Erdoğan'ın avukatına 'Wehrmacht' imzalı tehdit mektubu

Erdoğan'ın avukatına 'Wehrmacht' imzalı tehdit mektubu

Almanya'da NSU davası avukatı Seda Başay Yıldız'ın ölümle tehdit edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'daki avukatı Mustafa Kaplan'a da tehdit mektubu gönderildi.

Almanya’da ırkçı tehditler alan Türkiye kökenli avukatların sayısı artarken, Frankfurt Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bazı polislerin aşırı sağcı bir hücre oluşturduklarına yönelik şüphe üzerine soruşturmalar da sürüyor.

Şüphelere yol açan ise Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasının müdahil avukatı Seda Başay Yıldız’a ağustos ayında faksla gönderilen ‘NSU 2.0’ imzalı bir tehdit yazısı oldu. Irkçı içerikli yazıda Yıldız’ın 2 yaşındaki kızının ölümle tehdit edildiği belirtildi. Yıldız’ın suç duyurusunun ardından Frankfurt emniyetindeki 6 polis soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldı. Soruşturma, Hessen Eyaleti Emniyet Teşkilatı tarafından yürütülüyor.

NSU mağdurlarını temsil eden ve komedyen Jan Böhmermann’a karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da avukatlığını yapan Mustafa Kaplan da kısa süre önce tehdit mektubu aldığını açıkladı.

‘ÇOCUKLAR KAÇIRILACAK, EVLER KUNDAKLANACAK’

DW Türkçe’den Aydın Üstünel’in sorularını yanıtlayan Kaplan, savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Kaplan, “Geçen Pazar sabah 6 gibi bana ‘Wehrmacht’ (Nazi Almanyası döneminde Alman ordusunun adı) adlı bir hesaptan bir e-posta gönderildi. E-posta sadece bana değil, 8-10 meslektaşıma da gönderilmiş. Metinde Almanya’da yaşayan Türklere, Yahudilere ve yabancılara karşı şiddet uygulanacağı, çocuklarının kaçırılacağı ve tecavüz edileceği, öldürüleceği, evlerinin kundaklanacağı ve buna benzer çirkin, şiddet içerikli, agresif cümleler kullanılmış” dedi.

Kaplan, “Bu size gelen ilk tehdit e-postası değil. Komedyen Jan Böhmermann ile yaşanan şiir krizinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı temsil etmiştiniz, 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek ve bombalı saldırılar düzenlemekle suçlanan aşırı sağcı NSU örgütü davasının da müdahil avukatları arasında yer alıyordunuz. Bu seferki e-postanın farkı ne?” sorusuna şu yanıtı verdi:

‘SINIRLARI AŞAN, AGRESİF BİR TONDAN BAHSEDİYORUZ’

“Herhalde işimden ve müvekkillerimden rahatsız olan kişiler var ki, bana geçen yıllarda hemen hemen her hafta hakaret dolu mektuplar gönderiliyordu. Ama bunları şimdiye kadar herhangi bir şekilde polise veya savcıya göndermedim, herhangi bir suç duyurusunda bulunmadım. Sonuçta herkesin kendine göre bir fikri var. Bir insan benim yaptığım işi, üstlendiğim davaları beğenebilir ya da beğenmeyebilir. Herkesin fikir özgürlüğü vardır ve ben de bu özgürlüğü savunduğum için şu ana kadar bir suç duyurusunda bulunmamıştım. Ancak Pazar günü aldığım e-posta, şiddet dolu ve içinde cinayetten, tecavüzden, kundaklamadan bahsedilen, bambaşka bir derecedeydi. Çeşitli sınırları aşan, agresif bir tondan bahsediyoruz. Bunu savcılığa bildirme ve bir suç duyurusunda bulunma noktasında kendimi borçlu hissettim.

Bu e-postayı gönderenler kimler, herhangi bir şekilde Frankfurt’taki davayla bağlantısı var mı yok mu, savcılık tarafından araştırılsın istedim. Biliyorsunuz orada meslektaşım Seda Başay Yıldız’a tehdit faksları geldi. Evinin kundaklanacağı ve iki yaşındaki çocuğunun öldürüleceği tehdidini içeren bir mektup. Bana gönderilen e-posta ile Frankfurt’ta gönderilen faks arasında bir bağlantı var mı, kişiler aynı mı ya da aynı düşüncenin mensupları mı, bunu öğrenmek gerekiyor.”

‘BU KONUDA KONUŞMAK SPEKÜLASYON OLUR AMA DİKKATLİ OLMAK GEREK’

Kaplan, “NSU davası 5 yılın ardından sonuçlandığında, kurban yakınlarında pek adalet duygusu oluşmadı, zira NSU örgütünün önemli bir bölümünün karanlıkta kalmaya devam ettiğine inanılıyor. Bu nedenle ‘Burada bitmedi’ yorumları yapılıyordu. Sizce NSU yapılanmasının hâlâ faal olma olasılığı var mı? Ya da NSU 2.0 türü bir devamının olma olasılığı?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Bu konuda konuşmak bir spekülasyon olur. Ancak hem Seda Hanım’a gönderilen faks hem de bana gönderilen e-postanın ‘NSU 2.0’ başlığını taşımaları bence bir tesadüf değil. Bunun bir anlamı var. Bunu yazanların, bu başlığı kullananların akıllarından bir şeyler geçiyor ki, bu ifadeyi kullanmayı seçtiler. Ama herhangi bir şekilde böyle bir örgüt var mıdır, yeraltında çalışıyor mu, yoksa yalnızca birkaç geri zekalı medyaya haber olmak için mi bu ismi kullandılar, bunu bilmiyoruz tabii. Ama dikkatli olmak gerekiyor. En azından bunun araştırılması gerekiyor. Bir bağlantı var mı, böyle bir örgüt var mı yok mu, bunu ancak polis ve savcılık araştırabilir. O yüzden elime geçen tüm e-postaları savcılığa veriyorum. Herhangi bir şekilde benim şahitliğim ve ifadem gerekiyorsa tabii ki gidip ifademi vereceğim.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.