1. HABERLER

 2. İNTERNET DÜNYASI

 3. Etiyopya Vizesi
Etiyopya Vizesi

Etiyopya Vizesi

Etiyopya vizesi, Etiyopya’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından alınması zorunlu olan bir vizedir.

A+A-

(ilandır)

Bu ülke ile Türkiye arasında herhangi bir vizesiz seyahat anlaşması bulunmamaktadır. Üstelik Etiyopya, pek çok ülkeden farklı olarak yeşil pasaport sahibi olan kişilerin de vize almasını gerekli kılan bir ülkedir. Siyasi yani siyah pasaport sahibi dışında pasaporta sahip olan kişilerin Etiyopya’ya seyahat gerçekleştirilebilmesi için Ankara’da yer alan Etiyopya Başkonsolosluğu’na başvuru yapılmalıdır. Etiyopya vizesi için gerçekleştirilecek olan vize başvurusunun şahsen yapılması gerekmediği için başvuru işlemleri, kişiler adına Marina Vize Başvuru Merkezi tarafından da yapılabilmektedir. Dolayısı ile Marina Vize sayesinde Etiyopya seyahati planlayan kişiler, ikamet adreslerinden ayrılıp Ankara’ya gelmek zorunda kalmadan vize başvurusunu gerçekleştirebilmektedir.

Etiyopya vize verme konusunda zorlu bir prosedür uygulamamaktadır fakat yetkili mercilere teslim edilecek olan vize için gerekli belgelerin doğruluğu büyük önem taşımaktadır. Etiyopya vizesi için istenen belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi, olumlu sonuç alınmasını sağlamaktadır. Marina Vize Başvuru Merkezi, müşterilerinin vize başvurularını yaptığı gibi aynı zamanda gerekli olan evrakların hazırlanması için de etkin olarak çalışmaktadır. Marina Vize tarafından bir araya getirilen başvuru evrakları, doğru bir şekilde vize başvurusu yapacak olan kişiler adına doldurulmakta ve yetkili mercilere teslim edilmektedir. Etiyopya seyahati gerçekleştirmek için vize alacak olan kişiler dilerlerse firmanın https://marinavize.com adresinden daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilmektedir.

Etiyopya Vizesi Alma

Etiyopya’ya giriş yapılabilmesi için Etiyopya vizesi direkt olarak Etiyopya Büyükelçiliği’ne veya yetkilendirilmiş olan başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Kişiler dilerlerse bu başvuruyu şahsen yapabilecekleri gibi Marina Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile de yapabilmektedir. Ayrıca Etiyopya’ya gitme amacı turistik gezi olan kişiler için online olarak vize başvurusu yapma seçeneği de bulunmaktadır. Turistik gezi amacı dışında olan seyahatlerin vizeleri için Büyükelçilik veya yetkilendirilmiş başvuru merkezlerine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Etiyopya pek çok ülkenin aksine yalnızca siyah pasaport sahiplerine vizesiz ülkeye giriş imkanı sağlamaktadır fakat pek çok ülkeye göre de uyguladığı prosedür oldukça azdır. Örneğin; bazı ülkelerin aşı politikası Etiyopya’da bulunmamaktadır. Dolayısı ile Etiyopya’ya giriş yapacak olan kişilerin aşı karnelerini beyan etme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Etiyopya Vizesi Başvuru Süreci

Etiyopya, tek girişli ve çok girişli olarak ülkesi için vize vermektedir ve vize başvurusu almak ile onaylamak ile görevli olan tek yetkili merci Etiyopya Büyükelçiliği ve Etiyopya Konsolosluğu olmaktadır. Normal ve ekspres olarak alınabilen Etiyopya vizesi işlem süreleri birbirinden farklıdır. Ekspres vizeler daha kısa sürede çıkarken, normal vizeler ekspres vizelere göre biraz daha fazla zamanda çıkmaktadır.

Normal şartlar altında normal olarak başvurulan Etiyopya vizeleri 7 iş gününde, ekspres Etiyopya Vizeleri ise 3 iş gününde çıkmaktadır. Ayrıca süper ekspres olarak verilebilen turistik Etiyopya vizesi de bulunmaktadır ve bu vizenin işlem süresi 1 gündür. Zaman zaman yaşanabilecek olan aksiliklerde, başvuru merkezlerinde oluşan yoğunluktan ve benzeri nedenlerden ötürü vize işlem süresi 10 günü bulabilmektedir. Dolayısı ile Etiyopya vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin, seyahat planlarını ve rezervasyon işlemlerini bu durumu göz önüne alarak gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Etiyopya Vizesi Ücreti

Etiyopya vizesi ücreti, alınacak olan vizenin türüne ve başvurulan vizeye göre değişmektedir. Örneğin; süper ekspres olan vize başvurusu ekspres ve normal başvuruya göre daha yüksektir. Ekspres vize başvurusunun ise ücreti, normal Etiyopya vizesi başvurusuna göre yüksek olmaktadır. Zamanlarına ve vize özelliklerine göre Etiyopya vizesi 2020 ücreti aşağıdaki gibidir:

