Esad: Kürtlerle anlaşırsak IŞİD'cileri biz yargılarız

Esad: Kürtlerle anlaşırsak IŞİD'cileri biz yargılarız

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad uzun zaman sonra Batı basınına konuştu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, uzun bir zaman sonra Batı basınıyla bir söyleşi yaptı. Haftalık Fransız dergisi Paris Match’e konuşan Esad, IŞİD’le savaşta gelinen noktayı değerlendirdi. Suriye liderinin, IŞİD’cilerin Kürtler tarafından tutulduğu cezaevlerinin ordu kontrolüne geçmesi halinde bu kişilerin Avrupa’ya gönderilmeyip Suriye’de yargılanacağını söylemesi dikkat çekti. Esad söyleşide, IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin öldürüldüğü haberinin gerçekliğini sorguladı; operasyon için Suriye’ye de teşekkür eden ABD Başkanı Donald Trump’ın şaka yaptığını söyledi.

‘TRUMP’IN TATLI ŞAKALARINDAN BİRİYDİ’

Esad, “Trump, Bağdadi’nin ölümü konusunda teşekkür ederek Suriye’den de söz etti. Amerikalılara bilgi verdiniz mi ve Bağdadi’nin yerini biliyor muydunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Bu soru ne zaman gündeme gelse gülüyorum çünkü sorulması gereken çok daha önemli soru şu: Bağdadi gerçekten öldürüldü mü? Ve, Amerikalılar tarafından sahnelenen bu ‘fantastik oyun’ gerçekte meydana geldi mi?”

Bu yanıtın üzerine “O zaman Trump size neden teşekkür etti?” sorusuyla karşılaşan Esad şöyle dedi: “Bu, Trump’ın tatlı şakalarından biriydi. Bu bir şaka.”

‘KÜRTLERLE ANLAŞIRSAK IŞİD’CİLERİ BİZ YARGILAYACAĞIZ’

Suriye Devlet Başkanı, YPG’yle Şam arasında bir anlaşma yapılması ve Suriye’nin kuzeydoğusunun ordu kontrolüne geçmesi halinde bu bölgede cezaevlerinde tutulan Fransız vatandaşı 400 IŞİD’ciye ne olacağı sorusuna yanıtındaysa, “Suriye devletinin kontrol ettiği bölgelerdeki her bir terörist Suriye yasalarına tabi tutulacak ve terörizm konusundaki Suriye yasaları açık. Terörizmde uzman mahkemelerimiz var ve bu kişiler yargılanacak” ifadelerini kullandı.

‘TEORİK’ SORUYA KİNAYELİ YANIT

Esad, sekiz yıllık iç savaşı Rus ve İran desteği olmadan kazanıp kazanamayacağı yönündeki soruya yanıtındaysa söze “Savaş zorlu ve biz bir süper güç değiliz” diye başlayıp, “Bu teorik bir soru çünkü bırakın onlarca oyuncunun ve yüzlerce savaşçının katıldığı bir savaşı, bazen iki oyuncu arasındaki bir tenis maçının sonucunu öngörmek zordur” dedi.

Esad’ın Paris Match ile söyleşisinin tam metni, derginin bu haftaki sayısının yarın raflarda yerini almasından sonra yayımlanacak. 

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.