Erdoğan'dan Avrupa'ya Afrin yanıtı: İşimiz bitmedikçe çıkmayız

Erdoğan'dan Avrupa'ya Afrin yanıtı: İşimiz bitmedikçe çıkmayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin'den işimiz bitmedikçe çıkmayız. Avrupa'nın söyleyecekleri de bir kulağımızdan girer öbür kulağımızdan çıkar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosu’nun bugün oylayacağı ve Türkiye’ye ‘Afrin’den çık’ demeye hazırlandığı tasarıya tepki gösterdi: Oradan işimiz bitmedikçe çıkmayız. Avrupa’nın söyleyecekleri de bir kulağımızdan girer öbür kulağımızdan çıkar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Beştepe’de ‘Liseliler Destan Yazıyor Şiir ve Kompozisyon Yarışması’nda lise öğrencilerine yaptığı konuşmadan satırbaşları şöyle:

OSMANLI TÜRKÇESİ ÖNEMLİ: Dil devrimi adı altında Türkçemiz, tatsız tuzsuz, ruhsuz, renksiz kelimelerin tasallutuna sokularak milletimizin kadim medeniyetiyle arasındaki bağ zayıflatılmaya hatta koparılmaya çalışılmıştır. Yani bizim aslında damarlarımız kesilmiştir. Tarihten olan bağımız kesilmiştir. Dil noktasında milletin damarını kestiğiniz anda dedesiyle arasındaki bağı koparmış olursunuz. Bugün genç bir kardeşimizin, Fuzuli, Baki, Şeyh Galip bir yana Mehmet Akif’i, Ömer Seyfettin’i ve Ahmet Haşim’i dahi anlayamıyor olması, bu dönemde dilimize yapılan suikastin sonucudur. Dilimizin zenginliğini kendi elimizle yok etmeye çalıştığımız bu cinnet dönemini artık inşallah geride bıraktığımıza inanıyorum. Önü kesilmiş olmakla birlikte bu dönemin tahribatı hâlâ devam ediyor. Osmanlı Türkçesi’nin okullarımızda öğretilmesini önemli görüyorum.

YABANCI KELİME HASTALIĞI TAHAMMÜL SINIRINI AŞTI: Dilimiz yeni bir tehdit altındadır. Maalesef Türkçemizde internet ortamı başta olmak üzere pek çok mecrada genç nesilleri tesiri altına alan yeni bir bozulma süreci yaşıyoruz. Bu konuda aileden okula, basın yayın kuruluşlarından iş dünyasına kadar herkese düşen önemli görevler var. Tabelalarda, yazışmalarda ve konuşmalarda şahit olduğumuz yabancı kelime kullanma hastalığı artık tahammül sınırlarını aşan bir boyuta ulaşmıştır.

KIRAATHANEMİZE NE OLDU? ‘KAFEHOUSE’ OLDU… Diyeceksiniz ki Sayın Cumhurbaşkanımız siz ne işe yarıyorsunuz. Kişisel olarak açılışını yaptığım yerler başta olmak üzere, Türkçe dışında tabelalar gördüğüm mekanların sorumlularına, bu isimlerin değiştirilmesini bugün bu vesileyle ekranları başında bizi izleyenlere tavsiye ediyorum. İnternet kafe, kafe… Bizim kıraathanemize ne oldu? Şimdi evler bile adeta ‘kafehouse’ oldu. Böyle şey olur mu? Bu konuda arzu ettiğim hassasiyeti göremediğimi belirtmek durumundayım. El birliğiyle bu meselenin üstesinden geleceğiz.

EY AVRUPA PARLAMENTOSU… Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturmaya çalıştırdılar. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3525 oldu. Artık her şey an meselesi. Bu iş bitiyor, bitecek… Az kaldı. Avrupa Parlamentosu’nda Afrin ile alakalı olarak harekatı durdurmamız istenecekmiş. genişlemeden sorumlu bayan böyle bir arzuda bulunmış. Boşuna heveslenmeyin işimiz bitmedikçe oradan çıkmayacağız. Bunu bilesiniz. Türkiye şamar oğlanı değildir. Kendi iradesini kullanabilmektedir. Orada işimiz bitecek. 3.5 milyon Suriyeli bizim ülkemizde yaşamaktadır. Ey Avrupa Parlamentosu sen burada benden hangi yükü aldın da bunu söyleyebiliyorsun. Bu sözler bizim bir kulağımızdan girer diğerinden çıkar.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.