Erdoğan millet bahçeleri açılışında konuştu: Köklerimden başlar hürriyet

Erdoğan millet bahçeleri açılışında konuştu: Köklerimden başlar hürriyet

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeşil alanları az olan şehirlerde modern insan için en büyük tehditlerden biri depresyon.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan İstanbul’daki millet bahçelerinin açılışında konuştu.

Başakşehir, Kayaşehir, Hoşdere, Baruthane ve Çırpıcı Millet Bahçeleri’nin açılışını yapan Erdoğan, “Cennetin de rengi yeşil. Cennet bahçeleri deriz ya… Yeşil alanları az olan şehirlerde modern insan için en büyük tehditlerden biri depresyon” dedi. Erdoğan ayrıca şair Cahit Irgat’ın, “Ağaç” şiirini de okudu: Ağacım, dört kol çengi kıyamet / Her dalımda bir / memleket / Uzar kollarım uzar / Taşımda toprağımda bereket / Köklerimden başlar hürriyet / Bana çarptıkça anlar / Yağmur yağmur olduğunu.

Erdoğan’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

İSTEMESENİZ DE YAPACAĞIZ: Söz verdik, yaptık, yapacağız. Onlar konuşur, biz yaparız. Millet bahçemizde seyir terasından, yürüyüş yoluna, piknik alanına her şey var. 31 Mart’a hazır mıyız? Sağ olun, var olun. Baruthane Millet Bahçesi 60 bin metrekare üzerine kuruldu. Osmanlı Baruthanesi ile de tarihi bir kimliğe sahiptir. Çırpıcı Millet Bahçesi, 465 bin metrekare üzerinde etap etap tamamlanıyor. Tamamlanan ilk 4 etabını bugün açıyoruz. Hedefimiz her şehrimize en az bir millet bahçesi kazandırmaktır. Onlar dedikodu yapsın. Biz yapacağız diyoruz, onlar ‘istemezük’ diyorlar. Yapacağız, yapacağız. İstemeseniz de yapacağız.

1.5 MİLYON METREKARE: 5 millet bahçemizin büyüklüğü 1.5 milyon metrekareyi buluyor. Sadece bu proje ile kişi başına düşen yeşil alanı yüzde 10 artırıyoruz. Türkiye’nin en büyük fuar alanını Atatürk Havalimanı’nın kapalı alanlarından yapacağız. Devasa bir millet bahçesi de orada yapacağız. İstanbul daha güzel olacak, bu millete bu yakışır. Durmayacağız değil mi? Kapı kapı gezeceğiz.

GÖNÜLLERİ ALMAYA GELDİK: Biz hizmet belediyeciliği derken, gönül belediyeciliğini de içine alan daha geniş bir kavramdan bahsediyoruz. Büyükşehirde gönlünü kazanamadığımız tek bir kişi bıraktıysak, şehri baştan da yapsak o şehri tam anlamıyla kazanmış sayılmayız. O nedenle adını gönül belediyeciliği koyduk? Nasıl? Yeterli olan gönülleri kazanmak, biz gönülleri almaya geldik.

YEŞİL ALANLAR DEPRESYONU AZALTIYOR: Yeşil alanları fazla şehirlerde yaşayan insanların depresyon gibi en büyük tehditlerden birine daha az maruz kaldıkları görünmektedir. Batı toplumlarının tabiatı yenilmesi gereken bir anlayış olarak görmesi bütün insanlığı tehdit ediyor. İklimlerin değiştiğini, çocukluğumuzdaki rutininden çıktığını görüyoruz. Geçen yıl sadece bu şehirde 180 bin ağaç dikildi. Toprakla buluşturduğumuz 4.5 milyar fidan sayesinde ülkemizi yeni ormanlarla buluşturduk.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.