Erdoğdu: Hükümet programına göre 1 milyon kişi işsiz kalacak

Erdoğdu: Hükümet programına göre 1 milyon kişi işsiz kalacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu "Programa göre gelecek yıla kadar 1 milyona yakın kişi işini kaybedecek. İhracatta rekabet avantajı düşük ücretlere dayanıyorsa bunun adı Bangladeşleşme sürecidir" dedi.

Ekonomide 3 yıllık yol haritasının belirlendiği ‘Yeni Ekonomi Programı’na (YEP) göre hükümet büyüme beklentilerini düşürürken, enflasyonun bu yıl yüzde 20,9 olarak gerçekleşeceğini öngördü. Ayrıca kamuda personel alımı başta olmak üzere tasarruf tedbirleri belirlendi.

Orta vadeli programı değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, YEP’te muğlak genel geçer ifadelerle krizin çözüleceğinin söylendiğini belirterek, “Programda kriz var ama çözüm yok” dedi.

Erdoğdu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafında açıklanan YEP’in kesinlikle bir krizle mücadele programı olmadığını ifade ederek şu değerlendirmelerde bulundu:

SOMUT YOL HARİTASI YOK: Algoritmalar çalıştırarak bazı mantıklı hesaplamalar yapabilirsiniz. Ama bunların uygulanabilir olması ve sonuçları önemli. Örneğin 2021’de enflasyonu yüzde 6’ya indireceğiz diyorlar. Nasıl yapacaklar, somut hiçbir emare yok. 2019’da 60 milyar TL tasarruf sağlayacağız, 16 milyar TL gelir artışı sağlayacağız denilmiş ama nasıl yapılacağına dair gerçekçi ve somut bir yol haritası yok. Aşırı kur artışı ve oynaklığı sonucu sarsılan bankacılık ve reel sektörle ilgili hiçbir somut düzenleme yok. Yüksek girdi fiyatları ve ithalat dampingiyle çökertilen tarım sektörüyle ilgili en küçük bir umut verilmemiş. Bu maliyet ve fiyatlarla çiftçinin üretimi ve verimi düşecek. Bu durum arzın kısılması ve gıda enflasyonu artışı anlamına geliyor. Bu gerçek durum OVP’nin pembe enflasyon tahminleriyle çelişiyor. Program muğlak genel geçer ifadelerle ‘krizi çözeceğiz’ denilen bir manzumeden ibaret. YEP açıklanır açıklanmaz kurun yükselişe geçmesi, piyasanın YEP’i hayalci ve muğlak bulduğunun göstergesidir.

BANGLADEŞLEŞME SÜRECİ: Enflasyon ve işsizlik gibi göstergelerde gerçeklerle uyumsuz hedefler var. YEP umudunu, kur artışıyla rekabet gücünü artıran ihracata bağlamış durumda. Berat Albayrak’ın kavrayamadığı gerçek, ihracatımızın önemli oranda ithalata bağlı olduğu. Bu durumda ihracat rekabet avantajı önemli oranda kur karşısında eriyen düşük ücretlere bağımlı olacak. Adalet ve eğitimi sistemi çökertilmiş yetişmiş insan gücünü beyin göçüyle kaybeden bir ülkede ihracatta yüksek katma değerli üretimle rekabet avantajı hayaldir. İhracatta rekabet avantajı sadece düşük reel ücretlere dayanıyorsa bunun adı Bangladeşleşme sürecidir. Bangladeş de düşük reel ücretle ihracatta rekabet yaratmaya çalışıyor.

İŞSİZLİK DALGASI: YEP’de işsizlik oranı beklentisinin 2018 için yüzde 11.3, 2019 için yüzde 12 olarak ifade edilmesinin anlamı, ‘2019’da resmi işsiz sayısı 4 milyonu aşacak, yani 1 milyona yakın insan işini kaybedecek’ demek.

SORUNU BİLİYORLAR ANCAK TANIMLAMAK İSTEMİYORLAR: Krizle mücadelede iki önemli silahımız vardı. Bunlardan birincisi Merkez Bankası’nın faiz artışı diğeri OVP (YEP)’di. Krizle mücadelede en etkili iki araçta elimizden çıktı ve krizin en önemli değişkeni kur üzerinde hiçbir etkisi olmadı. Çünkü sorunu doğru tanımlayamıyorlar. Sorunu biliyorlar ancak tanımlamak istemiyorlar. Çünkü işlerine gelmiyor. Türkiye’de ekonomik çöküşün altında yatan sebep siyasal çöküştür. Yaşadığımız bütün sorunların altında otoriter tek adam yönetimi var. Yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünün olmadığı, OHAL’in kalıcı hale getirilmesiyle temel hak ve özgürlüklerinin askıya alındığı, mülkiyet hakkının risk altında olduğu, Milletvekillerinin tutuklu olduğu ve yolsuzlukların kurumsallaştığı bir ülkede hiçbir ekonomik önlem çalışmaz. Ne yazık ki bu gerçeği yaşayarak öğreniyoruz.

HANGİ PROJELER İPTAL EDİLECEK: Kamu yatırım ve teşviklerinde 2019’da toplamda 35 Milyar TL kesinti yapılacağı belirtiliyor. Hangi projelerin iptal edileceği ve hangi sektörlere ne kadar kısıntıya gidileceği karara bağlanmamış. Kamu yatırımlarında yüzde 30 daralma öngörülürken ve özel sektörün yatırımları kıstığı ortadayken, açıkladıkları büyüme ve işsizlik hedefleri gerçekçi değil. Programın tek gerçekçi yanı, 2018 enflasyonunun yüzde 20’nin üzerinde olacağı.

(DUVAR)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.