Erdoğan’dan “Balyoz” Yorumu

Erdoğan’dan “Balyoz” Yorumu

- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz kararına ilişkin, “Bu yolu açan iktidar biziz. Bunu ne CHP ne MHP ne de HDP açmıştır. Tekrar yargılanmaları söz konusu. Temenni ederiz ki burada da adalet yerini bulmuş olur” dedi.

Erdoğan, Viyana’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına cevapladı. Bir basın mensubunun Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz Davası ile ilgili verdiği karara ilişkin sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, “Bu yolu açan iktidar biziz. Bunu ne CHP ne MHP ne de HDP açmıştır. Bunu son referandumla biliyorsunuz bireysel başvuru hakkını getiren parti AK Parti olmuştur. AK Parti olarak biz bireysel başvuru hakkını Türkiye’de başlaması gerektiğini AYM’ye bu noktada böyle bir yetkinin verilmesini, AİHM’de gitmeyi ciddi manada azaltmanın adımını attık. Dolayısıyla bu Anayasa Mahkememize yani bizim vatandaşlarımızın gitme süreci Avrupa insan Hakları Mahkemesi’ne gidişi de azaltmak suretiyle şu anda birçok sorunun çözümünün önüne açmıştır” dedi.

“Aylarca önce yeniden yargılanmayla ilgili bir şeyler söyledim. Bazıları bunu hafife aldı” diyen Erdoğan, “Buyurun şimdi işte kaç tane sanık hatta bazıları mahkum konumuna gelmişti veya yargılama sürecinde nihai nokta konulmamıştı ve şimdi onlarla ilgili yeniden yargılamanın önü açılmış oldu. Artık şimdiki durumları itibariyle onlara sanık konumunda böyle bir imkan doğmuş oldu. Müracaatlar başladı. Tekrar yargılanmaları söz konusu. Temenni ederiz ki burada da adalet yerini bulmuş olur” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum