Erdoğan muhalafete yüklendi

Erdoğan muhalafete yüklendi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, HDP, CHP ve MHP'yi aynı hedeflerle provokasyon peşinde olduklarını, Türkiye'deki tek "sağduyu sahibi ses"in kendileri olduğunu ileri sürdü.

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, bölgede önemli gelişmelerin yaşandığını, Türkiye'nin doğrudan ve dolaylı bu gelişmelerden etkilendiğini söyledi. IŞİD'in Musul'a yönelik saldırısına değinen Erdoğan, Musul'da güvenliği sağlayan güvenlik kuvvetlerinin şehri terk etmesinden ötürü başkonsoloslukta bulunanların çatışmaya girme durumunun olmadığını söyledi. 

Bölgede çalışan 31 TIR şoförünün alıkonulduğunu kaydeden Erdoğan, şoförler ile konsolosluk çalışanları için çabalarının sürdüğünü ifade etti. Elçiliklerin bulundukları ülkelerin teminatı altında olduğunu dile getiren Erdoğan, can ve mal güvenliğini sağlamakla mükellef olduğunu, ancak Irak'ın bunu başaramadığını söyledi. Hassas ve yoğun bir çalışma yürüttüklerini öne süren Erdoğan, Musul'daki gelişmelerin muhalefet tarafından iç politika malzemesi yapıldığını kaydetti.

'KILIÇDAROĞLU IRKÇILIK, AYRIMCILIK YAPIYOR'

"Oradaki 80 vatandaşımızın can güvenliğinin iç politika malzemesi yapılması sorumsuzluk örneğidir" diyen Erdoğan, "Biz can derdindeyken CHP'nin kasap gibi et derdinde olması, siyasi ranta çevirme gayreti fırsatçılıktır. Bölgedeki olayları tarihe bakmak kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Ortadoğu tarihini ve Türkiye'nin Ortadoğu tarihini bilmeyenlerin, olayları analiz edip çözüm üretmesi imkan dahilinde değildir. CHP Genel Müdürü, Ortadoğu bataklıktır diyor. Bu tarih bilincinin olmadığını gösterir. Irkçılık, ayrımcılık ve bilinçaltındaki faşizmin ortaya çıkmasıdır" ifadelerinde bulundu. 

Kılıçdaroğlu'nun kendi öz kimliğini inkar ettiğini belirten Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun "bataklık" sözünü eleştirdi. Erdoğan, Kürt ve Araplarla birlikte Türklerin ön cephede yer alarak haçlı seferlerine karşı koyduğunu kaydederek, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ortadoğu'nun en huzurlu, sakin dönemini yaşadığını savundu. 

AKP, OSMANLI'NIN DEVAMCISI

Türkiye'deki hükümetlerin Ortadoğu coğrafyasına "bataklık" diyerek sırtlarını döndüğünü ifade eden Erdoğan, geçmiş hükümetlerin varsa yoksa "batı, Akdeniz" dediklerini söyledi. Kerbela'dan alınması gereken ibretlik dersi Türklerin aldığını söyleyen Erdoğan, "Kerbela'da yaşanan acı hadiseyi asırlar boyu çoğaltanlar, akan kana yeni canlar ekleyenlerden asla olmadık. Mezhep aidiyetimiz ne olursa olsun aynı kıbleye dönenleri kardeşimiz, müminler olarak gördük, bağrımıza bastık. Mezhep çatışmalarında hakkı ve itidali tavsiye ettik. Bizim için Ali asla bizi çılgına döndürmüyor. Biz de Ali de Ömer de Hüseyin de var. Bizi bütünleştiriyor, biz buyuz. Asırlar boyu bunu yaptık, halen bunu yapıyoruz" dedi.

Filistin'in hakkını savunurken Şii, Sünni diye değil mağdur ve mazlum diye savunduklarını söyleyen Erdoğan, Afganistan ve Somali'de yaşayanlara el uzatırken de mezhep için değil insan oldukları için el uzattıklarını ifade ederek AKP hükümetini övdü. 

İran'ın dünyada yalnız bırakıldığı dönemde kendilerinin İran'ın yanında yer aldıklarını kaydeden Erdoğan, "Irak'ta çatışmalarda hakkın tarafında yerimizi aldık. Irak'a yaptığımız son resmi ziyarette samimiyetle görüştük. 4 yıl önce Suriye'yle aynı şekilde zalime karşı çıkarken mezhep ayrımı içinde olmadık. Ebediyen hakkı ve sabrı tavsiye eden bir ülke olarak kalacağız. Tavrımız yanlış anlaşılmasın. Tarafsızlıktan bahsetmiyoruz. Bitaraf olan bertaraf olur. Coğrafyamızda oluk oluk kan akarken kardeşlik mücadelesi veriyoruz. Komşuda yangın varken siz emniyet içinde olamazsınız" iddiasında bulundu.

CHP'YE VE MHP'YE PENSİLVANYA TAŞERONLUĞU ELEŞTİRİLERİ

Irak ve Suriye meselelerinde konuyu mezhep eksenli değerlendirmekten kaçındıklarını söyleyen Erdoğan, Musul'da yaşanan alıkonma meselesinde CHP'nin sorumsuz bir tavır takındığını ve haddi aştığını belirtti. İnsani, vicdani pencereden bakmayan CHP'nin Musul'daki meseleye de aynı saikle baktığını ifade eden Erdoğan, ateşe körükle gittiğini söyledi. CHP'nin Ortadoğu politikasındaki kriterlerinin tehlikeli olduğunu belirten Erdoğan, CHP'nin politikalarının Irak'taki vatandaşların hayatını tehlikeye attığını kaydetti. Bunu da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yaptığını söyleyen Erdoğan, CHP-Pensilvanya ilişkisinden dem vurdu yine. Erdoğan, MHP'nin ise CHP ve Pensilvanya'nın vagonu haline geldiğini belirterek, CHP ve MHP'nin Musul meselesinde iftiralarda bulunduğunu kaydetti. 

Amed’teki bayrak meselesinde de CHP ve MHP'nin aynı şeyi yaptığını ifade eden Erdoğan, PKK'nin bayrağa saldırı düzenlediğini, HDP, CHP ve MHP'nin de bu saldırı üzerinden halkı tahrik ettiğini iddia etti. Erdoğan, HDP, CHP ve MHP'nin AKP karşısında başarılı olamadığını söyleyerek, CHP ve MHP'nin kardeşlik aleyhine kullandıklarını ifade etti. AKP'nin sorumlu davrandığını savunan Erdoğan, "sağduyunun sesi" olduklarını iddia etti. Mısır'daki, Suriye'deki ateşi Türkiye'ye taşırmak istenilmesine müsaade etmediklerini söyleyen Erdoğan, aynı şekilde Irak'taki ateşin Türkiye'ye taşırılmak istendiğini ve buna müsaade etmeyeceklerini ifade etti. 

Türkiye'nin istikrar ve güvenlik içindeki durumunu devam ettireceklerini söyleyen Erdoğan, kardeşlik mücadelesi verdiklerini, komşu ülkelerde de istikrar ve güven durumunu tahsis etmek için çalışacaklarını dile getirdi. "Bize kimse gündem dayatamaz. Kimse Türkiye'nin gündemini belirleyemez" diyen Erdoğan, kendi gündemlerinin olduğunu, onun da halk tarafından onaylandığını söyledi. 

ATAK helikopter üretimine değinen Erdoğan, 59 helikopterin üretileceğini söyledi. Erdoğan, hafta boyunca yaptığı gezileri, açılışları ve yurt dışında yapacağı gezileri anlattı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum