Gever'de gerginlik sona erdi

Gever'de gerginlik sona erdi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Esentepe Mahallesi'nde polisle çatışan göstericiler Belediye Başkanı Yetişkin ve BDP'lilerin araya girmesi ile dağıldı. İlçe de gerginlik sona erdi.

ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA - Sabah saatlerinden itibaren çarşı merkezinde ve Esentepe Mahallesi'nde barikat kurarak polisle çatışan göstericiler Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin ve BDP'li yöneticilerin araya girmesi ile dağıldılar.

Cengiz Topel Caddesi üzerinde toplanıp barikat kurarak PKK ve Öcalan lehine slogan atan gruba polis önce dağılmaları yönünde uyarılarda bulundu. Polisin uyarılarına rağmen grup dağılmayınca bu defa devreye Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin ve BDP İlçe yöneticileri girerek grubu dağıttı. Buradaki grup dağıtılıp yol terkar trafiğe açılınca güvenlik güçleri de geri çekildi.

49094

Buradan Esentepe mahallesi İpek Yolu Caddesi üzerinde bir araya gelip ateş yakarak Van yolunu trafiğe kapatan grubun yanına giden Başkan ve beraberindeki heyet gösterici gençleri eylemlerine son vermeye ikna etti.

Gösterici gençlerin dağılmasının ardından belediye ekipleri yollara kurulan barikatları temizlerken Esendere'den gelen İran plakalı araçlarda gerginliğin sona ermesinin ardından toplu halde Yüksekova'dan çıkış yaptılar.

Öte yandan Esenyurt mahallesinde Emin Duman isimli vatandaşa ait iş yerine gaz bombalarının isabet etmesi sonucu iş yerinde maddi hasar meydan geldi.

49095

49088

49089

49109

49110

49111

49112