Erdoğan'dan MHP'ye: Cezaevlerini boşaltmak için af çıkarılmaz

Erdoğan'dan MHP'ye: Cezaevlerini boşaltmak için af çıkarılmaz

Erdoğan, IMF ile Türkiye'nin ilişkisini kendilerinin bitirdiğini belirterek, "AK Parti hükümetlerinin en gurur duyduğum icraatları sorulsa, ülkemizi IMF boyunduruğundan kurtarmak olur. Türkiye IMF defterini bir daha açmamak üzere kapatmıştır" dedi.

Ana muhalefet partisi CHP’yi Türkiye’nin karşısında olmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Türkiye ekonomik bağımsızlığına yönelik sistematik saldırıya karşı tarihi mücadele veriyor. Ana muhalefet ne yapıyor, safını karşı tarafın yanında belirleyerek ortalığı karıştırmaya çalışıyor. Bunun adı olsa olsa alçaklıktır” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in dün, “Cumhurbaşkanımız çok önemli açıklamalar yapacak” açıklamasıyla gözlerin çevrildiği bugünkü konuşmasında Erdoğan, ekonomi politikalarını anlatırken sık sık CHP ve İsmet İnönü’yü suçladı, IMF’den teklifleri hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini söyledi. Ayrıca MHP’nin af teklifine ilişkin “Aftan rant bekleyenler gibi olamayız” ifadesini kullandı.

Erdoğan, partisinin Kızılcahamam’da gerçekleştirilen 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

İMTİHANI VERDİK: Bu yola birlikte çıktığımız arkadaşlarımızın pek azı dışında tamamının burada olması, imtihanı alnımızın akıyla vermekte olduğumuzun işaretidir. Büyük AK Parti ailesinin her bir ferdine davamıza sadakatleri için teşekkür ediyorum. İnsanlar gibi ülkeler de partiler de sürekli sınamalara maruz kalırlar. Son yıllarda siyasi, ekonomik ve sosyal pek çok sınamayla karşılaştık. Gün oldu vesayetle boğmaya, gün oldu sokakları karıştırmak istediler, gün oldu terör örgütlerini üzerimize saldırdılar, gün oldu FETÖ’yü saldılar, gün oldu ülkemizi tecrit etmeye kalktılar. Milletimizle beraber bu tuzakların, bu oyunların hepsini boşa çıkardık.

HDP’Yİ MUHATAP GÖRMEYİZ: Bizi en çok üzen siyasi alternatif konumundaki partinin Türkiye’nin düşmanlarıyla aynı safta olmalarıdır. Bizim sorunumuz asla siyasi muhalefetle değil. Biz en kritik dönemlerde düşmanlarımızın saflarında yer alanlardan mustaribiz. HDP’yi, terör örgütleriyle ilişkisini kesmedikçe muhatap görmemiz mümkün değildir.

CHP’NİN YAPTIĞI ALÇAKLIK: Gezi olaylarında vandallarla mücadele ediyoruz, CHP’yi yanlarında buluyoruz, FETÖ’yle mücadele ediyoruz CHP’yi onların saflarında görüyoruz. Bölücü terör örgütünün çukur eylemlerine karşı mücadele yürütüyoruz CHP’yi karşımızda buluyoruz. Sınır ötesinde terör örgütleri üzerine yürüyoruz, CHP’yi karşı safta görüyoruz. Yaşadığımız son hadiselerde yine benzer durumlar karşı karşıya kaldık. Türkiye ekonomik bağımsızlığına yönelik sistematik saldırıya karşı tarihi mücadele veriyor. Ana muhalefet ne yapıyor, safını karşı tarafın yanında belirleyerek ortalığı karıştırmaya çalışıyor. Bunun adı olsa olsa alçaklıktır.

EN GURUR DUYDUĞUM İCRAAT: Şahsıma, AK Parti hükümetlerinin en gurur duyduğum icraatları sorulsa, ülkemizi IMF boyunduruğundan kurtarmak olur. Biz göreve geldiğimizde 23,5 milyar dolar IMF’e borçla devraldık. 2013’te tamamen sıfırladık. Bunu yapan Bay Kemal biz değil miyiz? IMF misyonu gereği sadece devletlere borç verir. Bırakın onu, ondan sonra onlar bizden borç istediler. Türkiye 1960 darbesinin ardından IMF’in pençesine düşmüş, AK Parti’ye kadar kurtulamamıştır. 19 anlaşmadan Türkiye’nin ne kazandığını bilemiyoruz ancak çok ciddi bedel ödediğini biliyoruz. Biz göreve geldiğimizde bu borcu kucağımızda bulduk. Yılmadık, ödedik. Yarım asrı aşkın yükü kaldırdık.

