Erdoğan: Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız

Erdoğan: Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama çalışmalarına işaret ederek, "Suriye'deki teröristlere nasıl günlerini gösterdiysek denizlerdeki haydutlara da meydanı bırakmayacağız" dedi.

MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi TCG Burgazada’nın Deniz Kuvvetleri’ne teslimi ve yeni tip denizaltı Aydınreis’in ilk kaynak töreni bugün yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen korvet için Milli Savunma Bakanlığı’nca özel klip hazırlandı.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri işaret ederek, “Adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük hataya yaptıklarını anlamaya başladılar. Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız” dedi.

Erdoğan’ın törendeki konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ: Burgazada korvetimizin ülkemize milletimize Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum. En geç 2020 yılında Kınalıadayı’yı da Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim edeceğiz. Son dönemde Doğu Akdeniz ve Ege’de yaşanan hadiseler ülkemizin Deniz Kuvvetleri’nin en az diğer unsuları kadar güçlü olması gerektiğini bir kez daha göstermiştir. Türkiye’yi adeta denize ayak basamayacak hale getirmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz. Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların ülkemiz ve KKTC dışlanarak adeta gasbedilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Türkiye’ye rağmen Doğu Akdeniz’de veya Ege’de adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamaya başladılar. Suriye’deki teröristlere nasıl günlerini gösterdiysek denizlerdeki haydutlara da meydanı bırakmayacağız.

SAVUNMA SANAYİ: Türkiye savunma sanayiinde dışa bağımlılığını yüzde 80’lerden yüzde 35’lere kadar indirdi. Türkiye, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi arasına giren 4 şirketiyle bu listede en fazla şirkete sahip 6. ülke durumuna gelmiştir. Savunma sanayini ne kadar geliştirirsek diğer alanlarda da o kadar ileri gideceğimiz açıktır. Bize küresel düzeyde rekabet avantajı sağlayacak bu alanı daha fazla destekleyeceğiz. Türkiye dünyanın ilk 100 savunma sanayi listesine 4 şirketiyle giren ülke olmuştur. En kısa zamanda özel sektör kuruluşlarımızı da bu listede görmek istiyoruz.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.