Gazprom, Türk doğalgaz şirketindeki hisselerini sattı

Gazprom, Türk doğalgaz şirketindeki hisselerini sattı

Rus enerji devi Gazprom, Türk doğalgaz ithalatçısı ve dağıtımcısı Bosphorus Gaz'daki yüzde 71 hissesini Şen Grup'a satıyor. 21 Eylül'de sonuçlandırıldığı belirtilen hisse devri anlaşmasının değeri konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Rus enerji şirketi Gazprom, Türk doğalgaz ithalatçısı ve dağıtımcısı Bosphorus Gaz’daki hisselerini elinden çıkardı.

Sputnik’in haberine göre Gazprom, Bosphorus Gaz şirketindeki yüzde 71 hissesini Şen Grup’a satmak üzere bir anlaşma imzaladı. Anlaşmayla şirketin hisselerinin tamamı Şen Grup’a geçmiş oldu.

Bosphorus Gaz Genel Müdürü Adnan Şen’le Gazprom yetkililerinin 21 Eylül’de sonuçlandırıldığı belirtilen hisse devri anlaşmasının değeri konusundaysa henüz bir açıklama yapılmış değil. Gazprom’un 2004’te hissedarı olduğu Bosphorus Gaz, Türkiye’nin ilk doğalgaz ithal eden ve dağıtan özel şirketlerinden biri.

Diğer taraftan Gazprom’un Türk şirketindeki hisselerini elden çıkarması beklenmedik bir gelişme değildi. Zira Rus enerji şirketinin yönetim kurulu başkan yardımcısı Aleksandr Medvedev geçen yıl yaptığı bir açıklamada, Gazprom’un, Bosphorus Gaz’daki hisselerini satmayı değerlendirdiğini doğrulamıştı. Medvedev, bunun sebebini ‘Türk pazarındaki öngörülemezlikle’ açıklamıştı. (Kaynak: Sputnik)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.