Erdoğan: İşsizlik bir miktar yükseldi

Erdoğan: İşsizlik bir miktar yükseldi

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın özellikle para politikalarında verilen talimatlara uymadığı için görevden alındığını belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "Verilen karara uyacaksın. Faiz politikasının nasıl şekillendiğini göreceksiniz" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’nin yeniden referanduma sunulması yönündeki çağrıları eleştirerek, “Yeni yönetim sistemini baltalamak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Çalışma Bakanlığı, kamuda çalışan işçiler için dün yüzde 5 zam önerirken, Hak-İş (kamuda 70 bin üyesi var), bugünkü genel kurulunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ağırladı.

Coşkulu bir Hak-İş grubuna hitap eden Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

EMEKÇİNİN YANINDA YER ALMAK LAFLA OLMAZ:Milletimizi kandırmaya asla çalışmadık. 82 milyonun hayat seviyesini yükseltecek icraatlar ortaya koyduk. Milletin, emekçinin  yanında yer almak lafla olmaz. Zenginliğin tabanını genişlettik.

İŞSİZLİK BİR MİKTAR YÜKSELDİ: Son dönemdeki dalgalanmalarla birlikte işsizlik oranının bir miktar yükseldiğinin farkındayız. İşsizliği yeniden tek haneye düşüreceğimize inanıyoruz. Dövizdeki dalgalanma nedeniyle borçlanma oranımız bir parça yukarı çıksa da OECD ülkeleri arasına çok iyi bir noktadayız.

GEÇİCİ ORMAN İŞÇİLERİNE UZATMA: Her alanda ihtiyaç duyulan adımları atmak durumundayız. Ormancılık faaliyetleri ve orman yangınları ile mücadeleden dolayı işçi ihtiyacının had safhada olması gerekçesiyle bütün geçici işçiler için 4 ay süre uzatımı talebi yenilendi. 4 aylık uzatma sürecini böylece gerçekleştirmiş oluyoruz.

erd.jpg

MERKEZ BANKASI BEKLENEN ROLÜ OYNAYAMADI: Merkez Bankası’nda yaptığımız görev değişikliği nedeniyle özellikle birilerinin yaklaşım tarzını kabul etmemiz mümkün değil. Bedelini kim ödeyecek, siyasetçi ödeyecek. Mutluluğunu banka başındaki yaşayacak. Yok böyle bir şey. Davul birisinde, tokmak birisinde… Verilen karara uyacaksın. Yeni yönetim sisteminde başkan bu konulara müdahale yetkisini almıştır. ‘Faiz’ denilen, her türlü kötülüğün anası olan, hele hele para politikalarında bu konuyla ilgili verilen talimatlara uymayan bu arkadaşımızın bir değişikliğe tabi tutulmasının gerektiğine inandık. Faiz enflasyonun anasıdır. Orada tıkanıklık vardı. Bedelini tüm ülke birlikte ödüyoruz. Bu nedenle istişare yaptık ve kararımızı uyguladık. Faizi tek haneli rakamlara indirmek zorundayız. Bundan sonra Merkez Bankası ekonomi programımıza çok daha güçlü destek verecektir.

IMF KAPISI KAPANDI: Şimdi bize IMF’yi tavsiye edenler var. O kapı kapanmıştır. Bizim için IMF diye bir şey artık söz konusu değildir.

SİSTEMİN AKSAYAN YÖNLERİ REFORME EDİLECEK: Reform kesintisiz bir süreci ifade eder. Bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın güçlü yönlerini destekleyeceğiz. Zaafiyet ortaya çıkan yerlerini de değiştireceğiz. Yeni yönetim sistemini baltalamak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz.  Bir yönetim sistemi kuruyorsunuz millete götürüyorsunuz, millet evet diyor. Şimdi çıkıyorsunuz yine referanduma götürelim diyorsunuz. Boyacı küpü mü bu? Öyle bir dönemden geçiyoruz ki doğru adımlar atarsak yarım asır öne geçmemiz, yanlış adımlar atarsak yarım asır geriye düşmemiz kaçınılmazdır.

TEK ADAMCILIK DİYORSAN BUNU SİZDEN ÖĞRENDİK: Tek adamcılık diyorsan biz bunu sizden öğrendik. CHP’nin tarihi böyle. İl başkanlarının vali olmasını biz bunlardan öğrendik. Böyle bir şey var mı? Valiler CHP’nin il başkanlarından oluşuyordu.

KUYUMUZU KAZAN RİYAKARLAR: Bir takım sıkıntılar yaşıyorsak bunun sebebini burada arayacağız. Ehliyete, istişareye önem vereceğiz. Milletten kopuşa yol açan her türlü hastalığı bünyeden söküp atacağız. Arkamızdan kuyumuzu kazan riyakarlar hedefimize ulaşmamıza engel olamayacaklar.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.