Fransa'da kış boyunca kiracıyı evden çıkartmak yasak

Fransa'da kış boyunca kiracıyı evden çıkartmak yasak

Fransa'da 1 Kasım - 31 Mart tarihleri arasında 'kış arası' denilen dönemde ev sahiplerinin kiracılarını evden çıkarmasının yasak olduğu belirtiliyor. Bu uygulamanın ilk kez 1956 yılında yürürlüğe girdiği söyleniyor.

Fransa’da 1 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında kiralarını ödemeseler bile kiracıların ev sahipleri tarafından evden çıkartılması yasaklandı. “Kış arası” (trêve hivernale) adı verilen uygulama kapsamında ayrıca, bu 5 ay içinde elektrik, gaz ve su servislerinde de ödenmeyen faturalardan dolayı kesinti yapılamıyor.

İlk kez 1956’da yürürlüğe giren yasa, gelir düzey düşük kiracıların, kış şartlarında evsiz kalmalarının önüne geçmeyi hedefliyor. Kış arasında, kiranın ödenmemesi evden çıkartma için gerekçe olarak kabul edilmiyor. Söz konusu yasa, “bidonville” olarak tanımlanan, ruhsatsız inşa edilmiş gecekondu yapılar için de geçerli. Belediyeler bu süre zarfında, izinsiz inşa edilmiş yapılara dokunamıyor.

euronews’in haberine göre, kiracıya ancak alternatif bir konut imkanı sunulduktan sonra evden çıkartmak yasal olarak mümkün olabiliyor. Her yıl 1 Kasım’da “trêve hivernale”in başladığını ilan eden Fransız basını, kiracıların ve konutların enerji ihtiyacının yasayla garanti altında olduğunu duyuruyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.