Erdoğan: Gelin Akdeniz'de bir formül bulalım

Erdoğan: Gelin Akdeniz'de bir formül bulalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 saat süren kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Türkiye gibi 780 bin kilometrekarelik dev bir toprak parçasını görmezden gelip birkaç kilometrekarelik adalar üzerinden bizi sahillerimize hapsetme girişimine elbette rıza göstermeyeceğiz.

– Gelin Akdeniz’deki tüm ülkeler olarak bir araya gelelim, herkesin hakkını koruyan bir formül bulalım. Türkiye’nin, kimsenin meşru çıkarında gözü yoktur.

– (Doğu Akdeniz) Anlaşmazlıkların diyalog yoluyla ve hakkaniyet temelinde çözümü için biz her zaman varız ve hazırız.

– Yunan tarafı iyi niyetli hareket etmediğini gösterdi.

– (Doğu Akdeniz) Bu konuda sağduyu hakim olana kadar Türkiye olarak sahada ve diplomasi alanında kendi planlarımızı uygulamaya devam edeceğiz.

– Sağ duyu hakim olana kadar Türkiye olarak sahada ve diplomasi alanında kendi planlarımızı uygulamaya devam edeceğiz. Oruç Reis sismik araştırma gemimiz görev bölgesine doğru hareket etti ve çalışmalarına başladı.

– Birileri avucunu ovuşturuyor, ana muhalefet partisi… IMF’ye gidecekmişiz, bir şeyler isteyecekmişiz. Boşuna avucunuzu ovuşturmayın, biz o kapıları kapattık.

– Türkiye, ne zaman küresel gündemlere ilişkin bir irade ortaya koysa ne zaman bölgesel hakları ile ilgili adımlar atsa ekonomi üzerinden bir hesaplaşmanın devreye sokulduğunu görüyoruz. Türkiye, ekonomide bu suni rüzgarlarla eğilip bükülebilecek bir ülke değildir.

– Ülkemizde yıllık çamaşır makinesi satışı 824 bin adetten 2 milyonun üzerinde bir seviyeye ulaştı, bulaşık makinesi satışı 282 binden 1 milyon 332 bin adede, fırın satışı 339 binden 817 bine yükseldi. Bunları niye söylüyorum, bütün bunlar ülkemizdeki refah düzeyini ifade etmesi bakımından rakamlar. Vatandaşımın alım gücünün nereden nereye yükselmesi bakımından anlam ifade ediyor.

– Ülkemizi kişi başı gelirde dünya sıralamasında üst orta gelir grubuna yükselttik.

– Kur saldırılarının etkisiyle yüzde 24’e çıkan MB politika faizi yüzde 8,25 seviyesine indi. Yüzde 35’lere çıkan piyasa faizi yüzde 8’lere kadar geriledi.

– Yılın ilk çeyreğinde birçok gelişmiş ülkenin aksine yüzde 4,5 gibi yüksek bir büyüme yakaladık.

– 2018 yılı Ağustos ayında yaşadığımız saldırılar sonrasında küresel finans sisteminin bize dayamaya çalıştığı yüksek faiz yaklaşımını asla kabul etmedik.

– Faizler daha da düşecek.

– Salgın sebebiyle turizm sektöründe yaşanan sıkıntıları çözmek için tüm imkanlarımızla gayret gösteriyoruz.

– (Covid-19) Ülkemiz, milyon kişi başına düşen vaka sayısında 73’üncü, milyon kişi başına düşen ölüm oranında 57’nci sıradadır.

– (Covid-19’la mücadele) Bu dönem sona erdiğinde, Türkiye dünyada salgını en az hasarla atlatan ülkelerden biri olacaktır.

– Salgın sonrasında oluşan yeni dünya düzeninde Türkiye, coğrafi konumu, lojistik ağ bağlantıları, üretim kapasitesi, insan kaynağı, bilgi ve becerisini kullanarak yeni bir başarı hikayesi yazacaktır.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.