Gever ateşinden görüntüler

Gever ateşinden görüntüler

Yüksekova'da 100 bini aşkın kişinin katıldığı Newroz kutlaması, sanatçı Xêro Ebbas ve Ferhat Tunç'un konseri ile sona erdi.

haberinfotolari.gif

videobirincibolum.jpg

videoikincibolum.jpg

39048

39051

39063

Binlerce kişi bir gün öncesinden akşam geç saatlerde havai fişekler eşliğinde Newroz kutlamalarında eğlendi. Yapılacak olan Newroz kutlamaları için ise Van, Hakkari, Muş, Bitlis, Kars, Ardahan, Ağrı gibi il ve ilçelerden onbinlerce kişi kente akın etmesi Yüksekova’daki Newroz Alanı’na giden bütün yolların kapanmasına neden oldu. Araç trafiği doğal işleyişini gerçekleştiremedi. Yöresel kıyafetlerle alana gelen kadın ve erkekler alanda renkli bir görüntü oluşturdu. Bin kişinin görev aldığı alanda iki noktada üst araması yapıldı.

500 KİŞİLİK PROTOKOL

Alana "Silahla savaşla değil; diyalogla barışı geliştirelim", "Newroz bir efsanenin bir halkın yaşamında yeniden yaratılmasıdır", "Ya gerçek demokrasi ya hiç!", "Sema, Ronahi ve Berivanların ruhuyla, direnen özgürlük militanlarının Newrozunu kutluyoruz", "Hezar silav ji bo nemirên Newrozê", "Yüceltilen değerlerin altında yatan milyonların emeğidir: Newroz", "Ciwan bi germahiya agirê Newrozê roja xwe silav dikin", "Jin jiyan e, jin li Geverê pêşengiya jiyanê dike", "Gün gençliğin zafer ruhuyla Önder Apo'yu özgürleştirme günüdür" pankartları asıldı.

Basın mensupları ve protokol için geniş bir alan oluşturuldu. Newroz’u yerli ve yabancı 500'e yakın basın mensubu ve protokol üyesi izledi. Kutlamalara BDP Eşbaşkanları Gültan Kışanak, Selahattin Demirtaş, BDP Eşbaşkan Yardımcısı Emine Ayna, BDP Milletvekilleri, kapatılan DTP Eşgenel Başkanı Ahmet Türk, yasaklı Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, çevre il ve ilçelerin belediye başkanları, Maxmur ve Kandil’den gelen Barış ve Demokratik Çözüm Grupları, yabancı heyetler katıldı.

GEYLANİ: ÇÖZÜM NEWROZU’NUN BAŞLANGICI

Newroz kutlamaları saygı duruşuyla başladı. BDP Eşbaşkanları ve beraberindekiler platformda barış güvercinlerini uçurdu. Barış güvercinlerinin uçurulmasından sonra açılış konuşmasını yapan BDP İlçe Başkanı Hüsnü Bulgan halkın Newroz bayramını kutladı. Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin de, tarihi bir Newroz kutladıkların belirterek, gelen bütün konuklara teşekkür etti. Tarihi bir gün yaşadıklarını belirten BDP Hakkari Milletvekili Hemit Geylani ise ilk kez bu kadar anlamlı bir güne ev sahipliği yaptıklarını, Yüksekova Newroz’unun çözüm Newroz'unun başlangıcı olduğunu belirtti. Yüksekova’daki kalabalığa DTP’nin yasaklı milletvekili konumundaki Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk da seslendi. Yüksekova’da özgürlüğün ateşini direnişin kalesi olan Gever’de yaktıklarını belirten Tuğluk, “Ben sizin bu onurlu duruşunuzu saygıyla selamlıyor ve önünüzde eğiliyorum. Bu halkın talepleri nedir? diyenlere söylüyoruz. Gelin Gever’i görün, diyoruz. Biliyorsunuz bu Newroz’u Çözüm Newroz’u ilan ettik. Serhıldan Newroz’u ilan ettik. Gerçi Gever halkı aylardır alanlarda serhildanı sürdürüyor” dedi.

TUĞLUK: GELİN ELLERİ TETİKTEN ÇEKELİM

Tarihi günlerden geçtiklerini de aktaran Tuğluk, Kürt halkının mücadelesinin 2010 yılında doruğa çıkacağını aktardı. Bu tarihi mücadeleyi bütün dünyaya göstereceklerini belirten Tuğluk, şöyle konuştu “Biliyorsunuz çözüm adı altında her kesimle görüşmeler yapılıyor. ABD ile İsrail ile görüştüler. Ama sorunun tek muhatabı olan Kürt halkıyla görüşmediler. Peki Kürt halkıyla görüşülmeden bu sorun nasıl çözülecektir. Kürt halkı olmadan sorunu çözeceklerini zannettiler. Bunu bizlere de dayattılar. Bize PKK’yi terörist ilan etsin dediler. Yani bizi kendinizi inkar edin dediler. Ancak biz halkımızla birlikte direnerek bu onursuzluğu kabul etmedik.”

