Gizli tanık beyanları ile ceza

Gizli tanık beyanları ile ceza

Amed'in Ergani ve Dilce İlçelerinde gizli tanık beyanları ile haklarında dava açılan 8 kişiden 6’sı, toplam 72 yıl hapis cezasına çarptırılırken, 2 kişi de beraat etti.

Karar duruşmasında mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Ferhat Çakmak’ın gözaltına alındığı sırada kendisini teşhis ettiği ve kendisiyle ilgili suçlamalarda bulunduğunu ileri sürdü.

Ergani ve Dicle İlçelerinde 2012 yılında gizli tanık beyanları ile tutuklanan ve haklarında ‘örgüt adına milislik yapmak’, ‘örgütün dağ kadrosuna eleman kazandırmak’ ve çeşitli tarihlerde düzenlenen gösterilerde polise havai fişek ve molotof kokteyli ile saldırdıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 8 kişinin yargılanmasına devam edildi. 

3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına tutuklu sanıklar Ferhat Çakmak katılırken, diğer tutuklu sanıklar Ferman Yıldız, İdris Öğüt, Mehmet Sıddık Kalkan, Ömer Akdağ, Murat Yergin, Mehmet Duman ve Baver Çakmak katılmadı. Duruşma öncesi sanık avukatları, müvekkillerinin raporlu olduğunu belirterek, dosyanın ertelenmesini istemesine rağmen mahkeme heyeti dosyayı karara bağladı. Avukatlar mahkeme heyetinin tutumuna tepki gösterdi.

Kimlik tespitinin ardından savcı hazırladığı esas hakkındaki mütalaasında, sanıkların Kürt gençlik hareketi "Komalen  Civan"a bağlı olarak faaliyet yürüttükleri, güvenlik kuvvetlerine ve araçlarına yönelik her türlü bombalı ve molotoflu saldırı eylemlerini organize ettikleri, gençleri örgütün dağa kadrosuna götürdüklerini ve sanıkların milislik faaliyeti yürüttüğünü iddia ederek 15’er yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi.

Mahkeme heyetinin dosya ile ilgili karar vereceğini açıklaması üzerine avukat Mehdi Özdemir, dosyadan çekilmek istediklerini iletti. Ancak mahkeme heyeti Özdemir’in çekilmesi durumunda bile karar vereceklerini belirterek, görüşünü açıkladı.

KENDİNİ HEM TEŞHİS ETMİŞ, HEM SUÇLAMIŞ

Teşhis sırasında müvekkili Ferhat Çakmak ile ilgili çok ciddi hukuksuzlukların yaşandığını belirten Özdemir, “Emniyet aşamasında müvekkile yaptırıldığı iddia edilen teşhis söz konusu. Bu teşhiste kendine yönelik suçlamalar olduğu görünüyor. Teşhis eden teşhis tutanağında kendisine yönelik suçlayıcı bir beyanda bulunamaz. Teşhis eden bir kişi kendisine ilişkin suçlayıcı bir beyanda bulunuyorsa, bu teşhis olmaktan çıkar ve ifade tutanağına dönüşür. Bu nedenle zorunlu bir müdafi olması lazım. Teşhis tutanağında avukat yok, müvekkil kendisine ilişkin suçlayıcı beyanda bulunmuş, bunlar iddianameye ve mütalaaya konu edilmiş. Bu nedenle müvekkilin teşhis işlemini kabul etmediğinden öncelikle teşhis tutanağının hukuka aykırı bir delil olması nedeniyle hükme esas alınmayacağından dosyadan çıkarılmasını talep ediyoruz. Tüm bu nedenlerden dolayı müvekkilimin beraatını istiyorum” dedi.

Söz alan diğer sanık avukatları da müvekkillerinin beratini istedi. Duruşmaya kısa bir ara verdikten sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, ‘örgüt üyeliği’ suçundan sanık Ömer Akdağ’a 8 yıl 9 ay, Mehmet Sıddık Kalkan’a 7 yıl 6 ay, Ferman Yıldız’a 8 yıl 9 ay,  Mehmet Duman’a 8 yıl 9 ay, Murat Yergin’e 6 yıl 3 ay, Ferhat Çamak’a ise, izinsiz patlayıcı madde bulundurmak suçundan 5 yıl, 2 kamu görevlisinin yaralanmasına neden olmak suçundan 2 kez 13’er yıl hapis cezası ile devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozma suçundan ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, Baver Çamak ile İdris Öğüt'ün ise yeterli delil olmadığı için beraatlerine karar verdi.ANF

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.