İNÖNÜ’NÜN ELİNDE TÜRK BAYRAĞI YOK: İlk IMF anlaşmasının altında Cemal Gürsel’in, onu takip eden dört anlaşmanın altında da CHP Genel Başkanı İnönü’nün imzası vardır Bay Kemal.İnönü’nün elinde Türk bayrağı yok. ABD bayrağı var. CHP dün neydi ki bugün en olsun. İnönü bunu elinde ne için taşıyor? Teşekkür için taşıyor.

EKONOMİK GÖSTERGELER ÇOK İYİ DURUMDA: Ne olduysa ondan sonra oldu. Yaşadıklarımızı IMF boyunduruğundan kurtulmaktan ayrı tutamıyorum. Bizim IMF’le işimiz yok, biz bu defteri kapattık. Biz ülkemize yatırım için arayıştayız. Bugün Türkiye IMF’in kredi desteğine ve teknik yardımının çok ama çok uzağında duruyoruz. Ekonomik göstergelerimiz çok iyi bir durumdadır. Özellikle kamu, hane halkı, banklar ve özel sektör borçluluk alanlarında olumlu bir görüntüye sahibiz. Türkiye güçlü mali disiplini ve ayakları yere basan ekonomi politikalarıyla ekonomi yönetimini gerçekleştirme kapasitesine sahiptir. Yıl sonuna kadar 5 milyar dolar faiz dışı fazla vermeyi hedefliyoruz.

IMF DEFTERİ KAPATILDI: Türkiye’nin IMF ile yolunun kesişmesi söz konusu olamaz. Türkiye IMF defterini tekrar açmamak üzere kapatmıştır. IMF konusunun gündeme getirmesini gayet iyi biliyoruz. Başaramayacaklar. Ülkemizin başına IMF musibetini saran CHP’nin geçmişi daha vahimdir. Marshall yardımı meselesi var. Bunun öncülerinden biri de İnönü’dür. İnönü’nün sadakati o kadar ileridir ki. Dün neydi ki bugün ne olacak? ABD’nin kokartlı komandoları teröristlerle yan yana. Bunlar da CHP ile HDP ile kol kola. Bunlarla mücadeleyi veren benim Mehmedim. Mehmedimi istismar eden yine CHP yine HDP. 8 şehidimizin sorumlusu PKK değil mi? Onun perde arkası CHP, HDP değil mi? Bunların en ufak rahatsızlığını duyuyor muyuz? Kimi kandırıyorsunuz?

CHP BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALACAK: Bu utanç verici mirasın sahibi CHP, bizi şunla bunla suçluyor. Bir parti düşünün ABD yardımını sevinç naralarıyla karşılamasından 70 sene sonra aynı zihniyeti sürdürüyor. Bunun adı istikrar değil, bunun adı ilkelliktir. Biz tekamüle, değişmeye inanan bir partiyiz. Tek parti zihniyetine çakılıp kalmakla övünenler, geldiğimiz yeri hazmedemezler. Bu parti mevcut zihniyetiyle Türkiye’yi geriye götürmeyi hedefliyor. 2019 mahalli seçimlerde CHP’nin boyunun ölçüsünü alacağına inanıyorum. Yeter ki biz milletimizin gönlündeki müstesna yeri korumaya devam edelim. İstismar siyasetinin ömrü dolmuştur. Dönem gönülleri fethetme dönemidir. AK Parti siyaseti sadece akıl, proje, hizmet değil; aynı zamanda vicdan siyasetidir.

CEZAEVLERİNİ BOŞALTMAK İÇİN AF ÇIKARILMAZ: Af meselesinden, çocuk istismarına kadar bizim öncelikli ölçümüz mahşer-i vicdandır. Kesimlerin, şahısların çıkarı için hiçbir iş bizim için makbul değildir. Geçmişte çok aflar çıkarıldı. Bu affı çıkarıp biz ne kadar siyasi rant elde ederiz, biz böyle düşünemeyiz. Aftan rant bekleyenler gibi olamayız, önceliğimiz vicdandır. Geçmişte bunları gördük. Rahşan Affı’nda gördük, öncekilerde gördük. Biz aynı şekilde adım atamayız. Ölçü belli. Bu ölçüye göre talimatımızı verdik. Çalışmalarınızı yapın, yapılacak mı, af olarak değerlendirmeyi kendimize zul addederiz. Cezaevleri dolmuş, cezaevleri boşaltmak için af çıkarılmaz. Anlık ayaküstü düzenlemelerle olmaz.

ADALET BAKANLIĞI YENİ ÇALIŞMA YAPIYOR: Adaleti tesis hukukla olur, anlık ayaküstü düzenlemelerle değil. Adaleti tesis hukukla olur, anlık düzenlemelerle değil. Adalet Bakanlığı yeni bir çalışma yapıyor. MHP’nin teklifinden ne kadar istifade edeceğimize bakacağız. Macaristan’dan döndükten sonra brifing alacağım.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.