkozy’nin çevresindekilerin, ardından Sarkozy’nin telefonu dinlemeye alınmıştı.

Bu konuşmalarda Sarkozy’nin, avukatı Herzog ile konuşurken L’Oreal soruşturması kapsamında polis ve savcılardan bilgi sızdırdığı ortaya çıktı.

Sarkozy hakkındaki şüpheler

1- Tapie davası:

Adidas’ın satışıyla ilgili Credit Lyonnais ile eski bir anlaşmazlığı gidermek için Bernard Tapie 403 milyon Avroluk arbitraj yaptı.

Sarkozy’nin Ekonomi Bakanı Christine Lagarde’a Tapie’ye uygun bir fiyat verilmesi için baskı yapıldığından şüpheleniliyor.

2- Karachi davası:

Eski Başbakan Edouard Balladur ve Savunma Bakanı François Léotard, Suudi Arabistan ve Pakistan’a silah satışında bir komisyon ağı kurmak ve Balladur’un 1995’teki cumhurbaşkanlığı kampanyasına yasadışı para aktarmakla suçlanıyor.

O dönem Bütçe Bakanı ve Balladur’un kampanya sözcüsü olan Sarkozy’nin Şubat 2014’te tanık olarak ifadesi alınmıştı.

3- Libya’dan finansman sağlama iddiası:

2007 Cumhurbaşkanlığı Seçimi kampanyaları sırasında, Sarkozy’nin Libya’dan Kaddafi aracılığıyla kampanyasına milyonlarca Avro para aktardığından şüpheleniliyor.

4- Telefon dinlemeleri:

Libya’dan para aktarılması soruşturulurken, Sarkozy ve avukatlarının telefonunun dinlenmesi sonucu, Sarkozy’nin yüksek yargı üyeleri ve polisle ilişkileri ortaya çıktı. Sarkozy, nüfusunu kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Eski İçişleri Bakanları Claude Guéant ve Brive Hortefeux, Sarkozy’nin avukatu Thierry Herzog, Yargıtay hakimi Gibert Azibert ve Sarkozy’nin telefonu dinlenmişti.

5- Bettencourt davası/L’Oréal skandalı:

Sarkozy, L’Oréal’in mirasçısı Liliane Bettencourt’dan seçim kampanyası için kanunsuz bir şekilde para almakla suçlanıyor.

6- Elysée anketleri:

Cumhurbaşkanlığı, yapılacak anket ve çalışmaların sorumluluğunu duyuru yapmadan Elysée’nin resmi danışmanlarına vermekle suçlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.