Etiyopya'da ilk kez bir kadın cumhurbaşkanı oldu

Etiyopya'da ilk kez bir kadın cumhurbaşkanı oldu

Afrika'nın nüfusu en yoğun olan ülkelerinden biri olan Etiyopya'da ilk kez devletin başına bir kadın geçti. Sahle-Work Zewde, milletvekilleri tarafından oy birliğiyle seçildi.

Etiyopya'da, istifa eden Cumhurbaşkanı'nın yerine parlamenterler ilk kez bir kadını oy birliği ile atadı. Diplomat Sahle-Work Zewde Etiyopya'nın yeni Cumhurbaşkanı oldu. 

Ülkenin Genelkurmay başkanı Twitter hesbı üzerinden "Bizimki gibi ataerkil bir toplumda, bir kadının devlet başkanı olarak atanması sadece ileriye dönük bir adım değil, aynı zamanda kamuda kadınların kararverici olmalarını da sağlıyor" diye yazdı. Başkent Addis Ababa'da yapılan seçimlerden daha bir kaç gün önce dünyada yüzde 50'si kadın olan az sayıdaki kabinesinden biri kabul edildi.

Etiyopya Parlamentosu, 2013'ten beri Cumhurbaşkanı görevini yapan Mulatu Teshome'nin istifasını onayladı. Parlamento Diplomat Sahle-Work Zewde'yi yeni Cumhurbaşkanı seçti. Sahle, 1995'te Anayasa'nın kabul edilmesinden bu yana Etiyopya'nın dördüncü Cumhurbaşkanı oldu.

Sahle, şimdiye kadar BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Afrika Birliği nezdindeki özel temsilcisiydi. Daha önce Fransa, Cibuti ve Senegal'de büyükelçilik yapan Sahle, ayrıca Doğu Afrika'nın bölgesel bloku olan Hükümetler Arası Kalkınma Makamı (IGAD) nezdinde Etiyopya'nın daimi temsilcisiydi. Etiyopya Cumhurbaşkanı resmi olarak devlet başkanı olsa da, sorumlulukları daha çok onursal ve sembolik düzeyde yerine getiriyor. Yetkiler temel olarak ülkeyi büyük zirvelerde temsil eden Başbakan'ın elinde bulunuyor.

Etiyopya Halkı Devrimci Demokratik Cephe Koalisyonu Nisan ayında Abiy Ahmed'i Başbakan olarak tercih etmişti. Abiy, aynı zamanda ülkenin en büyük etnik grubu olan Oromo'ya mensup bir Başbakan özelliğini taşıyor. Abiy, Başbakan olduğundan beri geniş reformlar hayata geçirdi. Bunların başında muhaliflerin serbest bırakılması, demokratik açılı ve komşu Eritre ile barışın sağlanması geliyor.

Abiy, ayrıca kısa bir süre önce yeni hükümetini de belirledi. Hükümetin yarısı ise kadınlardan oluşuyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.