Erdoğan: Fezlekelerin gereği yapılmalı

Erdoğan: Fezlekelerin gereği yapılmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’teki dokunulmazlık fezlekeleriyle ilgili, “Bu fezlekeler parlamentonun raflarında çürümemeli. Gereği yapılmalı. Bu parlamento içerisinde parlamento bunlara nasıl tavır koyacak millet de bunu görecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen 21. Muhtarlar Toplatısı’nda konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

‘Vatan toprağı bizim son sınırımızdır’

“780 bin kilometrekare vatan toprağı bizim son sınırımızdır. Bu topraklardan tek bir santimi dahi feda etme, gözden çıkarma hakkına sahip değiliz. Eğer milli birliğimize, toprak bütünlüğümüze halel gelmesine meydan verecek bir gaflete düşersek şehitlerimiz bizden davacı olur.

“Türkiye’nin birliği ve beraberliği konusunda olumsuz duruş sergileyenlerin geçmişi ve zihin dünyasında arıza var. Bu nedenle kim Türkiye’nin karşısında olursa onun yanında oluyor.

“Türkiye’nin DAİŞ terör örgütüne destek verdiği iddiası bu ülkeye düşmanlık değil de nedir? Ankara’da meydana gelen canlı bomba saldırısı meselenin vahametini ortaya koymuştur.

‘Türkiye güçlü bir ülkedir’

“Türkiye güçlü bir ülkedir. Çukur açanı açtığı çukura gömerek, imza atanı attığı imzanın utancına gark ederek, kem söz söyleyeni sözünün ağırlığı altında ezerek Allah’ın izni ve inayetiyle hepsinin de üstesinden geleceğiz.

“Hangi ülke bu kadar saldırıya karşı soğuk kanlı ve itidalli davranabilir? ABD’nin aldığı önlemleri gayet iyi hatırlıyoruz. Rusya’nın benzer saldırılara verdiği tepkiler de hafızalarda.

“Türkiye’nin mücadelesi bir etnik ya da inanç grubuna karşı değil, sadece terör örgütlerine karşıdır. Kürtler ülkemde benim vatandaşlarım, kardeşlerim. Bizim Kürt kardeşlerimizle sorunumuz yok, bizim mücadelemiz terör örgütleriyle.

‘Kürt kardeşimizi bu topraklara biz aldık’

“Kaldı ki teröristler Kürtlerin arasından da çıkar, başkalarının arasından da çıkar. Terör örgütü en vahşi saldırılarını Kürt kardeşlerimize yapmıştır.

“Suriye rejimi ülkedeki Kürtlere nüfus cüzdanı bile vermiyordu. O zalim Esed’e bunu söyledim, 40 dereden su getirdi. Ama şimdi araları iyi, dayanışma içindeler. DAİŞ Kobani’ye saldırdığında 200 bin Kürt kardeşimizi bu topraklara biz aldık. Almayabilirdik. Bunların büyük bir bölümü kamplarda ve şehirlerimizde hayatını sürdürüyor. Tüm Kürtleri kendi kardeşimiz olarak görüyor, bağrımıza basıyoruz.

‘Fezlekeler parlamentonun raflarında çürümemeli’

“Buna karşılık Ankara’da 28 kişinin kanına giren teröristin taziyesinde boy gösteriyor. Bir başkası bu alçaklığa sahip çıkıyor. Böyle milletvekilliği, böyle siyasetçilik olmaz. Bunlar geçmişte demokratik bir süreç imkanı verilmiyor diyorlardı. Girdiniz, parlamentoya girdiğinizden bu yana rahat durdunuz mu? 80 milletvekili aldığınızda bile terör çığırtkanlığı yapıyordunuz, milleti sokağa çağırıyorudunuz.

“Bölücü terör örgütünün sözcülüğünü yapmak dışında ne bu milletin ne de bizlerin tahammül etmek gibi bir gayreti olamaz. Teröriste yardım eden milletvekili değil teröristin ta kendisidir.  Meclis’e gönderilen tezkereler karşılığını bulmalı, artık milletimizin buna tahammülü kalmadı.

“Parti kapatmaya karşıyım. Ceza kuruma değil, kişiye verilmeli. Milletvekili terörist gibi davranmaya engel olamaz. Bu konuda siyasi partilerimizden çok daha fazla hassasiyet bekliyorum. Bu fezlekeler parlamentonun raflarında çürümemeli. Gereği yapılmalı. Bu parlamento içerisinde parlamento bunlara nasıl tavır koyacak millet de bunu görecek.”

‘El Nusra’ya neden kötü diyorsunuz?’

“PYD’ye DAİŞ ile savaştığı için destek verildiği söyleniyor. El Nusra DAİŞ’e karşı savaşıyor ama ona da kötü diyorlar. Ona neden kötü diyorsunuz?” Çünkü olay farklı Nusra’nın konumu farklı olduğu için kötü terörist oluyor.

“PYD, YPG tıpkı PKK gibi DAİŞ gibi terör örgütüdür. Bizim terör örgütü dediğimiz örgüte terör örgütü değildir demek müttefiklik ruhuna yakışmaz. Bu iş Türkiye için beka meselesidir. Müttefiklerimize bu meseleyi nasıl daha açık anlatabiliriz bilmiyorum.

‘PYD ve YPG ateşkes dışında yer almalı’

“DAİŞ nasıl ateşkes kapsamı dışındaysa PYD ve YPG de ateşkes kapsamı dışında yer almalıdır. PYD ve YPG’nin PKK’nın uzantısı olduğu herkes tarafından kabul edilmeli. Bu örgütün PKK’nın uzantısı olduğunu kabul etmesi için bombalarını Ankara değil de başka yerde mi patlatmalı. PKK’yı terör örgütü ilan ettiniz tamam PYD ile YPG’yi neden ilan etmiyorsunuz. PKK ile yapamadığınızı YPG ile mi yapmak istiyorsunuz?

‘Bizimle kimsenin alay etmeye hakkı yoktur’

“Artık bu komediye, bu gülünç oyuna bir son verilmelidir. ‘Ben PKK ile birlikte hareket ediyorum’ diyen bir örgüte, ‘hayır senin PKK ile bir ilgin yok’ demek bizim ve tüm dünyanın aklıyla alay etmektir. Bizimle de kimsenin alay etmeye hakkı yoktur.

“Rus uçağını düşürmeseydiniz bunlar olmadı diyorlar. Neden Rusya’ya sınırı ihlal etmeseydiniz bunlar olmazdı diye sorulmuyor? Biz ne Rusya’nın ne de Rus halkının düşmanı değiliz. Rusya’ya herkes yaptırım uygularken bir bu yaptırımı uygulamadık. Ama ne yazık ki Rusya bunu anlamadı. Rusya iki tane pilot için Türkiye gibi bir dostunu kaybetti.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.