Erdoğan, Rojava'ya dönük saldırıların süreceği mesajı verdi

Erdoğan, Rojava'ya dönük saldırıların süreceği mesajı verdi

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, Kaymakamlarla bir araya geldiği toplantıda Rojava'ya dönük saldırıların devam edeceği mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe'de kaymakamlarla ikinci kez gerçekleştirdiği Mülki Amirler toplantısında konuştu. Konuşmasında ağırlıklı olarak Suriye ve PYD'ye karşı girişilen operasyonların üzerinde duran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'YPG'ye desteğimiz sürecek' diyen ABD'yi anlamakta zorlandığını söyledi.

Erdoğan, "Biz Amerika'yla NATO'da beraber değil miyiz? Senin dostun biz miyiz, yoksa PYD mi, YPG mi? Bunu da bilmek istiyoruz. O zaman çık, bunu da açıkla. Dostum YPG'ye silah yardımı yapıyoruz de. O zaman biz de bu meseleleri sizinle konuşmayalım. Dost, dostluğun gereğini yapmalıdır. Biz dostluğun gereğini yaparız. Ama biz dost olarak görmeyenler açık, net söylemelidir. Bu bilgileri sen bizden alacaksın ya. Bu tip insanlara, teröristlere bu sorulur mu?" diye konuştu. 

Erdoğan, PYD'ye yapılan silah yardımlarının bölge halkına ve onun temsilcisi muhaliflere yöneldiği iddiasında da bulundu.

Rojava dönük saldırılar angajman dahilinde 

Suriye'de demokrasiyi ve meşruiyeti savunduklarını ileri süren Erdoğan, Rojava'dan herhangi bir ateş olmamasına rağmen, Türkiye tarafından gerçekleşen saldırıların da "angajman kuralları" kapsamında yapıldığını savundu. Erdoğan, "Bugün angajman kuralımız ülkemize yönelik silahlı saldırılara karşılık vermekten ibaret olabilir. Ama bu kurallar ülkemize yönelik tüm tehditleri kapsayacak şekilde genişletilebilir" dedi. 

Suriye'de olanları sadece Türkiye hissediyor'

"PYD ile PKK'yı farklı saymak körlük değilse ülkemize karşı hasmane bir tutumdur" diyen Erdoğan, Suriye'de herkesin kendi çıkarını hayata geçirmenin çabası içerisinde olduğunu, sadece Suriye'nin komşusu olan Türkiye, Lübnan, Ürdün gibi ülkelerin can acıtıcı sonuçları bünyesinde hissettiğini savundu. 

'Güney sınırımızda yeni Kandil'e izin vermeyiz'

Erdoğan, "Esed rejiminin mücadelesi DAİŞ ile değil sadece muhalif gruplarladır" diyerek, şöyle konuştu: "Türkiye, Suriye konusunda nefsi müdaha konumundadır. Yaptığımız her şeyin ve attığımız her adımın bir meşruiyeti vardır. Bu milletin bekası söz konusu olduğunda neler yapabileceğini görmek isteyenler açsınlar tarih kitaplarını okusunlar. Güney sınırımızda yeni bir Kandil'in oluşmasına asla izin vermeyeceğiz."

Yeni Anayasa başkanlığı getirecek

Erdoğan, "Yeni Anayasa milletin meselesi olmuştur. Millete gidelim, milletin verdiği karara uyalım" diyerek, yeni anayasa ile başkanlık sisteminin hayata geçirileceğini bir kez daha yeniledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.