Erdoğan: İleride arayacağım aranızdan cumhurbaşkanı çıkacak mı...

Erdoğan: İleride arayacağım aranızdan cumhurbaşkanı çıkacak mı...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kabataş Lisesi öğrencilerine konuştu: Konuşma yaptığım günden sonra (Kabataş Lisesi’nden) mezun olanlar arasında bakanlar, milletvekilleri, cumhurbaşkanları var mı diye arayacağım.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün başlayan eğitim-öğretim yılı dolayısıyla Kabataş Lisesi’nde yaptığı konuşmada bazı kişilerin ders kitaplarının ücretsiz dağıtımını provoke ettiklerini söyledi:

“Geldiler, ‘Basmıyoruz’ dediler. Çok şükür bu sorunu da hallettik”

“Eğitim-öğretim meselesinde böyle gelmiş böyle gider kolaycılığına katılmadık” diyen Erdoğan, ‘öğrencilerin fiziken sınıfta bulunmasına rağmen ruhen bulunmadığını’ savunarak, “Çok ciddi bir uluslararası kuşatma altındayız” diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

İLERDE BAKACAĞIM CUMHURBAŞKANLARI ÇIKACAK MI? İleride tek tek bakacağım. Konuşma yaptığım günden sonra (Kabataş Lisesi’nden) mezun olanlar arasında bakanlar, milletvekilleri, cumhurbaşkanları var mı diye arayacağım. Eğitim öğretimi bütünleştirmek suretiyle geleceğe yürüyeceğiz. Teoriyle pratiği birleştirmeliyiz. Tek tipçi, yasakçı, öğrencinin tekamülü yerine formatlanmasını esas alan eski eğitim öğretim mantalitesini bir daha geri gelmemek üzere rafa kaldırdık. Eğitim meselesinde kolaycılığa kapılmadık, köklü reformlar gerçekleştirdik. Vasıflı öğretmen olmadan vasıflı gençlik yetiştiremezsin.

SATIRLA DEĞİL KALEMLE… Elinde satırla dolaşan gençlik değil elinde kitabıyla kalemiyle dolaşan gençliği karşımda görüyorum. Fatih Projesiyle 433 bin sınıfın tamamına etkileşimli tahta yerleştirildi. Ahh ahh, bizim okullarımızda beden eğitimi yaptığımız yerler vardı, şu anki sınıflar gibiydi. Erkekler okuduğu kadar kızlar da okusun istiyoruz. Zengin kadar fakir de en kaliteli eğitim imkânına kavuşsun istiyoruz.

TEKSİR KAĞIDI SATIN ALMAK İSTERDİK, VERMEZLERDİ: Biz kırtasiyeci dükkanlarında kitap almak için bir hafta sırada beklerdik. Şimdi biz devlet olarak sıralara kitapları koyacağız ve öğrenciler eğitim başlayınca kitapları bulacak dedik. Siz teksir kağıtlarını bilir misiniz? Üst sınıflardan parayla almak isterdik vermezlerdi bize. Bu sene bazıları provoke etmek istedi. Dediler ki “Basmıyoruz.” Milli Eğitim Bakanlığı sağolsun bir seferberlik ilan etti, bu yıl sınıflara yetiştirdik kitapları.

ÇOK CİDDİ BİR KUŞATMA ALTINDAYIZ: Öğrenci fiziken sınıfta, ruhen değil. Çok ciddi bir uluslararası kuşatma altındayız. Bu durumu değiştirecek, öğrencilerimizin sınıfa ilgisini en üst düzeye çıkaracak yöntemleri uygulamaya koymalıyız. Bizler bir kaynak kitaba ulaşmak için şehrin diğer ucundaki kütüphaneye gitmek zorunda kalıyorduk.

Erdoğan, konuşmasının sonunda Mehmet Akif Ersoy’un şu öğüdünü paylaştı:

“İhtiyar amcanı dinler misin, oğlum, Nevruz?

Ne büyük söyle, ne çok söyle; yiğit işde gerek.

Lafı bol, karnı geniş soyları taklid etme;

Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.