 • 1 aylık turistik tipi, tek girişli vize ücreti; 140 USD
 • 1 aylık ekspres turistik tipi, tek girişli vize ücreti; 180 USD
 • 1 aylık süper ekspres turistik tipi, tek girişli vize ücreti; 250 USD
 • 1 aylık ticari tipi, tek girişli vize ücreti; 150 USD
 • 1 aylık ekspres ticari tipi, tek girişli vize ücreti; 180 USD
 • 3 aylık ticari tipi, çok girişli vize ücreti; 180 USD
 • 3 aylık ekspres tipi, çok girişli vize ücreti; 210 USD

Görüldüğü üzere Etiyopya vizeleri tipine ve özelliklerine göre farklı fiyatlara sahiptir. Konu hakkında daha kapsamlı bilgi almak isteyen kişiler Marina Vize Başvuru Merkezi’nin info@marinavize.com mail adresine sorularını yazarak yollayabilmektedir.

Etiyopya Vizesini Almak İçin Gerekli Evraklar

Etiyopya vizesi için gereken tüm evraklar klasik evraklar ile aynıdır. Bu evrakların her biri büyük bir önem taşımaktadır ve evrakların doğruluğu yetkili kurumlarca araştırılmaktadır. Bu sebeple, yetkili mercilere teslim edilecek olan evrakların güncelliği sağlanmalı ve doğruyu yansıtmalıdır. Doğruluğu bulunmayan, yanlış veya yalan olarak yer alan bilgiler, büyükelçilik ya da konsolosluk yetkilileri tarafından araştırma aşamasında tespit edilmektedir. Bu durumda Etiyopya vizesi olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Bu sebeple evrakların sehven ya da bilerek yanlış hazırlanmaması ve teslim edilmemesi gerekmektedir.Etiyopya vizesi alınabilmesi için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • 10 yıl içinde alınmış olan, yıpranmamış, 2 boş sayfası bulunan ve alınacak olan vizenin bitiş tarihinden 6 ay fazla zamanı bulunan, soyadı değişikliği varsa yapılmış olan pasaport
 • 6 aydan eski olmayan, kişilerin güncel halini yansıtan ve 35x45 ebatlarındaki iki adet arka fonu desensiz beyaz olan biyometrik fotoğraf
 • Etiyopya vizesi için başvuran kişinin arkalı önlü olan, fotoğraf ve kimlik numarası bilgisi yer alan kimliğin fotokopisi
 • Etiyopya vize başvuru merkezi yetkililerinin talep ettiği, eksiksiz olarak doldurulmuş olan Etiyopya vizesi başvuru formu
 • Özel otomobil ile Etiyopya’ya seyahat edecek olan kişilerin kullanacağı aracın ruhsatı ve ehliyetinin fotokopisi
 • Uçak ile Etiyopya’ya seyahat edecek olan kişinin içinde PNR numarası da bulunan uçak bileti rezervasyon belgesi
 • Gemi turu ile Etiyopya’ya seyahat edecek olan kişileri güzergahlarının belirtildiği ulaşım belgesi
 • Otobüs ile Etiyopya’ya seyahat edecek olan kişilerin otobüs bileti rezervasyon belgeleri
 • Etiyopya’da konaklama yapılacak olan otelin kaşelenmiş ev de imzalanmış rezervasyon belgesi
 • Çalışan ya da işveren olan kişiler, bağlı bulundukları şirketlerinin antentli kağıdı üzerine Etiyopya Konsolosluğu’na hitap ederek bir dilekçe yazmalıdır ve bu dilekçenin dili İngilizce olmalıdır. Dilekçe içerisinde şirkette çalışılmaya başlanan tarih bilgisi, şirketteki pozisyon ve maaş bilgisi de yer almalıdır.

Etiyopya Vizesi Başvurusu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Etiyopya vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin bilmesi gereken ilk husus; pasaport sahibi olunması gerektiğidir. Vize başvurusuna yalnzıca pasaport sahibi olan kişiler başvurabilmektedir. Pasaport sahibi olmayan kişilerin, Etiyopya vize başvurusu yapmadan önce pasaport çıkartması gerekmektedir. Yeni pasaport çıkartacak olan kişilerin, Etiyopya vize bitiş tarihini de göz önünde bulundurması ve buna göre uzunluğu olan pasaport alması gerekmektedir. Etiyopya Vizesi hakkında bilinmesi gereken diğer unsurlar şunlardır:

 • Online olarak yapılan konaklama, otel rezervasyonları kabul edilmemektedir
 • Marina Vize Başvuru Merkezi aracılığı ile gerçekleştirilecek olan başvurularda evrak teslim ve kargo giderleri müşterilere ait olmaktadır
 • Otel ve ulaşım rezervasyonları kişiler tarafından yapılmadığı takdirde acente tarafından geçici olarak yapılabilmektedir

Marina Vize Başvuru Merkezi

Adres: Aksaray Mah. Teceddüt Sok No:19/3 Fatih, İstanbul

Telefon: (+90) 212 530 04 31
Mobil: (+90) 541 963 17 14

Fax: (+90) 212 530 04 31
Mail: info@marinavize.com
Web: https://www.marinavize.com

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği

Adres: Büyükesat, Uğur Mumcu'nun Sokağı 74/1 D:2, 06660 Çankaya/Ankara

Telefon: (0312) 436 04 00

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.