1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Fazıl Say çizgisini koruyor, geri adım atan Erdoğan'
'Fazıl Say çizgisini koruyor, geri adım atan Erdoğan'

'Fazıl Say çizgisini koruyor, geri adım atan Erdoğan'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Fazıl Say’ın konserine gitmesiyle ilgili konuştu.

A+A-

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, sanatçı Fazıl Say’ın “Truva Sonatı”nın Ankara prömiyerini gerçekleştirdiği 18 Ocak tarihli konserine Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı davet etmesi ve Erdoğan’ın bu programa katılması konusunda yaşanan tartışmalarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Özel açıklamasında Erdoğan’ın 10 gün önce, “Bu ülkenin meşrebi belli cumhurbaşkanını Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır” sözlerini hatırlattı, ayrıca 2017 yılında katıldığı G-20 Zirvesi’nde Beethoven’ın 9. Senfonisi’ni dinlemek yerine otelde kalmayı tercih ettiğine dikkat çekti, “Erdoğan klasik müzikten hoşlanmadığını açıkça dile getirmiş bir siyasetçidir” dedi.

Erdoğan’ın Fazıl Say konserine gitmesinin “kendisini tekzip” anlamına geldiğini belirten Özel şunları söyledi; “Türkiye Cumhuriyeti, yıllar boyunca müzikte, tiyatroda, resimde, heykelde ve edebiyatta dünya çapında sanatçılar yetiştirmiştir. Gittiği her ülkede konser biletleri haftalar öncesinden tükenen Fazıl Say da bunlardan biridir. İşte bu nedenle Fazıl Say’a sağ basından yönlendirilen “takiye” eleştirilerinin asıl muhatabı Erdoğan’ın kendisidir. Fazıl Say’a eleştiri yöneltenlere şunu hatırlatmak gerekir ki Fazıl Say çizgisini korumaktadır. Dolayısıyla bir geri adımdan bahsedilecekse, Türkiye’nin kültür ve sanat politikalarına ve kültür ve sanat insanlarına karşı kullandığı dil de düşünüldüğünde bu geri adımı atanın Erdoğan olduğu, bir mağlubiyet varsa da, Fazıl Say’ın temsil ettiği cumhuriyetin en önemli kazanımlarından bir tanesi olan çağdaş sanata karşı Erdoğan’ın mağlubiyetinden söz edilebilir.”

Erdoğan’ın Fazıl Say konserine katılmasını yerel seçimlere yönelik bir adım olarak değerlendirdiğini belirten Özel, “Bu katılımın samimi olup olmadığı, siyasi görüşleri gerekçe gösterilerek Anadolu’nun çeşitli kentlerinde sanatçılarımıza sahne vermeyen Adalet ve Kalkınma Partili belediyelerin bundan sonra takınacağı tavırların yanı sıra sansür ve yasaklamaların bir daha kültür ve sanat etkinlikleriyle yan yana getirilmemesi gerektiği konusundaki görüşümüze yaklaşılıp yaklaşılmadığıyla test edilecektir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.