Gazprom sattığı gazın fiyatını açıkladı

Gazprom sattığı gazın fiyatını açıkladı

Şirketten yapılan açıklamaya göre Gazprom, Avrupa ve Türkiye müşterilerine bin metreküp gazı ortalama 387 dolardan satıyor. Sektör yetkililerine göre Türkiye fiyatı, bu ortalamanın üzerinde.

Gazprom, Avrupa ve Türkiye’ye 2014 yılında 158.4 milyar metreküp doğalgaz satacak. Şirketten yapılan açıklamada geçtiğimiz yıl 161.5 milyar metreküp ihracat yapıldığı ifade edildi. Rusya bu yıl Avrupa’ya gönderdiği gazı yüzde 2 azaltmış olacak.

Gazprom, Avrupa'nın ihtiyacını yüzde 31'ini karşılıyor. Her ülke farklı oranlarda Rus doğalgazına bağımlı. Bu da Avrupa'nın enerjide bir politika ortaya koyup, tek ses olmasını engelliyor.

Gazprom fiyatı: Bin metreküp 387 dolar

Gazprom Türkiye dahil Avrupa’ya sattığı doğalgazın fiyatını da açıkladı. Gazprom Avrupalı müşterilerinden bin metreküp için ortalama 387 dolar aldı.

Türkiye, Gazprom’un Almanya’dan sonra ikinci büyük müşterisi.

"Türkiye fiyatı ortalamanın üzerinde"

Al Jazeera’ye bilgi veren bir sektör yetkilisi Türkiye fiyatının bu ortalamanın üzerinde olduğunu söyledi. BOTAŞ ve özel sektör fiyatı ortalaması alındığında Türkiye fiyatının bin metreküp için 393 dolar olduğunu söyledi. Aynı yetkili İran doğalgazına 492 dolar, Azeri doğalgazına da 332 dolar ödendiğini ifade etti.

Türkiye, 2013’te toplam 45,2 milyar metreküp doğalgaz ithal etti. İthalatın yaklaşık yüzde 60’ı Rusya’dan yapılıyor. Rusya’yı yüzde 18 payla İran, yüzde 9 ile Cezayir ve yüzde 7 ile de Azerbaycan izliyor. Nijerya’nın payı ise yüzde 3. Türkiye’nin bu yıl 46,5 milyar metreküp gaz tüketmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.