Bu taleplerin kabul edilmemesinden dolayı 14 Nisan operasyonu yaptıklarını da aktaran Tuğluk, Kürt halkının onursuzluğu kabul etmediği için operasyonların yapıldığını aktardı. Kürt halkının onuru için bedel vermeye ve ölmeye hazır olduğunu da söyleyen Tuğluk, Kürt halkı muhatap alınmadan Kürt sorununun çözülemeyeceğine dikkat çekti. Tuğluk konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sorun çözülecekse muhatap Kürt halkıdır. İmralı’da bulunan Sayın Abdullah Öcalan’dır, BDP ve PKK’dir bunlar dikkate alınmadan bu sorun asla çözülmeyecektir. Yani muhataplık sorunu yoktur. Çözüm isteniyorsa muhataplarla oturmak zorundasınız. Ya sorunu çözeceksiniz ya da çözüleceksiniz. Çünkü Kürt halkının sabrı kalmadı. Bu sabır artık tükendi. Bunu görmek gerekiyor.”

Sınır noktasında Newroz ateşi yaktıklarını da aktaran Tuğluk, “Burada sınır noktasında yer alıyoruz. Bir tarafta Kürt gençleri diğer tarafta Türk gençleri elleri tetikte bekliyor. Bunun için buradan çağrı yapıyoruz. Gelin bu elleri artık tetikten çekelim. Akan kanın durması için bu tarihi fırsatı kaçırmayalım” dedi.

BAYDEMİR: BASKI SÜRDÜKÇE MÜCADELE DE SÜRECEK

“Berxedan jiyan’a, eğer berxedan jiyan be Gever tevahi jiyana” diyerek sözlerine başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, sayıları milyonları bulan Kürt halkının dün Halepçe katlimıyla yas tutuğunu, bugün ise Yüksekova’da onbinlerin barış ve kardeşliği haykırdığını aktardı. Mezopotamya topraklarından Dehaq’tan Saddamlara kadar büyük zalimlerin geçtiğini de aktaran Baydemir, “Bu mücadeleden nice mazlumlar da geçti. Bu baskı sürdüğü sürece, bu mücadele de devam edecektir” diye konuştu. Baydemir Kürt halkının yıllar boyu verdiği bir mücadele sonucu bazı kazanımlar elde ederek, belediye başkanlarını, milletvekillerini seçtiklerini ifade etti ve “Bunlar sizin hizmetkarlarınızdır” dedi. “Kürt halkının özgürlüğü sadece Kürt halkının değil, bütün Ortadoğu’nun özgürlüğüdür. Kürt halkının mücadelesi bütün mazlum halkların özgürlüğü olacaktır” diyen Baydemir konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Şu an binlerce siyasetçi, belediye başkanı, aydın ve Kürt genci cezaevlerindedir. Bunun için ya birlikte bir özgürlük diyoruz ya da berebar zindanlar diyoruz. Bugün Kürt çocukları zindanlara atılmış. Kürt çocuklarının yeri zindan değil, annelerin kucaklarıdır” diye konuştu.

TÜRK: ASLA ZULME BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Baydemir’in konuşması ardından Kapatılan DTP'nin Eşbaşkanı Ahmet Türk ise, Kürt halkının bedeli ne olursa olsun beklediği özgürlüğü sağlayacağını vurguladı. Müzik dinletisinden sonra konuşan kapatılan DTP'nin siyasi yasaklı Eşbaşkanı Ahmet Türk, Yüksekova halkının verdiği mücadele önünde saygıyla eğildiklerini belirterek, "Kürt halkı büyük baskılar gördü. Ancak hiçbir zaman zulme boyun eğmedi. Bu gün de alanlara çıkarak Newroz'u kutluyoruz" dedi. Kürt halkının her zaman barışta ısrar ettiğini dile getiren Türk, ancak hiçbir zaman köleliği kabul etmeyeceğini söyledi.

Kürt halkının barış, demokrasi ve özgürlük için alanlarda olduğunu kaydeden Türk, "Barış taleplerimizi dile getirdiğimiz için partimiz kapatıldı. Siyasetçilerimiz cezaevlerine atıldı. Bizim için önemli olan milletvekilliği değildir. Biz hiçbir zaman zulme boyun eğmedik. Bundan sonra da eğmeyeceğiz" dedi.

"Şuan Türkiye sancılı bir süreçten geçiyor" diyen Türk, "Bakın öce Kürt sorununun çözümü dedir. Ancak şuana kadar defalarca isim değiştirerek bu halkı hayal kırıklığına uğrattılar. Ben buradan soruyorum. Siz DTP'yi kapatarak, Kürt siyasetçilerini cezaevine atarak mı Kürt sorununu çözeceksiniz? Bunu soruyorum sizlere " dedi. Kürt sorunu çözülmek isteniyorsa Kürt halkının muhatap alınması gerektiğini dile getiren Türk, Kürt halkı muhatap alınmadan Kürt sorununun çözülmeyeceğini vurguladı. Kürt halkının özgürlük ve barışa sevdalı olduğunu ifade eden Türk, Kürt halkının barış taleplerinin yok sayılmasını asla kabul etmeyeceklerini söyledi. Kürt halkının bedeli ne olursa olsun beklediği özgürlüğü sağlayacağını vurgulayan Türk, "Evet beraber yürüyeceğiz, özlemlerimizi beraber gerçekleştireceğiz. Biz her zaman koşullar ne olursa olsun beraber olacağız ve asla zulme boyun eğmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

DEMİRTAŞ’TAN GENÇLERE: ‘SİZİ SELAMLAMAYA GELDİK’

Türk'ün konuşmasından sonra gelen mesajlar okundu. Mesajların okunmasından sonra, halka seslenen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, demokrasi mücadelesinde bedel verenlerin isimlerini sayarak Newroz bayramlarını kutladı. Demirci Kawa geleneğinden gelenlerin özgürlük mücadelesini sürdürdüğünü vurgulayan Demirtaş, "Bugün herkesin bu alanı görmesi gerekiyor. Kürt halkı yine alanlara çıkarak, barış elini uzatıyor. Eğer muhataplık aranıyorsa, gelip bu alanda size sormaları gerekiyor. O zaman muhatabın kim olacağını öğrenecekler" dedi.

İlk kez halkının karşısında Kürtçe konuştuğunu dile getiren Demirtaş, Gever halkının önünde konuşma yapmaktan şeref doyduğunu söyledi. BDP ve Kürt halkı olarak 2010 Newroz'unu demokratik ve çözüm Newroz'u ilan ettiklerini belirten Demirtaş, "Herkes şunu anlamalı ki Kürt halkı eğer bu yılı çözüm yılı ilan etmişse, bu alanlardaki halka güvenerek bunu ilan etmiştir. Yoksa AKP'ye güvenerek bunu ilan etmemiştir. Kürt halkının zerre kadar AKP'ye güveni kalmamıştır" diye konuştu. "Ateşten gömlek giymiş Gever gençliği" diyerek gençlere seslenen Demirtaş, "Sizi selamlamaya geldik. Onurlu mücadelenizi kutulamaya geldik. Biz BDP olarak Gever gençliğinden aldığımız güçle, bu işin muhatabı olduğumuzu belirtiyoruz" dedi.

ÖCALAN'I MUHATAP ALIN

"Eğer bu sorunu çözmek istiyorsanız. Sayın Öcalan'ı muhatap almak zorundasınız" diyen Demirtaş, "Eğer Kandil'i boşaltmak istiyorsan onları da bu sürece dahil etmek zorundasınız. Yoksa gelen gruplarla bu sorun çözülmez. Bu iki halkı kapılar açılarak kucaklaştırmalıyız" diye belirtti.

Başta korucular olmak üzere farklı yerlerde yer alan Kürtlere de seslenen Demirtaş, "Gelin halkınızla birlikte ortak mücadele edin" çağrısında bulundu.

Askeri ve siyasi operasyonlar sürdüğü sürece barış ve çözüm adına yapılanların sınırlı olacağını dile getiren Demirtaş, "Eğer birileri bu süreci tasfiye sürecine dönüştürmek istiyorsa, biz de tarihi direnişle cevap vereceğiz. İşte Gever bunun sembolüdür. Eğer siz Gever halkını ikna edemezseniz, bu sorunu çözemezsiniz. Gever halkı ikna olmadığı sürece bütün sanatçıları ikna etseniz de, bu sorunu çözemezsiniz" diye konuştu.

Diyarbakır Newroz'undan sonra Gever halkının da Newroza damgasını vurduğunu söyleyen Demirtaş, 2010 yılının acıların bittiği ve kardeşliğin geliştiği bir yıl olmasını dilediklerini vurguladı. 4 günlük kutlamalarda halkın taleplerini dile getireceklerini ifade eden Demirtaş, ötesinin hükümetinin işi olduğunu söyledi. Demirtaş, "Bu halk bu kadar hazır ise hükümetin de bu fırsatı artık heba etmemesi lazım. Bu sorun, farklı yerlerde değil, Kürt halkının yarattığı değerler dikkate alınarak çözülür" dedi.

Kürt basının üzerindeki baskılara da dikkat çeken, Demirtaş, "Türkiye'deki baskılar yetmiyor gibi Avrupa'ya kadar giderek Roj Tv üzerindeki baskıları artırdı. Kürt halkı bunu asla kabul etmeyecektir" dedi.

Kutlamalar, Önder Bildirin, Çetin Oraner, Koma Agirê Jiyan, Rojda, Xemgîn Birhat, Koma Azad, Xêro Abbas ve Ferhat Tunç'un konseriyle sona erdi. Konserin ardından alanda toplanan yaklaşık 100 bin kişi sloganlar eşliğinde olaysız bir şekilde dağıldı.